Vérvizsgálattal ki lehet mutatni a rák kiújulását?
megjelent: 2009.09.25.
Olyan diagnosztikus eljárás kifejlesztésén dolgoznak egy uniós konzorcium keretében magyar, francia, osztrák és észt kutatók, amely alkalmas lehet a mell- és vastagbélrákos pácienseknél arra, hogy vérvizsgálattal megjósolják a betegség kiújulásának valószínűségét - mondta el az MTI-nek Takács László immunbiológus, a Debreceni Egyetem professzora, a program koordinátora.
A COBRED elnevezésű projekt az Európai Unió 6. kutatási keretprogramjának része. Az első kétéves szakasz értékelését fejezték be a kutatók, akik ebből az alkalomból pénteken sajtótájékoztatót tartottak Budapesten.
A program keretében a franciaországi Curie Intézetben mellrákos betegektől, a Debreceni Egyetemen pedig vastagbélrákos páciensektől vett vérmintákban keresték azokat az anyagokat, amelyek a daganat kiújulását jelezhetik.
Az emlőrák |
Ezek a biomarkerek alkalmasak lehetnek a későbbiekben rákdiagnosztikára.
Az elemzéseknél háromféle vegyületcsoport után kutattak a szakemberek: a tumort jelző fehérjéket, kisebb szerves molekulákat, úgynevezett metabolitokat, valamint a vérben keringő sejtekből a génkifejeződést jelző molekulákat keresték.
"Célunk az volt, hogy a vérben megtaláljuk azokat a molekuláris változásokat, melyek a daganat műtéti eltávolítása után történnek" - összegezte Takács László, hozzátéve, hogy a néhány száz beteg közreműködésével elvégzett klinikai vizsgálatok eredményei kecsegtetőek.
Egyetlenberendezés vizsgálná a jövőben
A 2,5 millió eurós kutatási programban a Debreceni Egyetem mellett részt vesz a francia Curie Intézet és Gustave-Roussy Intézet, az Innsbrucki Egyetem és az észt Tartu egyeteme is.
A vastagbélrák és tünetei |
Az életmódbeli és táplálkozási szokások a betegség kialakulását jelentős mértékben befolyásolják, mivel a vastagbélben koncentráltan vannak jelen a szervezet számára szükségtelen, káros és rákkeltő anyagok. A vastagbélrák és tünetei>> |
A génkifejeződést az Ipsogen nevű francia cég vizsgálta, a fehérjéket a BioSystems International, a metabolikumokat pedig a Biocrates osztrák biotechnológiai vállalat.
A kutatók tervei szerint a későbbiekben a molekuláris profilt az eddigi három különböző készülék helyett egyetlen berendezésben vizsgálhatnák, ha megfelelő partnert találnak a méréstechnológia területén.
Szintén a jövőbeli elképzelések között szerepel a bioinformatikusokkal való együttműködés, amely lehetővé tenné a molekuláris profil elemzése közben keletkező nagyszámú adat gyorsabb feldolgozását.
(MTI)