Rákbetegek és a klinikai kutatások
Mielőtt egy biztonságosnak ítélt, ígéretes hatóanyagból hivatalosan is törzskönyvezett – azaz széles körben alkalmazható – gyógyszer válna, világszerte betegek ezreinek teszik hozzáférhetővé.
Ez azért történik, hogy a gyakorlatban is tapasztalatot szerezzenek arról, a korábbihoz képest mennyivel hatékonyabb az új terápia.
A nemzetközi vizsgálatokba a magyar onkológiai centrumok betegeinek is van lehetőségük bekapcsolódni, akik ezzel a "ma terápiái" mellett a "holnap gyógyszereihez" is hozzájuthatnak.
A Rákgyógyítás magazin sorozatában azt mutatjuk be, milyen tapasztalatokat szereztek az ország onkológiai osztályain a klinikai kutatásokról, illetve egyes intézetekben mely betegségtípusok tudományos vizsgálatára koncentrálnak.
- Emlőtumorokban, vastagbél- és végbélrákban, emésztőszervi daganatokban folytatunk vizsgálatokat, ám egyes betegeink részesei olyan kutatásoknak is, amelyek a petefészekrák, a prosztatadaganatok vagy egyes szarkómák hatékonyabb terápiáját célozzák – sorolja Dr. Faluhelyi Zsolt, a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház onkológiájának osztályvezető főorvosa a betegségtípusokat, amelyekben jelenleg az intézményben klinikai gyógyszervizsgálatok futnak.
Nagyon pontosan behatárolt, hogy mely betegeknél alkalmazhatók a klinikai kutatások során vizsgált hatóanyagok, ebből is következik, hogy a különféle betegségek között nagy aránybeli eltérések vannak: az emlőrákos és vastagbélrákos betegeknek majdnem a fele, a prosztatatumorral kezelt pácienseknek a negyede kapcsolódott be valamely kutatásba.
A teljes cikk a rakgyogyitas.hu weboldalán ITT olvasható.
Olvasson tovább! Fogalomtár daganatos megbetegedésekhez