Tábor daganatos gyerekeknek
Nyolcvan gyerek nyaral szüleivel együtt Sárospatakon a leukémiás, daganatos, csontvelőtranszplantált és fogyatékos gyerekeknek szervezett nyári táborban. A tábort két olyan alapítvány szervezte, amelyeket olyan szülők hoztak létre, akik gyermekeiket a betegség miatt elvesztették.
A táborban Kárpátaljáról és Erdélyből is érkeztek gyerekek. A Bonta Zoltán Gyógyászati-, és a Kosztyu Ádám Emlékére Alapítványok által megrendezett élményterápiás és rehabilitációs táborban egy héten át pihenhetnek a résztvevők. A programok között kutyás bemutató, madárreptetés, lovaglás, közös kirándulás mellett kézműves foglalkozások, drámapedagógiai foglalkozások is szerepelnek. A pihenésen és az élményszerzésen túl a szülőkkel is foglalkoznak: megpróbálnak lelki segítséget nyújtani, és erőt adni a beteg gyermekek ápolásához.
Szeretnénk felhíni a figyelmet a leukémiás gyereket nevelő családok helyzetére is, mondta a tábor egyik szervezője, a Kosztyu Ádám Alapítvány kuratóriumi tagja, Pásztor Marianna, akinek a fia már kigyógyult a betegségből. Amíg más fogyatékkal élőknek, például a mozgáskorlátozottaknak vagy a vakoknak vannak jogaik - járadékot kapnak, parkolókártya, közlekedési támogatás jár nekik - , addig a leukémiás vagy csontvelőtranszplantált gyerekek szüleinek az emelt családi pótlékon kívül más nem jár. Pedig a betegség legalább két évig tart - a betegek kétharmada jó eséllyel meggyógyul -, és addig rengeteg kiadásuk van a családoknak, az útiköltségtől kezdve a gyógyszerekig.
A gyógyult gyerekeknél több szövődmény - például mozgáskorlátozottság, cukorbetegség, memóriazavarok - visszamaradhatnak. És az is tapasztalat, hiába van az iskoláknak konzultációs kötelezettségük, a beteg gyerekek oktatását rendszerint nem tudják megszervezni - mondta Pásztor Marianna.