• Nárcizmus

        Legfrissebb cikkek a témában
         
        Gyakori kérdések

        T. Címzett! A nárcizmusról szóló cikkben leírtakat régóta tapasztalom a társamon. Természetesen a pszichológiai témák szerinte hülyeségek. Nagyon nehéz mellette élni. Évek hosszú sora áll mögöttünk, és kitartóan törekszem arra, hogy kapcsolatunk normális legyen. A legtöbb, amit elértem, hogy én jobban elviselem a helyzetet, és magammal is többet törődöm. A szakértő mit javasol?

        WEBBeteg szakértő válasza a nárcizmus témában

        Tisztelt Kérdező!

        Úgy gondolom, a feltett kérdésre már maga is sejti a válaszomat. Sajnos kevés a rendelkezésre álló információ, és jó lenne meghallgatni a másik felet is, de maradjunk az ön által leírtaknál, és a nárcizmusnál, mint feltételezett problémánál.

        Maga a kifejezés Sigmund Freud-tól ered. A nárcisztikus ember saját személyiségét mások fölé helyezve imádja, gyakran dominanciára törekszik.

        Az ilyen személy ritkán rendelkezik az empátia képességével, nem meglepő tehát, amit Ön is ír, hogy társának nincs "betegségtudata" és teljesen elutasító az Ön problémáját és a megoldás keresését illetően.

        Sajnos ez utóbbi elutasítás miatt a külső terápiás segítség lehetősége így csekély. A nárcizmus nem hagyományos értelemben vett betegség, amire otthon is szedhető gyógyszer van, hanem személyiségjegy, azaz inkább helyzetnek, állapotnak nevezném. A betegséget lehet gyógyítani, a személyiségjegyeket viszont maxmimum lassú, kitartó munkával, adott esetben családterápiás kezelések sorozatával lehet csiszolni, és csak csiszolni!

        A realitás az, hogy a döntés az Ön kezében van. Mérlegre kell tennie kapcsolatuk pro és kontra érveit, mert biztos vagyok benne, hogy az együtt töltött évek alatt sok örömmel is megajándékozták egymást. A párja alapszemélyisége adott, ennek a gyökeres megváltozásában reménykedni önámítás, maximum bizalmas kapcsolat esetén egy-egy konkrét vitás szituációt tudhatnak rendezni, megbeszélni. Ha az alapos és nem elhamarkodott mérlegelés eredménye negatív, párját így nem tudja elfogadni, akkor sajnos el kell gondolkozni a kapcsolatból kilépés lehetőségén és esélyein is.

        Ebben az esetben sajnos hatványozottan igaz a népi mondás: "Vagy megszoksz, vagy megszöksz".

        Üdvözlettel:

        Dr. Dinya Zoltán

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        WEBBeteg szerkesztőség

         WEBBeteg szerkesztőség
        PharmaPlaza

        Kérdés: 2008-03-25 11:18:47; Megválaszolva: 2011. július 27., 16:49

        Tudjon meg többet: nárcizmus

        Egészség? Betegség?

        Nézze meg a WEBBetegen!

        Ezt olvasta már?
      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        A férjemmel kapcsolatban szeretném kérni a véleményét. Rendkívül intoleráns, a legapróbb kellemetlenségektől is kiborul, ordítozik,. Előfordult, hogy egy apróság miatt – amire nem számított és kellemetlen volt, valóban- földön fekve...
        Tisztelt Doktornő! Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy már több hónapja utazás előtt és közben nagy félelmem van. Mindig az jut eszembe, hogy baj történik velünk az úton. Már az utazás előtt elkezdek aggódni, egyszerűen úgy érzem...
        Tisztelt Doktorno 20 eve ereztem eloszor panikfelelmet egy koncerten,azota kerulom a tomeget,zart helyeket.Iden egy hosszas aramszunet es hosszantarto stresszhelyzet hatasara kiujult ez az erzes.A problemak korulottem megoldodtak nagyreszt bennem viszont van...
        Tisztelt doktornő, párom több éve Cipralex- Lamolep párosítást szed bipoláris betegségére. Reggelente 5 mg Cipralexet, és egy 100 as Lamolepet, ez egyensúlyban tartja már több éve, egészen pici évenkénti ingadozással. Tíz napja emelkedő...
        Tisztelt Doktornő! Bipoláris zavarral (BNO: F3180) és emocionálisan labilis personopathiával diagnosztizáltak (F6030), és azt szeretném kérdezni, hogy utóbbi egyenlő -e a Borderline személyiségzavarral? Tisztelettel, Balázs
        kedves webbeteg körülbelül 2 hete olyan érzésem van, mintha nem érzékelném a külvilágot. ugyen el tudok látni mindent, de olyan mintha álmodnék. Most már viszont kb 1 hete az is előjött, hogy egész nap olyan, mintha nem aludtam volna semmit,...
        Kedves Dr.Nő! Van nekem egy 6 éves kisfiam.Olyan gond van vele hogy vendégségben lefagy ha mi megyünk vagy ha hozzánk jönnek akkor is.min egy fél vagy 1 óra is kell néha mire feloldódik,pedig csak olyanok jönnek akiket ismerünk és összejárunk...
        mostanaban ok nelkul szorongas tor ram bizonyos helyekn
        Üdvözlöm. Sajnos betegségem miatt gyógyszert írt fel orvosom. E mellett több vitamint (c vitamin, omega 3-6-9) szedek. Lassan letehetem a gyógyszert, mert már jobban érzem magam egy éve szedem (orvos javaslata)! Most olvastam a Ginkgo Biloba...
        Tisztelt Doktor Úr/Nő! Egy olyan problémával küzdök, hogy nem birok társalogni az emberekkel. Beleértve a szüleimet, testvéreimet, barátaimat és az idegeneket is. Pár mondat erejéig elbeszélgetek velük (pár percig) de hosszasan nem tudok...
        Kedves szakértő Úr/ Hölgy Egy kérdéssel fordulok Önhöz. Mostanában szinte folyamatosan olyan érzésem van, mintha nem is itt lennék. Tudom hülyén hangzik, amit mondok,előre leszögezem, hogy nem szedek semmilyen szert, viszont nem szeretnék...
        Tisztelt doktorno! Egy eve elkezdtem fogyokurazni, sikerult is megszabadulnom 9-10kg-tol. A szenhidratfogyasztast drasztikusan lecsokkentettem es egy honapja eszrevettem magamon, hogy egyre rosszabb a lelki allapotom, folyton feszult vagyok es rosszkedvu....
        Tisztelt Doktornő! 38 éves nőbeteg vagyok, diagnosztizált bipoláris kórképpel. Január 5-e óta gyógyszerváltás történt kezelésemben, jelenleg Depakine chronot, Citapramot és Olazepine Tevát szedek. Előtte Citapramot és Xanax Retard-ot...
        Tisztelt Doktornő! Mint az a diagnosztizált betegségekben olvasható, több pszichiátriai betegségen is szenvedek. Gyermekkoromtól kezdve rengeteget csúfoltak, ami a gimnáziumban sem fejeződött be. Csúfoltak a szemem, az alakom, mellem miatt,...
        A fiam 40 éves.Egy gyülekezet tagja 10 éve, azóta cölibátusban él(előírás).Azelőtt komolyan drogozott,gyógyszerezett,ivott és ami ezzel jár.Egyre jobban elhatalmasodik rajta a vallási fanatizmus.Örültem a gyülekezetnek,( én is megtértem...
        Tisztelt Doktornő! Segítségét kérem abban, hogy miként tudnék leszokni a Cipralexről. Majdnem egy éve szedem, az orvos, aki felírta, azt mondta, lehet hogy évekig kell szednem. Pedig panaszmentes vagyok. Ráadásul azt vettem észre, hogy "butít"...
        Tisztelt Doktornő! Édesanyám másfél éve megállapított - szoros felügyelet igénylő - idős korának késői szakában jelentkező demenciában v. ahhoz hasonló tünetű alcheimer kórban szenved. Érrendszeri műtéte és egyéb szívbetegsége...
        Hogyan hat a szellemi képességekre, memóriára a Stilnox altató hosszan tartó folyamatos szedése, ha az hónapokig, esetleg évekig is tart? Van-e hatása a COPD betegség alakulására? Lényeges-e a különbség, ha az altató szedése csak 1-2...
        Tisztelt doktornő! Van 1 betegség, amitől nagyon félek. Viszont mondta az orvos, hogy semmit sem kaphattam el. Én örültem, hazamentem. Viszont egyre többször felmerül bennem a kérdés: "De mi van ha mégis? De mi van, ha az orvos téved? De mi...
        Talán 1 éve kezdődött minden. Régebben sok pánikrohamom volt meg a közérzetem sem volt túl jó volt hogy 2 hétig semmit nem ettem utánna pedig valósággal zabáltam. Ez ahogy jött 2014 tavasza elmúlt. Elmúltak a gondolatok, a rémálmok. De...