Mit kell tudni az új vényekről?
megjelent: 2009.04.15.
A tervezett április elsejei időpont helyett május elsejétől kezdik meg pályafutásukat az új orvosi vények. Milyen tartalmi és formai változások lesznek az új recepteken? Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Honlapján olvasható tájékoztató részletesen ismerteti a változásokat.
A jogszabályi változásokkal összhangban, illetve a célszerűség szempontjai szerint változik az új orvosi vény előlapja. Egyes feliratai változnak, illetve helyet kapnak rajta új mezők is.
Fontos tudni! |
A változások ellenére a 2008. május 1. előtt rendelt vények továbbra is felhasználhatóak maradnak, az új típusú és a régi vényekre ugyanazok az előírások vonatkoznak. |
Új, tájékoztató szöveg a vényen
A vény hátoldalára a betegek számára hasznos információkat tartalmazó tájékoztató szöveg lesz olvasható oly módon, hogy hely marad a hátlapon esetlegesen feltüntetendő nyilatkozatoknak.
A tájékoztató szöveg ismerteti többek között a vény funkcióját, felhasználhatóságának szabályait, illetve a gyógyszerrendelés esetén fontos speciális tudnivalókat. Az OEP tájékoztatása szerint nem kerül a vényre reklám vagy hirdetés, ahogy az több fórumon megjelent, kizárólag a betegek érdekét szolgáló tájékoztatás.
Hasznos linkek! |
Funkcionálisan a régi és az új vények megegyeznek egymással, így a jelenleg használatban lévő vényeket nem szükségszerű cserélni, a vényíró programokat azonban módosítani kell, hogy az orvos választásának megfelelően mind a régi, mind az új vényekre lehessen velük vényt nyomtatni.
Változik a vény mérete is, szélessége 12,192 cm-re (4,8 col) változik, a hossza pedig egy A4-es lap szélességével fog majd megegyezik, tehát 21 cm lesz.
Az új vényeket a nyomtatóba fektetve is bele lehet majd helyezni, ezáltal egyenlő mértékben terheli a nyomtató tonert és a hengereket, és kivédhető lesz a nyomtatók idő előtti meghibásodása, jelentősen gazdaságosabb lesz a vénynyomtatás.
Az orvosokat érintő legfontosabb változások |
|
A vénykép változásai tételesen:
- Az orvos adatai között a jövőben nem szerepel az ÁNTSZ-engedély száma. Ugyanitt az „Ágazati az.kód” elnevezés „Kilencjegyű azonosító”-ra változik a közérthetőség érdekében.
- Változnak a jogcímek annak érdekében, hogy összhangba kerüljenek a támogatási kategória megnevezésével.
Az „Általános” jogcím megnevezését felváltja a „Normatív” elnevezés, az „EÜ rend.” helyére „Eü. kiemelt”, az „EÜ tér.köt” helyére „Eü. emelt” szöveg kerül. Mindezek technikai jellegű, de a pontos vénykitöltést segítő változások. - Új jogcímként jelenik meg az „Egyedi tám.” jogcím, mely már régóta létező támogatási forma, ugyanakkor eddig nem volt lehetőség külön jelölni a vényen, és ez sok esetben hibás jogcím-megjelölést okozott.
- 2009. január 1-jétől, amennyiben szakorvos javaslata alapján történik a
rendelés emelt és kiemelt támogatással, akkora a vényen fel kell tüntetni a
szakorvosi javaslatot tevő orvos pecsétszámát, illetve a javaslat kiállításának
dátumát. Annak érdekében, hogy az orvosok minél könnyebben tudjanak
az új szabályhoz alkalmazkodni, a májustól rendelt vényeken már kijelölt
helye lesz ennek a jelölésnek. - Az új vényen kijelölt helye lesz a naplószámnak, azonban ennek kitöltése a továbbiakban is csak a jogszabályban meghatározott esetekben lesz kötelező (pl. ha krónikus betegség esetén több hónapra elegendő gyógyszermennyiséget rendel az orvos).
- A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy nem maga a beteg váltja ki a vényt, ezért a beteg, illetve a termék átvevőjének aláírásához külön helyet biztosít az új vény.
- Változik a taxa: az új vényeken kizárólag a kiadás dátumának, a termék
kiadójának és a retaxát végző személy a kézjegyének kell szerepelnie. - A szemészeti és az általános vények immár egységes méretben készülnek.
Az „extra vonalkód" adattartalma |
a) a vény felírás dátuma, |
(WEBBeteg/Országos Egészségbiztosítási Pénztár)