Így óvja bőrét a strandszezon idején

Red Lemon Media
megjelent:

Fontos védekezni a gombák, szemölcsök és baktériumok ellen. Nyáron mindenki szívesen tölti az idejét a vízparton, legyen szó strandolásról, tengerparti nyaralásról vagy éppen egy balatoni csobbanásról.

A természetes és mesterséges vizek közelében azonban sok kórokozó és baktérium leselkedik a strandolókra, így érdemes betartani Dr. Kriston Renáta, bőrgyógyász tanácsait, hogy a nyaralás minden percét kiélvezhessük.

Strandolás közben fogékonyabbak vagyunk a fertőzésekre, mivel a víz felpuhítja, a Nap pedig kiszárítja a bőrünket. A leggyakoribb probléma ilyenkor a gombás fertőzés, amelynek jellemző tünetei a kipirosodott, repedt, hámló bőr.

„A strandokon könnyebben kaphatunk el fertőzéseket, mint a természetes vizekben. A fertőzést okozó baktériumok, gombák, paraziták az átlagosnál melegebb vizekben szaporodhatnak el, de a zuhanykabinokban, a lábmosókban és kövezeten is előfordulnak” - mondta el dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus.

A különböző gombás és bakteriális fertőzések többsége kellő figyelemmel megelőzhető. „A medencébe lépés előtt és után mindenképpen zuhanyozzunk le, és töröljük maximálisan szárazra a bőrünket, különösen figyelmet fordítva a testhajlatokra és a lábujjak közötti területre – ennek hiányában könnyen kaphatunk futószemölcsöt vagy gombás fertőzéseket. A betegségek megelőzése érdekében naponta egyszer hintőport és gombaellenes készítményeket is használhatunk.

Nyáron gyakran okoz problémát a napgomba is, amely izzadás hatására terjed el és éles szélű, enyhén hámló, piros foltok formájában jelentkezik a bőrön. A gombatelep alatt nem barnul le a bőr, ezért a fertőzés sikeres megszüntetése után fehér foltok maradnak vissza” – tette hozzá a szakorvos.

A klórozott fürdővíz veszélyei

A klórt az uszodák és strandmedencék vizének fertőtlenítésére használják. Azonban egyre több jel utal arra, hogy ennek a vegyi anyagnak egészségkárosító hatása is van. Egy új tanulmány szerint nem csak az asztmás betegségek kockázatát növeli, hanem rákkeltő is lehet. A klórozott fürdővíz veszélyei

A fertőzések nagy része elsősorban a kisgyerekek és nők körében fordul elő. „A gyerekek egész nap a vízben játszanak, ami uszodaszemölcs kialakulásához vezethet. Fontos, hogy szakorvos segítségével, fagyasztást vagy lézeres kezelést alkalmazva minél hamarabb eltávolítsuk ezeket a félgömb alakú elváltozásokat, mert rendkívül fertőzőek: a gyerekek saját testükön is elterjeszthetik és a közeli hozzátartozóknak is továbbadhatják őket, például közös papucs-, illetve szőnyeghasználattal.

A nők elsősorban az intim területeken jelentkező gombás fertőzésekre érzékenyek, ezek tüneteit: a kínzó, égő-viszkető érzést és a hüvelyi folyást tapasztalva érdemes minél hamarabb felkeresni az orvosunkat” – figyelmeztet a bőrgyógyász.

A fertőzések elkerülése mellett a strandszezonban bőrünk teljes körű védelme ajánlott. „Fokozottan készítsük fel bőrünket a napozásra, kezdetben érdemes magasabb faktorú, vízálló napvédő krémet használni és fél órával a napozás megkezdése előtt bekenni vele a bőrünket. Ha a strandra érkezve először kipakolunk, épp elég idő telik el ahhoz, hogy az érzékeny bőr leégjen.

A vízparton tartózkodva naponta többször is használjunk 50 faktoros fényvédőt, emellett pedig viseljünk kalapot vagy akár UV szűrős ruhát. Óránként legalább 10 percre vonuljunk hűvösebb, árnyékosabb helyre és fogyasszunk bőségesen folyadékot - így védhetjük magunkat a napszúrástól is” – tanácsolta dr. Kriston Renáta.

A strand és az uszodák veszélyei

Az úszás egészséges. Azonban az úszómedencében lévő kórokozók fertőzéseket okozhatnak, a magnéziumhiány pedig lábgörcsöt. A strandon és uszodákban elkapható fertőzések

(Red Lemon Media)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.