Még mindig szennyez a vörösiszap Kolontáron

MTI
megjelent:

Folyamatosan az egészségügyi határérték feletti a porszennyezés a vörösiszap-katasztrófa sújtotta Kolontáron; a település külterületén csaknem öt hete üzemelő automata mérőállomás legfrissebb adatai szerint a szálló por (PM 10) koncentrációja több mint kétszerese a megengedettnek.

Nagy Attila, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség levegőtisztaság-védelmi laboratóriumának vezetője hétfőn az MTI-nek elmondta: a mérőállomás február 27. óta üzemel Kolontár külterületén, Lőrintepusztán, ahol a rendkívül száraz idő miatt az elmúlt hetekben extrém magas szállópor-koncentrációt mértek.

Többször előfordult március 25. óta, hogy négyszeres-ötszörös határérték-túllépést regisztráltak a műszerek - mondta, hozzátéve, hogy ez egyértelműen az iszaptározók felőli kiporzásnak tudható be. Ahhoz, hogy ez a kiporzás megszűnjön, földborítást, azaz úgynevezett takaróréteget kell kialakítania a tározókon a timföldgyárnak, és ez jelenleg folyamatban van.

Megoldás csak a nyár közepére várható

Közlése szerint a zöldhatóság február végén egyeztetésre hívta a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. képviselőit. A katasztrófavédelem és a bányakapitányság képviselőinek részvételével megtartott megbeszélésen elhangzott, hogy a rekultivációs munkálatok nyár közepére fejeződhetnek be.

Tili Károly, a település független polgármestere szerint a finom port a szél akár a Balatonig is elviheti. Emlékeztetett, hogy még február 16-án jelezték a problémát a környezetvédelmi felügyelőségnek, de konkrét intézkedés nem történt. A kihelyezett mérőműszerek azóta megerősítették az ott élők véleményét, miszerint északi szélben rendszeresen az egészségügyi határértéket meghaladó porszennyezésben kell élniük.

Hordja a szél a lefedetlen száraz vörösiszapot

Az MTI tudósítója hétfő délben azt látta a kolontári polgármesteri hivatal elől, hogy a vörösiszap-kazetták felől hatalmas porfelhőket hord a szél.

A kihelyezett mérőállomás adatai az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat honlapján találhatók.

A Mal korábban azt közölte az MTI-vel, hogy az iszapkatasztrófa után lezajlott technológiaváltás és az újabb hatósági előírások miatt nem lehet víz a tározókban. A timföldgyártás mellékterméke azóta a száraz vörösiszap, amelyet teherautóval szállítanak a kijelölt lerakókba. A jelenlegi előírás szerint földdel borítják be a tározóban elhelyezett anyagot, majd növényzet telepítésével védekeznek a porzás ellen.

A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt - az ügyben folyó büntetőper vádirata nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel -, több mint kétszázan megsérültek, és több száz ház lakhatatlanná vált.

A vörösiszap után

2011 február: Az országoshoz hasonlóan Devecserben és Kolontáron is megnőtt a levegő szennyezettsége; a szálló por koncentrációja a vörösiszap-katasztrófában érintett mindhárom településen meghaladja az egészségügyi határértéket, de a tájékoztatási küszöbértéket csak Devecserben érte el - olvasható az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) heti összefoglalójában.

(MTI)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.