EB-jelentés a gyógyszercégekről
megjelent: 2008.11.28.
Az Európai Bizottság előzetes jelentést adott ki pénteken a gyógyszeripari ágazatban folyó versenyre irányuló vizsgálatáról, amely megállapítja, hogy az ágazatban a verseny nem érvényesül a szükséges mértékben.
Az előzetes megállapítások szerint bizonyítékok vannak arra, hogy az innovatív gyógyszergyártók olyan magatartást folytatnak, amelynek célja a versenytársak által gyártott gyógyszerek piacra jutásának késletetése vagy megakadályozása.
A generikus gyógyszergyártók irányában tanúsított magatartás többek között a következőket foglalja magában: egyazon gyógyszerre vonatkozóan több szabadalmi bejelentés benyújtása (úgynevezett halmozott szabadalmaztatás), jogvita és peres eljárás kezdeményezése, a generikus gyógyszergyártók piacra jutását korlátozó szabadalmi egyezségek kötése, valamint közbeavatkozás a nemzeti hatóságoknál, amikor a generikus gyógyszergyártók a hatósági engedélyeztetést kérelmezik.
Amennyiben ezek a módszerek sikerrel járnak, jelentős többletköltséget rónak a közegészségügy költségvetésére - végső soron tehát az adófizetőkre és a betegekre -, valamint csökkentik az innovációs ösztönzőket.
A jelentés olyan gyógyszerekből álló mintát vizsgál, amelyeknek kizárólagossági jogai a 2000 és 2007 közötti időszakban jártak le, és azt állapítja meg, hogy további mintegy 3 milliárd eurót lehetett volna megtakarítani e gyógyszerek vonatkozásában az adott időszakban, ha a generikus gyógyszerek késedelem nélkül piacra léphettek volna.
A jelentés azt is megállapítja, hogy a vállalatok olyan defenzív szabadalmaztatási stratégiákat is alkalmaztak, amelyek elsődlegesen arra irányultak, hogy megakadályozzák a versenytársakat új gyógyszerek kifejlesztésében.
(FH)