Pikkelysömöröm van, hogy lesz párom? Hogy merjek így szexelni?

szerző: K. M. - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász frissítve:

Annyi minden van, ami miatt feszengünk az első randi vagy akár a párunkkal való első együttlét előtt. A pikkelysömörben szenvedők esetében a bőrbetegség okozta elváltozás további szorongást okoz, de tudatosítani kell magunkban: nem szabad, hogy ez gátja legyen bárminek is! El is mondjuk, hogyan.

A pikkelysömör vagy más néven psoriasis kialakulásának mechanizmusa ma sem egyértelműen tisztázott. A psoriasis egy úgynevezett autoinflammatórikus betegség, amit a bőr veleszületett immunrendszerének túlzott válasza indít el, melyet számos immunológiai folyamat követ, ami végül a hámsejtek abnormális osztódásához vezet. A pikkelysömör klinikailag a bőr gyulladásával és elszarusodásával jár. Többféle módon is megjelenhet a testen: az 1-2 mm átmérőjű, a bőrfelszínből kiemelkedő halvány- vagy élénkvörös csomócskáktól (úgynevezett papulák), az 1-2 cm-es, illetve több tenyérnyi élénkvörös, vaskos viaszfehér felrakódásokat tartalmazó gócokig (úgynevezett plakkok).

A pikkelysömör tünetei

A betegség okozta jellegzetes tünetek legtöbbször a test azon tájain láthatók, melyek a legtöbb mechanikai és irritáló hatásnak vannak kitéve, érintkeznek ruhával vagy a külső időjárási viszonyokkal, napsütéssel vagy éppen széllel. Így a végtagok külső felszínén, a könyök- és térdtájékon, a hajas fejbőrön bukkanhatnak fel, de érintettek lehetnek a mellek, a has alatti redők, hónaljak, combhajlatok, illetve a külső nemi szervek is. A betegség a bőrön kívül a körmöket és az ízületeket is érinheti.

Ez vagyok én

Az interneten bőven találni a névtelenség és arctalanság nyújtotta biztonságos közegből érkező segélykiáltásokat. Hogyan mondjam el a páromnak? Mit csináljak, ha undorítónak találja majd? Szépségidealizált világunkban, ahol a címlapokról a tökéletesre retusált nők és férfiak köszönnek vissza, nem is csoda, ha frusztrációt okoz, ha mi nem vagyunk olyanok. (De szerencsére mára már egyre nagyobb divatja van a valódi emberek, a természetesség megmutatásának).

A legfontosabb mindenekelőtt a legegyszerűbbnek tűnő, mégis sokak számára talán a legnehezebb lépés: elfogadni, hogy ilyenek vagyunk. Nem rosszabbak másoknál, nem elhibázottak. Nem szabad szégyellni a testünket, nem szabad korlátok közé szorítanunk saját magunkat csak azért, mert úgy alakult, hogy pikkelysömörrel éljük az életünket. Ha ez megvan, beszéljünk párunkkal. El kell mondani, hogy mi ez, el kell mondani, hogy nem fertőző, el kell mondani, hogy kezelhető.

A betegség nem válogat – Sztárok, akik bátran felvállalják

Ahogyan általában a betegségek, természetesen ez sem válogat: éljen valaki pompában, csillogásban, legyen a hollywoodi vörös szőnyegek ünnepelt sztárja, a pikkelysömör ugyanúgy megtalálja. Manapság szerencsére közülük is egyre többen ismerik fel, hogy még ha el is üt az egészséges bőr látványától, valójában nincs benne semmi szégyellnivaló, ez nem egy stigma, nem egy bélyeg. Nem kisebbségi komplexussal kell küzdeni, egyszerűen kezelni kell.

Kim Kardashian, az életét több szériás valóságshowban bemutató celeb az egyike azoknak, akik nyíltan beszélnek betegségükről. A szépségével hódító örmény származású színésznő smink nélküli fotón mutatta meg az arcát, mindenki előtt felvállalva a szeme alatt, az állán és a szájával egyvonalban lévő piros foltokat. A lábáról is több felvételt bemutatott már, amelyeken határozottan látszanak a betegség okozta tünetek. A sztár többször is beszélt arról, hogyan éli így mindennapjait, nem rejtve véka alá a nehézségeket sem.

A Grammy-díjas énekesnő, színésznő LeAnn Rimes ugyancsak azok közé tartozik, akik a rejtegetés helyett őszintén beszélnek a pikkelysömörről. Arról, hogy bizony bőven okoz kellemetlenséget, de el kell fogadni, hogy ez az élet része.

A gyönyörű hölgyek mellett említhetnénk az erősebbik nem egyik ikonikus karakterét, Liam Gallaghert. Az Oasis frontemberének egyik legemlékezetesebb története a betegséggel kapcsolatban, amikor egyik rajongója azt hitte a fejbőrét látva, hogy az bizony ott drog.

A különbség köztünk és a sztárok között mindössze az, hogy ők kamerák kereszttüzében, reflektorfényben élik az életüket. De abban már pontosan ugyanolyanok vagyunk, hogy miként állunk a betegséghez. Elfogadhatjuk, épp úgy, mint ők. Kezelhetjük, épp úgy, mint ők. Habár a pikkelysömör jelenleg még véglegesen nem gyógyítható, a tünetek enyhíthetők és a tünetmentesség is nagyrészt elérhető, természetesen a betegség súlyosságától függően eltérő kezelési lehetőségekkel.

Tovább Életmódtippek pikkelysömörben szenvedőknek

(Szerző : K. M., Lektorálta: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász)

Cikkajánló

A pikkelysömör tünetei

Dr. Kónya Judit, családorvos
Pikkelysömör
A pikkelysömör (psoriasis) a bőr fokozott elszarusodásával járó nem fertőző betegség, amely leggyakrabban 20-30 éves kor körül jelentkezik. A betegségben szenvedők számára sajnos jelenleg nem létezik végleges gyógyulást elérő szer vagy eljárás, ám a rendelkezésre álló terápiás módszerek sokat javítanak a betegek állapotán.
Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk ellene? (x)

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.