Magyar akciók a dohányzó fiatalok leszokásáért
megjelent: 2008.05.29.
Több ezer diák vett részt abban a versenyben, amelyben öt hónappal ezelőtt azt kellett megígérniük, hogy nem gyújtanak rá. Egy másik akcióban pedig 17 magyar város vesz részt, ennek célja, hogy pénteken és szombaton minél több el nem szívott cigarettát cseréljenek le egészségre nem káros termékekre.
A Füstmentes osztályok versenyét az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézete az év elején hirdette meg, 78 iskola 171 osztályának csaknem 4 ezer tanulója nevezett be. A résztvevő diákoknak vállalniuk kellett, hogy 5 hónapig nem gyújtanak rá és havonta olyan feladatokat oldanak meg, amelyek a dohányzás káros hatásainak megismeréséről szóltak.
Az 5 hónap alatt a szúrópróba szerűen végzett CO vizsgálatokon sok tanuló fennakadt, és több osztály nem küldte be a havi jelentését sem. Így a csütörtöki eredményhirdetésig már csak 98 osztály, 2239 diákja maradt versenyben. Közülük sorsolták ki a győztest, a nagykátai Váczi Mihály Általános Iskola 8. c osztályát, amely elnyerte a 200 ezer forintos fődíjat.
Az Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége ahhoz az akcióhoz csatlakozott, amelyet az Egy Füst Alatt Alapítvány hirdetett. 1 millió szál el nem szívott cigarettát akarnak összegyűjteni és egy füst alatt elégetni egy környezetbarát hulladékmegsemmisítőben. A szövetség és az alapítvány aktivistái pénteken és szombaton 17 városban, például Miskolcon, Pécsett és Győrben olyan helyszíneket, rendezvényeket keresnek fel, ahol a fiatalok dohányoznak: például iskolákat, koncerteket, fesztiválokat. A füstölő gyerekeknek pedig felajánlják: cigarettájukat olyan termékekre cserélik, ami az egészségükre nem káros.
A dohányzás következményei
Évente 30 ezer ember hal meg Magyarországon a dohányzás következtében. Közülük 2300-at mások cigarettafüstje öl meg. A dohányos felnőttek 90%-a 18 éves kora előtt szokik rá a cigarettára. A Gödöllőn, 3 ezer 10-18 év közötti diák bevonásával végzett felmérés szerint a gyerekek fele még nincs 14 éves, amikor rágyújt az első cigarettájára; a végzős középiskolások 40 százaléka pedig már rendszeresen fújja a füstöt, és minden negyedik függő dohányosnak tekinthető.
A szülői minta nagyon meghatározó: nagy az esélye annak, hogy a gyermek is dohányos lesz, ha az egyik szülő cigarettázik, de ha mindkettő, akkor négyszeres a veszélye ennek.