Nem tudják kifizetni a kártérítési összegeket
megjelent: 2008.07.15.
Műhibaperekben akár rekord kártérítési összegeket, 80-100 millió forintot is követelnek a betegek, a kórházak viszont nem tudják ezt kifizetni. Az intézmények többségének nincs ezekre az esetekre felelősségbiztosítása, holott enélkül működési engedélyt sem kaphatnának.
A kórházak szerint az elmúlt öt évben 10 millióról 50-100 millió forintra nőtt az az összeg, amit a betegek a műhibaperekben követelnek. A kártérítéseket a kórházak többnyire saját költségvetésükből fizetik, mert - bár törvény írja elő - többségüknek nincs biztosítása, ezt azonban senki sem ellenőrzi. Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint a 40-50 milliós kártérítésből 5-10 milliót fizetne a biztosító, így a kórházaknak nem éri meg biztosítást kötni.
Az Országos Tisztiorvosi Szolgálat szerint a betegeknek kellene utánajárniuk, hogy ha baj van, vajon tud-e fizetni a kórház. Falus Ferenc országos tisztifőorvos elmondta: ha az egészségügyi szolgáltatók nem rendelkeznek megfelelő összegű felelősségbiztosítással, a náluk igénybevett szolgáltatásnál nincs garancia arra, hogy szükség esetén tényleg ki tudják fizetni az életjáradékot.
Simon Tamás biztosítási szakjogász szerint egyszerű jogszabály-módosítással rá lehetne venni a biztosítókat, hogy nagyobb részt fizessenek a műhibaperekből. Ha a kórházak helyett az éves díj ellenében a biztosítók fizetnének többet, akkor több pénz maradna az egészségügyi intézményekben új eszközökre és az orvosok bérére. A jogszabály módosításának terve azonban 10 éves késésben van.
(FH)