Országos népegészségügyi program indult

MTI
megjelent:

Az alapellátás, a népegészségügy, a betegbiztonság és környezet-egészségügy átfogó módszertani fejlesztése érdekében indult országos program 11,43 milliárd forintos uniós támogatással.

Szentes Tamás, az országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkár a projektet bemutató sajtótájékoztatón elmondta: a krónikus, nem fertőző betegségek számának növekedése jelenti az egyik legjelentősebb egészségügyi problémát a fejlett ipari országokban.

Oroszi Beatrix, a projekt szakmai vezetője kifejtette, hogy a magyar társadalom idősödik és egyre több az idős krónikus beteg is. A program célja, hogy az emberek minél hosszabb ideig meg tudják őrizni az egészségüket.

2020 őszéig tart a program

Egyik eleme az alapellátás megelőzésközpontú átalakítása. Példaként a praxisközösségek kialakítását említette, amelyekben a háziorvosokat egészségügyi szakdolgozók - védőnők mellett dietetikusok, gyógytornászok - segíthetik a prevencióban - mondta a szakember.

A népegészségügyi ellátórendszer és szolgáltatások fejlesztése érdekében megduplázzák az egészségfejlesztési irodák számát, hogy az emberek a lakóhelyükhöz közel kaphassák meg az egészségük megőrzéséhez szükséges magas színvonalú szolgáltatásokat - jelezte Oroszi Beatrix.

A beavatkozások egyre komplikáltabbá válnak, az idős, krónikus betegek pedig sérülékenyebbek, ami megnöveli a kezelések kockázatát. Ezek mérséklése érdekében az egészségügyi dolgozók mellett a páciensek is részt vehetnek képzésben - közölte.

A projekt negyedik eleme a környezeti eredetű megbetegedések számának csökkentése. Ennek részeként felmérik a régi kiépítésű ivóvízhálózatból származó ólomtartalmat, a pollenallergiások számára pedig az egész országra kiterjedő előrejelző-rendszer épül ki - mondta a szakmai vezető.

(MTI)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.