Spanyol modell a hazai szervadományozásra
megjelent: 2008.04.22.
Uniós együttműködéssel javítaná a szervátültetés elérhetőségét az Európai Parlament, ezért hétfőn este ezzel kapcsolatos javaslatokat is tárgyaltak a plenáris ülésen. A magyar szakemberek szerint is sürgős lépésekre lenne szükség az ügyben, ezért már javaslatot is tettek a spanyol modell hazai bevezetésére.
Uniós együttműködéssel javítaná az Európai Parlament (EP) a szervadományozást és szervátültetés elérhetőségét. A közegészségügyi szakbizottság erről szóló jelentését hétfőn este tárgyalták a strasbourgi plenáris ülésen, és várhatóan kedden szavaznak róla képviselők. A jelentésben a többi között minden tagállamtól azt kérték, hogy 2010-ig töröljék el azokat a szabályaikat, amelyek előírják, hogy a donorok szerveit kizárólag csak egyazon országon belül szabad felhasználni.
Dr. Márton János, az Országos Vérellátó Szolgálat Szervkoordinációs Irodájának igazgatója a Független Hírügynökségnek elmondta: ilyen tilalom a kisebb országokban létezik még, de hazánknak már nincs tennivalója, mert éppen egy évvel ezelőtt megszületett a jogszabály módosítása. Ennek értelmében, ha Magyarországon nincs megfelelő páciens, akinek be lehet ültetni egy szervet, akkor azt fel lehet ajánlani külföldre. Ez viszont csak akkor történhet így, ha ezért ellentételezést kapunk, vagyis ha Magyarország például 10 szervet felajánl külföldre, akkor ugyanennyit kapnia is kell külföldről. Így egyfajta egyensúlyi helyzet alakulhat ki - tette hozzá.
Az EP képviselők amiatt is szót emeltek a plenáris ülésen, hogy rendkívül hosszú az európai várólista, és nagyon jelentős az elhalálozási ráta, mert a kontinensen nem áll rendelkezésre elegendő átültethető szerv. Márton János is úgy látja, hogy ez a transzplantáció fejlődésének a legnagyobb akadálya. Jelenleg csaknem 90 ezren várnak különböző szervekre Európában, de csak a harmaduk jut el átültetésre a műtőkbe. A halálozási arány a vese esetén kisebb, de a szív, a máj vagy a tüdő várólistákon szereplő páciensek esélyei a túlélésre ennél jóval alacsonyabbak. Ennek a helyzetnek az orvoslása valóban sürgős, központi feladat - mondta a szervkoordinációs igazgató.
A magyar szakemberek szerint a hazai szervadományozást javítani lehetne a spanyol modellel. Ez gyakorlatilag egy komplex intézkedéssorozat, amelynek a lényege, hogy nem csak egyetlen, országos koordinátori központ foglalkozik a donorokkal. Spanyolországban bevezették, hogy a nagyobb intenzív osztállyal, traumatológiával, idegsebészettel rendelkező kórházakban is vannak kijelölt donorfelelősök. Az ő munkájuk, hogy figyeljenek a potenciális donorokra, és tegyenek meg mindent azért, hogy "ne vesszenek el" a szervtranszplantáció számára. Spanyolország az intézkedések hatására két- két és félszer több donort tud bevonni a szervadományozásba, mint például Magyarország vagy más uniós tagállamok.
Éppen emiatt a spanyol modell bevezetésére a hazai szakemberek már megtették a javaslataikat az illetékeseknek. Márton János hozzátette: a spanyolok 15 év alatt tudták kialakítani ezt a rendszert, de ha nálunk bevezetnék, az első hatásai akár már fél-egy év alatt is érezhetők lennének.
(FH)