Egészséges élet
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A bélflórában élő baktériumok, vírusok, gombák egyensúlyban, szimbiózisban élnek együtt. Az egyensúly felborulhat gyógyszerek szedése és rossz táplálkozás folytán, melynek helyreállítása szükséges az egészséges élethez.
A bélflóra az emésztőtraktus területén más és más összetételben található, a bél nyálkahártyáján lévő baktériumok és más mikroorganizmusok alkotják, melyek csupán a vastagbélben képesek szaporodni. A bélnyálkahártya kb. 400 négyzetméteres felületet alkot, ahol a baktériumok a gazdaszervezettel szimbiózisban élnek. Létezésük az immunrendszer működése szempontjából nagyon fontos. Ezek a mikroorganizmusok képesek meggátolni a bél nyálkahártyáján helyet foglaló vírusok, gombák, patogén baktériumok és paraziták szaporodását.
Születésünk pillanatában a bélflóránk még teljesen steril, az első légvétel, az anyatej, tápszer fogyasztása, a tárgyak szájba vétele mind a normál flóra felépítésére szolgál. Alkotói általában a bifidobacterium, lactobacillusok, streptococcus termophilus. A bifidusz éleszti fel az immunrendszert. Az egészséges bélflórát 85 %-ban a jó baktériumok, 15 %-ban a rossz baktériumok alkotják. Ha ez az arány eltolódik, akkor felléphet a túlzott gázképződés, gyulladásos betegségek, gyomor- és bélhurutok.
Immunrendszerünk működése és zavarai |
A szervezet legfontosabb védőbástyája az immunrendszer. Ez a roppantul bonyolult és rendkívül komplex védekező rendszer felelős szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítésért. Immunrendszerünkről bővebben>> |
A normál bélflóra működése védi a nyálkahártyát a mechanikus sérüléstől, enzimeket termel, amelyek a tápanyagok lebontásában vesznek részt, segítik a kálcium, vas, és a magnézium felszívódását, a vastagbélben K- és B-vitaminokat állítanak elő, és az immunrendszert ellenanyag termelésére késztetik. A jó baktériumok jelenlétükkel gátolják a gombák, vírusok, baktériumok szaporodását.
Ha az egyensúly bármely oknál fogva zavart szenved, működése felborul, és a jelen lévő rossz baktériumok, gombák, vírusok szaporodásnak indulnak.
A károsító tényezők főleg gyógyszerek, antibiotikum, savkötő gyógyszerek, hormontartalmú szerek, szteroidos, gyulladáscsökkentők, fogamzásgátlók.
A táplálkozással bevitt túl sok fehérje, finomított szénhidrátok (cukor, liszt), ecet és savasító ételek, olajos sült ételek, kávé, alkohol és klóros víz szintén negatív hatást gyakorolhatnak a bélflórára.
A bélflórát olyan tényezők is jelentősen befolyásolják, mint az életmód: a stresszes életvitel, dohányzás, mozgás hiánya, vitamin hiánya egyaránt okozhatja az egyensúly felborulását.
Probiotikumok |
Probiotikumnak nevezzük azokat a baktériumok, gombákat, melyek szájon keresztül bejutva, élve elérik a vastagbelet, majd ott megtapadva (colonisatio) a gazdaszervezet számára hasznos funkciót töltenek be. Másként megfogalmazva olyan élő microbialis táplálék-kiegészítők, melyek a bélflóra egyensúlyának pozitív irányú megváltoztatásával a szervezet állapotát javítják. Probiotikumokról részletesen>> |
Bélflóra zavarának esetén krónikus fáradtság jelentkezhet, hangulatingadozás, migrén vagy izomfájdalom tapasztalható. A rossz emésztés miatt (hasfájás, puffadás, székrekedés, vagy hasmenés) súlyproblémák léphetnek fel, a leheletünk rossz szagúvá válhat.
Életmód-változtatással megelőzhetjük az egyensúly felborulását. A helyes étkezéssel rengeteg problémának elejét lehet venni. Fontos, hogy a napi ételmennyiséget ne három, hanem 4-5 étkezésre osszuk el. Fordítsunk rá időt, kényelmesen, nem kapkodva, az ételt jól megrágva étkezzünk. Kerüljük el a vörös és zsíros húsokat, olajban sütött ételeket és fehér liszt helyett olyan teljes kiőrlésű gabonákat használjunk, mint a rozsliszt, tönkölyliszt, grahamliszt. A cukrok helyett mézet fogyasszunk. Fontos sok növényi rost fogyasztása, de mellé mindig bő folyadékfogyasztás szükséges. Elengedhetetlen a mozgás, ami az egész szervezetre pozitív hatással van.
A kóros flóra csökkentése érdekében első lépésként fontos, hogy életteret biztosítsunk a jó baktériumoknak, gombáknak. Ehhez csökkenteni kell a rossz mikroorganizmusok számát.
Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt |
Ez után jöhet a jó baktériumok bevitele - probiotikumok alkalmazásával. A probiotikum-fogyasztás nem csak a jó baktériumok számát növeli, hanem a káros mikrobák szaporodását is gátolja, emellett segíti az emésztést, aktiválja az immunrendszert. A prebiotikumok nem emészthető élelmiszer-összetevőket tartalmaznak, amelyek a vastagbélbe jutva elősegítik a jó baktériumok szaporodását. Vannak olyan élelmiszerek - mint a joghurt, kefir -, amelyek szintén a szaporodást segítik elő.
(WEBBeteg)
Nem lát élesen?
Dr. Árvay AnitaUnja már a szemüveget és a kontaktlencsét? Megoldás lehet a lézeres szemműtét! (x)
A bélflóra egészsége - Hogyan tehet érte?
Az egészség megőrzésében és a szervezet egyensúlyának megtartásában fontos szerepe van a bélflórának. Miből áll, és hogyan őrizhető meg a természetes állapota?
Mit együnk, hogy megőrizzük bélflóránk egészségét?
A normál bélflóra jelentős szerepet tölt be immunrendszerünk működésében. Ahhoz, hogy ez a rendszer optimális szinten működjön, elengedhetetlen egészségének megőrzése. Mit tehet annak érdekében, hogy bélflórája és immunrendszere is tökéletesen működjön?
Probiotikum szedése gyermekkorban - Mikor szabad és mikor nem?
Az édesanyák már várandósságuk idején tehetnek gyermekük egészségéért: az anya emésztőrendszerének egészsége egyik fő alapeleme gyermeke egészséges bélrendszerének, és mivel immunrendszerünk kb. 70%-a a bélrendszerben működik, ezért tudatosan tehetünk gyermekünk egészségének megőrzéséért.
Immunrendszer, bélflóra, probiotikum, prebiotikum - Orvosszemmel a fogalmakról
Immunrendszerünk soha nem szűnő működése életünk fontos biztosítéka. Sejtjei folyamatosan fésülik át szervezetünk minden részét, hogy a kórokozók és idegen anyagok hatásaitól megvédjen minket. Életmódunkkal, táplálkozásunkkal, döntéseinkkel ezeket a folyamatokat segítjük vagy hátráltatjuk.
Mi a Lactiv?
A Lactiv egy komplex családi probiotikum, mely fertőzés, stressz, antibiotikumos kezelés esetén segíthet a bélflóra és így a jó közérzet helyreállításában.
A király gyógyulásának története
Amennyiben nem jelenik meg Önnek a videó, ide kattintva megtekintheti.
Légzőszervi betegségek
Mozgáshiány okozta betegségek
belgyógyász, gasztroenterológus
|
|
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!