Az ország valamennyi régiójában elérhető a Guruló műhely-hálózat
megjelent: 2011.11.10.
A mozgáskorlátozott emberek önálló életvitelét segítő eszközfejlesztő műhelyek hálózatát 2008-ban kezdte el kiépíteni a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központja. A segédeszközöknek kiemelt jelentőségük van a fogyatékos emberek komfortérzetének és társadalmi integrációjának szempontjából.
A projekt élvezi az Európai Unió és a magyar kormány kiemelt, egyedi támogatását. A hét műhely - Budapest, Szombathely, Mórahalom, Miskolc, Nyíregyháza, Kaposvár, Székesfehérvár - nyújtotta szolgáltatást eddig mintegy 800 rászoruló vette igénybe. Szeretnék, ha ez a szám a többszörösére nőne.
Mozgáskorlátozottak komplex segítése
Az egyéni igényeket szem előtt tartó Guruló műhelyekben 27 megváltozott munkaképességű személy dolgozik. A hálózat így egyben munkahelyeket is teremtett. A cél az, hogy minden életvitelt segítő vagy sporteszközt használó mozgáskorlátozott tudjon arról, hogy ez a lehetőség elérhető számára. A műhelyekben segéd- és sporteszközök (mint például a handcycle vagy a síbob) kölcsönzése és javítása is folyik, de látogatók használatukhoz is segítséget kapnak.
S hogy miben nyújtanak ezek a műhelyek többet, mint egy egyszerű szerelőhelyiség? A műhelyekben rehabilitációs szakemberek, így mozgásterapeuták és mozgásszervi szakorvosok is dolgoznak, akik az eszközhasználat betanítása mellett az átalakításokat koordinálják.
Utóbbiakat egy Magyarországon is elterjedőben lévő, több területen és intézményben már alkalmazott FNO- felmérő módszer (a funkcióképességet, a fogyatékosságot és az egészséget együttesen osztályozza) segítségével dolgozzák ki, melynek lényege, hogy az átalakítások során az egyedi szükségleteket veszik figyelembe. A kifejezetten gyakorlatorientált módszer eddig nehezen volt elérhető a szakemberek számára, különösen a Közép-Magyarországi Régión kívül.
A fejlesztések során alakították ki például a kerekesszékek pontos méretvételezését lehetővé tevő mérőkeretet, valamint egy olyan nyomásmérő párnát, amely alkalmazásával az átalakítások hatékonyságát objektív adatokkal tudják alátámasztani.
Új elektromos kerekesszék |
Gyökeresen új koncepció alapján fejlesztettek ki elektromos kerekes széket mozgáskorlátozottaknak japán robottervezők. A szerdán bemutatott prototípus robogóra emlékeztet, és nagyobb mozgásszabadságot ígér a használójának. |
(WEBBeteg)