Ételmérgezés miatt negyvenkét gyerek kórházban
Negyvenkét gyereket vittek kórházba rosszullét miatt egy balatonszárszói tábor lakói közül szerda este és éjszaka - tájékoztatta a népegészségügyi szervezetet működtető Somogy Megyei Kormányhivatal kabinetvezetője csütörtökön az MTI-t.
Ételmérgezés miatt kerültek kórházba |
Csütörtökre virradó éjjel ötven középiskolás gyermeket vittek ételmérgezés gyanújával a siófoki kórházba egy balatonszárszói táborból, ahol összesen kilencven gyerek táborozik -írja az index. |
Soóky Krisztina az MTI-nek elmondta: a gyerekek belázasodtak, hánytak, többüknek ment a hasa, de azóta javult az állapotuk, miután a kórházban infúzióval pótolták az elvesztett folyadékot.
A betegektől laboratóriumi vizsgálatra mintát vettek; a járványügyi vizsgálatokat a megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve, valamint élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatósága a helyszínen haladéktalanul megkezdte - közölte Neszményi Zsolt kormánymegbízott megbízásából a kabinetvezető.
A Sonline Somogy megyei portál úgy tudja, hogy a táborlakók közül csak tatabányai középiskolások betegedtek meg.
Ételmérgezés: Mi a teendő?
Az étkezés okozta kellemetlenségek leggyakrabban a túlzott mennyiségű fogyasztás következményei, amelyek általában néhány óra alatt rendeződnek. Olykor a felhasznált nyersanyag vagy az elkészített élelmiszerben felhalmozódó kórokozók váltanak ki tüneteket, ez már valódi mérgezésnek tekinthető. Még ritkábban mérgező növény, gomba vagy állat okozza a mérgezési tüneteket.
Az ételmérgezés tünetei
- hányinger, hányás, hasmenés,
- hasfájás,
- gyengeség, émelygés,
- remegés, verejtékezés.
Elsősegély ételmérgezés esetén
1. Teremtse meg a biztonságot! Ügyeljen, hogy más ne fogyasszon a tüneteket okozó ételből!
2. Nyugtassa meg a beteget, helyezze nyugalomba! Ültesse, vagy fektesse le!
3. Próbálja kideríteni a mérgezés okát!
4. A beteg a rosszul lét, illetve hányás elmúlásáig kerülje a szilárd ételek fogyasztását!
5. Gondoskodjon a folyadékpótlásról! Kortyonként itasson vele szódavizet, sima vizet, esetleg szénsavas italt.
6. A tünetek enyhülését, megszűnését követően a bajba jutott fogyasszon könnyen emészthető ételeket, sós kekszet, banánt, rizst, kenyeret.
(WEBBeteg - Forrás: MTI/Index)