Változik októbertől az elsősegélynyújtó vizsga
A teljes újraélesztést számon kérhetik október 1-jétől a közúti elsősegélynyújtó vizsgán. Ez azt jelenti, hogy a vizsgázóknak nem csak a befúvásos lélegeztetést, hanem a szívmasszázst is el kell sajátítaniuk, mielőtt jogosítványt szereznek.
Mártai István, az OMSZ Közép-magyarországi Regionális Mentőszervezetének orvos-igazgatója kedden, a Vöröskereszt tájékoztatóján elmondta, hogy évente százezren tesznek ilyen vizsgát idehaza, mégis csak a magyarok mindössze 3-5 százaléka segít, ha baj van - a szakember szerint részben a képzés hiányosságai miatt.
Az újraélesztés ABC-je |
Az újraélesztés ABC-jét minden laikusnak ismernie kell, mert adott esetben alkalmazása életet menthet. A BLS (Basic Life Support) kifejezés az alapszintű, illetve eszköz nélküli újraélesztésre utal. A BLS célja a légzés és a keringés biztosítása, míg a terápia elkezdéséhez szükséges eszközök illetve a szaksegítség a helyszínre nem érkezik. Az újraélesztés lépései |
Legutóbb 2005-ben módosították az elsősegélynyújtás vizsgarendjét. A 2009 októberétől életbe lépő változás sok tekintetben korszakalkotó - mondta Mártai István. A sérültek életben tartásához ugyanis nem elegendő a lélegeztetés, hanem komplex újraélesztésre van szükség, és a jövő hónaptól ezt is számon kérik a közúti elsősegélynyújtó vizsgákon - tette hozzá.
Az orvos-igazgató elmondta azt is, hogy ez az ismeret már a korábban kiadott szakkönyvekben is szerepel, csak eddig nem kérték számon a vizsgákon.
Nem elég alapos a képzés
Mártai István beszélt arról is, hogy idehaza évente körülbelül százan tesznek ilyen vizsgát, mégis csak az esetek 3-5 százalékában segítenek az emberek. Ennek a szakember szerint az az egyik oka, hogy nem elég alapos a képzés, így csak kevesen mernek segíteni, mert attól félnek, hogy esetleg ártanak a sérültnek. Magyarország sereghajtónak számít az Európai Unióban az elsősegély-nyújtás tekintetében.
A Vöröskereszt elnöke a nyári programokról beszélve elmondta, hogy a Velencei-tónál négy strandon dolgoztak idén a Vöröskereszt munkatársai, 330 esetben segítettek. A Balatonnál 26 fürdőhelyen voltak ott a szervezet munkatársai, 13 helyen félautomata defibrillátor is van - mondta Habsburg György. Hozzátette, hogy több mint 400 fiatal segített csaknem 4 ezer embernek.
Suchman Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke közölte, hogy jelenleg 43 mentőcsónak van a tónál, és defibrillátorokat is beszereztek. A tervek szerint lélegeztetőgépeket is vesznek majd, hogy minél több életet tudjanak megmenteni.
(Független Hírügynökség)