Robin Williams halálát feltehetően öngyilkosság okozta

WEBBeteg
megjelent:

63 éves korában kaliforniai otthonában elhunyt Robin Williams amerikai színész. Halálát feltehetően öngyilkosság okozta, de a körülményeket még vizsgálják. A korábban alkohol és drogproblémákkal küzdő színész szóvivője elmondta, hogy az elmúlt időszakban Robin Williams depresszióban szenvedett.

Robin Williams (1951.07.21. – 2014.08.11.)

Robin Williams első szerepe olyan nagy sikert hozott neki, hogy saját sorozatot kapott, ami 1978-tól 1982-ig ment. A címe Egy úr az űrből („Mork & Mindy”) volt. Szélesvászonra először a Popeye című filmben lépett fel 1980-ban, majd drámai oldalát csillogtatta meg 1982-ben, a Garp szerint a világban Glenn Close oldalán. Csillaga akkor emelkedett a legmagasabbra, amikor a Jó reggelt, Vietnam!-ban lemezlovast alakított.

Ekkor kapta meg első Oscar-jelölését is. A 80-as évek végén és a 90-es évek elején olyan sikeres filmekben szerepelt, a Holt költők társasága, az Ébredések Robert De Niro oldalán vagy a Halászkirály legendája. 1993 egyik legnépszerűbb filmjének főszerepét is ő jegyzi: a Mrs. Doubtfire – Apa csak egy van című filmben gyermekei bizalmát próbálja meg visszaszerezni.

1997-ben a Good Will Huntingban hozta élete talán legjobb alakítását, amiért a következő évben megkapta a legjobb mellékszereplőnek járó Oscart. A szobrocska megszerzése óta nemigen nyújtott valóban emlékezetes alakítást, talán csak a Sötétkamra című filmet lehetne kiemelni, amit, a kritikusok is díjaztak.

2008 után is forgatott filmeket, amiben remélte, visszahozta régi formáját. 2009-ben bekerült a filmes és szinkronos tevékenykedései miatt, a hivatalos Disney Legendák közé. 2011 márciusában a Broadwayen is debütált, azóta ott is látható volt néhány produkcióban.

Öngyilkosság - A sötétbe vivő út

A pszichiátria egyik legproblematikusabb területe az öngyilkosság. Nem önálló betegség, mégis talán az egyetlen olyan pszichiátriai vonatkozású esemény, ami a beteg halálával végződhet.

Milyen előítéletek vannak az öngyilkossággal kapcsolatban?

  • „Aki beszél róla, az nem követi el.” Ez nem így van. Valójában sokszor nem veszik észre a segélykiáltást.
  • „Aki öngyilkos akar lenni, az nem kísérletezik, hanem komolyan teszi meg”. Az öngyilkossági kísérlet potenciálisan életveszélyes, és a kísérletet elkövetettek 10-30 százaléka később valóban öngyilkos lesz.
  • „Aki egyszer öngyilkosságot kísérel meg, az mindig veszélyeztetett marad”. Bár a kísérletet elkövetők között valóban van olyan, aki később öngyilkos lesz, az esetek többségében a betegek örülnek, hogy megmentették őket, mert tettük elkövetésekor krízisállapotban vannak.

Kikre érdemes jobban odafigyelni?

A statisztikák alapján a következő személyek körében gyakoribb az öngyilkosság vagy annak kísérlete:

  • 55 éves kor felett,
  • férfiaknál,
  • depresszióval, krízissel küzdők,
  • egyedül élők,
  • hajléktalanok, szegények, tartozással bírók,
  • alkohol vagy egyéb függőbetegségben szenvedők,
  • fogyatékossággal élők,
  • korábban öngyilkossági kísérletet elkövetők,
  • családban, ismeretségi körben elkövetett sikeres öngyilkosság.

Megakadályozható lenne az öngyilkosság?

Az öngyilkosságra készülők 75-80 százaléka beszél előtte tettéről. A meghalási szándék kifejezése egyben segélykérést is jelent. Azt a vágyat fejezi ki, hogy a másik fél felismerje a jelzés mögötti elkeseredést és reagáljon arra.

A közlésnek több módja van, sokszor nyílt, direkt módon jelzik, van hogy tréfálkozva, van hogy csak álmokban vagy testbeszédben nyilvánul meg.

Jelzés értékű a gondolati, érzelmi és kapcsolati beszűkülés, az agresszó-levezetés gátlása, ezáltal az agresszió önmaga felé irányulása, és az öngyilkossági fantáziák, esetleg konkrét terv. Az öngyilkosságra koncentráló személy védelme hasonló a krízis állapot kezelésével.

Tehát amit bárki megteheti, hogy a veszélyeztetett embertársa felé fordul, megértéssel, együttérzéssel, ugyanakkor a probléma tényszerűsítése mellett az eddigi problémamegoldó kísérletek (kudarcok) átbeszélésével, új stratégia, perspektíva kialakítása a cél.

Szükség szerint a hozzátartozókat be kell vonni, vagy professzionális lelki segítőhöz irányítani, kísérni az öngyilkossági veszélynek kitett személyt.

Ezt is olvassa el! Mit tehetünk, ha ismerősünk öngyilkossági szándékot fontolgat?

(WEBBeteg összeállítás - Forrás: WEBBeteg, variety.com, wikipedia.org)

Hozzászólások (2)

Cikkajánló

Nem alkoholos zsírmáj Nem alkoholos zsírmáj

Az egyik leggyakoribb májbetegség. Milyen tünetek jelentkezhetnek?

A máj fontossága A máj fontossága

Szervezetünk legnagyobb és egyik legösszetettebb szerve.

Kerekedjünk felül a téli depresszión

Az új év kezdetének nem szabadna egy szomorú, magányos vagy stresszes időszaknak lennie, sokunk számára mégis az. Akaratlanul is ésszerűtlen...

A major depresszió

A depresszióról már mindenki hallott, mindenkinek van személyes élménye, vagy találkozott már depressziós emberrel. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy...

Téli depresszió - Amikor minden nehezebben megy

Ismét itt van a téli depresszió tüneteinek megjelenési ideje. Vannak, akik pontosan tudják, hogy minden évben a tél közeledtével nehezebb hónapok...

A depresszió és az öngyilkossági késztetések összefüggései

A depresszió komplex mentális betegség, szerteágazó tünetegyüttes. Hatása érvényesül a lelki és testi folyamatokban, a szociális kapcsolatokban, a...

Depresszió: Az örömtelenség (anhedónia) kezelése

Az öröm képességének elvesztése a depresszió egyik kulcsfontosságú és nagyon gyakori tünete. Markáns lelki jelenségről van szó, melyet az...

Depressziós vagyok, vagy csak rossz a kedvem?

Nem mindenki depressziós, akiről azt mondják, illetve aki annak érzi magát, és ez fordítva is igaz: sok olyan depressziós beteg van, aki nem is...

A napszaki ritmus és az időskor

Testünk működését belső biológiai óránk szabályozza, melynek központja az agyban található. Az itt termelődő anyagok egy 24-27 órás ritmus...

Az abnormális gyász

A gyász egészen ellentmondásos folyamat. Ha a létező legrosszabbul érzi magát, az azt jelenti, hogy jól van. Ha azonban a közérzete egészen jónak...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.