Megszünt a fertőzésveszély a Kútvölgyi Klinikán
A jövő héten már fogadhat betegeket a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika Kútvölgyi Klinikai Tömbben található egyik részlege, amelybe korábban fertőzést hurcoltak be, és ezért fertőtlenítést rendeletek el - tájékoztatta Gál János klinikaigazgató csütörtökön az MTI-t.
A nyitás pontos időpontja a mikrobiológiai tenyésztés eredményétől függ - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Gál János közlése szerint az intenzív terápiás részlegen négy betegen észlelték, hogy bizonyítottan a klinikán kívüli forrásból "multirezisztens Acinetobakter" fertőzést hurcoltak be. Az ÁNTSZ által előírt biztonsági intézkedéseket a klinika munkatársai megtették, ennek ellenére a kórokozó felbukkanása óta az ott kezelt 39 beteg közül további 7 beteg esetében észlelték a tüneteket.
A fertőzés csak a behurcolás megakadályozásával előzhető meg
Jelen pillanatban nincs tudomásuk arról, hogy a fenti időszakban az itt ápolt betegek közül valaki az Acinetobacter Baumaniinek tulajdonítható fertőzés következtében halt volna meg - írta.
A klinikaigazgató ismertetése szerint az Acinetobacter Baumanii fertőzés nem ritkaság, az Országos Epidemiológiai Központ legfrissebb (2009-es) adatai szerint "a második leggyakoribb nem lélegeztetéssel összefüggő infekciót, és a harmadik leggyakoribb centrális katéterrel nem összefüggő véráramfertőzést okozó baktérium az intenzív osztályokon".
Terjedése a világ minden pontján probléma, megfelelő védekezés csak a behurcolás korai felismerésével és a fertőző ágens radikális elkülönítésével, kiirtásával lehetséges.
Közölte: a betegbiztonság érdekében a Semmelweis Egyetem a helyiségek teljes fertőtlenítését rendelte el.
Rezisztens baktériumok |
Az antibiotikum rezisztens baktériumok elterjedése korábban sosem látott méreteket öltött, és kimerülőben vannak a jelenleg rendelkezésre álló antibiotikumok nyújtotta lehetőségek – figyelmeztetnek európai egészségügyi szakértők. Európa vesztésre áll a baktériumok elleni harcban>> |
(MTI)