Tüdőpestis fertőz Tibetben: egy halott
Több tüdőpestises megbetegedést észleltek Tibetben, s az öt fertőzött közül egy meg is halt - közölték vasárnap a kínai hatóságok.
A Tibeti Autonóm Tartomány egészségügyi hatóságainak közleménye szerint a pestises eseteket Laduo városában (Lang megye) regisztrálták, az első megbetegedést még szeptember 23-án, s ez a beteg meg is halt a súlyos fertőzésben. A többi négy beteget - egyikük állapota kritikus - karanténban kezelik az orvosok.
__hirdetes_
Kínában tavaly nyáron fordult elő pestises megbetegedés: egy évvel ezelőtt, augusztusban az észak-kínai Ziketan városban tízezer ember került karanténba pestis miatt, a fertőzésekben három ember halt meg, s további kilenc beteget sikerült meggyógyítani. A tüdőpestissel járó magas láz gyakran a fertőzést követő 24 órán belül végez a beteggel.
A tüdőpestis
Ez a legfertőzőbb változat, voltaképp a bubópestis előrelahadott stádiumát jelenti. Ebben a szakaszban a betegség már emberről emberre is terjed, a fertőzött tüdőből felköhögött váladékrészecskék útján. Kezelés nélkül a bubópestis halálozási rátája 50 százalék. A másik két változat csaknem minden esetben végzetes antibiotikum adagolása nélkül. A kórokozó, a Yersinia pestis elképesztően virulens. Ez egy mutáns változat, mely a megfertőzött gazdaszervezeten kívül elpusztul, azon belül sem képes elrejtőzni.
Ennek ellensúlyozására a Y. pestis ereje a sokaságában rejlik, és abban, hogy képes megsemmisíteni áldozata immunrendszerét. Mérget fecskendez a védekező sejtekbe, és miután azok elpusztulnak, akadály nélkül szaporodhat el. Az áldozatot voltaképp halálra mérgezik. A baktérium vastag alvadékban gyűlik össze a bőr alatt, ahonnan a bolhák könnyen összeszedhetik. Kialakulhat gangréna, a gennyel teli mirigyek kifakadhatnak, a tüdő pedig szabályosan felbomlik
(MTI)