• Milyen gyógyszer

        Legfrissebb cikkek a témában
         
        Gyakori kérdések

        Szellemileg leépülő skizofrén betegnek milyen gyógyszer javasolt.Jelenleg Olanzapin 5mg tablettát szedünk,de az van ráírva,hogy szellemileg leépülő idős betegeknél súlyos következményei lehetnek és sajnos az anyukámnál ezt tapasztaljuk.Mi a megoldás? Előre is köszönöm a választ. 2011-06-29 09:51 Kedves Kérdező! Sajnos írásából nem derül ki, hogy eddig milyen antipszichotikumokat próbáltak ki és miért ezt választották végül, valamint az édesanyja jelenlegi tüneteit sem említi, ezért csak általánosságokat tudok mondani. Ebben az esetben lehetőségként felmerül, hogy a már jól bevált gyógyszeren nem változtatnak, csak a zavaró mellékhatást szüntetik meg valamilyen más készítménnyel, vagy csökkentik a dózisát és ettől várják a mellékhatások megszűntét. Egy harmadik lehetőség, hogy lecserélik az olanzapint valami másra, mit még nem próbáltak. MIvel a kezelőorvosuk ismeri leginkább az édesanyját a betegség minden tünetével és lezajlásával együtt, ezért javaslom, hogy keressék fel őt és beszéljék meg vele a további lehetőségeket. 2011-06-30 12:41 Üdvözlettel: Dr. Veress Dóra, általános orvos, pszichiáter szakorvos-jelölt Bocsi,de nem tudom,hogy lehetett volna kiegésziteni a kérdésem,ezért így írok. Természetesen konzultálunka kezelő orvossal,aki jelenleg szabadságon van,de mi más szakember véleményére is kíváncsiak vagyunk. Kéthetente kaptunk RISPERDAL CONSTA injekciót ,de mivel ennek mellékhatása komoly mozgás korlátozással járt,ezért kértük az orvost,hogy injekció helyett adjon gyógyszert.No ekkor kaptuk a Olanzapin tablettát,amire az van írva,hogy szellemileg leépülő betegeknél (mamikánál ez van)súlyos következményei lehetnek.A kérdésem az volt,hogy ha ennek a gyógyszernek ilyen hatása van,akkor melyik gyógyszer lenne neki jó. Köszönöm az előző választ is és előre köszönöm az erre adott választ is.

        Dr. Veress Dóra válasza a skizofrénia, demencia, antipszichotikum témában

        Kedves Kérdező! Szellemileg hanyatló skizofrén időseknél nagyon nehéz a gyógyszerezés. A réggebi antipszichotikumoknak nagyon sok mellékhatásuk van, az újabbak közül is csak 3 ajánlott. Ezek a risperidone, olanzapine és a quetiapine. A risperidon a legjobb választás a 3 közül, de sokaknál komoly mozgásszervi mellékhatásokat okoz, valószínűleg a nagymamájuk is ilyet tapasztalt. A quetiapine erős szedáló hatással bír, a beteg aluszákonyabb, tompább lesz, így orvosuk a köztes megoldást választotta az olanzapinnel. Fontos tudni, hogy az időseknek más az anyagcseréjük, így a gyógyszerek vérszintje magasabb és a hatásuk is tovább tart, mint fiatalabbaknál. Ezért nem javasolt nekik antipszichotikumot adni, de vannak olyan esetek, amikor ez elkerülhetetlen. Az Önök esete ilyen, így a haszon és a káros következmények mérlegelésével kell eldönteni, hogy milyen és mennyi gyógyszert kapjon a nagymamájuk. Az antipszichotikumok szedésével ugyan kiszolgáltatottabb lesz a kardiovaszkuláris betegségekkel szemben, de rendszeres ellenőrzés mellett, jó családi háttérrel ez a kockázat csökkenthető annyira, hogy ne haladja meg az átlag idős populáció veszélyeztetettségét.

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        Kérdés: 2011. június 30., 13:38; Megválaszolva: 2011. július 01., 23:29

      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        Tisztelt Doktornő ! Súlyos májbetegségem van (alkohol+gyógyszer). Mirzaten45(este 1), Frontin 0,5(2x1) tablettákat szedek.Az alkoholt elhagytam, de mit tegyek a gyógyszerekkel? A betegtájékoztatók szerint ezeket a gyógyszereket nem szedhetném,...
        Kedves Doktornő! Már évek óta jellemző rám,hogy nagyon könnyen felkapom a vizet. A legnagyobb probléma az,hogy ezt egyáltalán nem tudom kezelni annak ellenére,hogy évek óta próbálok változtatni rajta;a családom pedig egyáltalán nem...
        Édesanyámról lenne szó az elmúlt pár hónapban nagyon megváltozott, eddig otthon ülős volt könyvet olvasott sorozatokat nézett, nem érdekelték a kozmetikai dolgok amik a női léthez úgymond tartoznak. Pl. fodrász, szép ruhák, smink, egyéb...
        Tisztelt Dr. Nő/Dr.Úr! Azzal kérdéssel fordulok önökhöz hogy ha valaki a lent említett gyógyszereket szedi az kaphat-e hormonleállítás ,fogamzásgátlás céljából Depo Provera injekciót?Váltana-e ki bármilyen kereszthatást ,okozhatna-e...
        Tisztelt Doktornő! Szeretném megérdeklődni, hogy milyen lehetőségeim vannak. Gyerekkortól kezdve több lelki probléma következménye maradt feldolgozatlanul (iskolai kudarcok, évismétlés, szorongás) , ezeket követte a fiatal felnőttkorban...
        Tisztelt Doktor Nő! Már több,mint 1,5 éve küzdök szapora pulzussal,gyomorideggel,fejfájás,enyhe hányinger,szédülés(mint ha ittam volna),néha gomboc érzés a torokban,ájulásérzés,fura nyomás érzés a fejben,fáradtság,gyengeség..ezek...
        Tisztelt Dr. Pálvölgyi Rita! Előjáróban annyit szeretnék írni, hogy egy olyan családból származom, ahol a függőségek jellemzőek például: az alkohol, a kapcsolat vagy a szexuális együttlét iránt. Születésemkor váltak el a szüleim és a...
        Tisztelt Doktor Úr/Doktornő! A következőben kérném segítségét. Iszonyatosan el vagyok keseredve. Pár hónapja kezdődött egy vírusos megbetegedéssel, napokig fel sem bírtam kelni. Azóta rengeteget szédülök, nem bírok egy helyben állni,...
        Tisztelt Doktornő! Azzal a problemaval fordulnék önhöz,hogy mar lassacskán 2eve olyan problémával kuzdok ami megnehezíti a mindennapjaimat. Folyamatosan szorongok,es felek az új emberektol valo ismerkedestol,de mar betegesen ha lehet ki kerulom...
        Tisztelt Doktornő/Doktor Úr! Tanácstalan vagyok, nem tudom kihez fordulhatnék. Több mint 1 évvel ezelőtt véget ért egy majdnem 6 éves párkapcsolatom, ami nagyon megviselt, sajnos csak pár napig. Néhány nappal a szakítás után fura...