• Prolaktin-kortizol szint és a Xanax szedésének összefüggése!(endokrin betegség?)

        Legfrissebb cikkek a témában
         
        Gyakori kérdések

        Kedves Doktor Úr/Nő!

        Pánik és szorongásos tüneteim kezelésére megannyi sikertelenül próbált antidepresszáns nélkül ( 8 félét próbáltak ki, de mindegyiktől olyan rosszul voltam, hogy csak csereberélték állandóan, néha már majd megőrültem némelyik mellékhatástól ) Xanax gyógyszert írt fel a psziciáter.A napi mennyiség (már közel másfél éve) 3 mg. ebből napi 2mg sima Xanax, este 1 mg Xanax SR.

        Az utóbbi hónapokban - a szorongásos tüneteim súlyosbodása mellett - szinte mindig fáj a fejem,szédülök,zúg a fülem, olyan, mintha szél süvítene az agyam helyén) állandóan fázom,gyors a pulzusom, remegek, gyenge vagyok, fáradt, enervált,hajnal 3 óra körül rendszeresen felriadok, erős szorongásra, majdnem minden reggel hányok is, a felébredés után már visszaaludni nem tudok!Pár hete észrevettem, hogy mindkét mellemből, nyomás hatására folyadék ürül, nem fehér, nem tejszerű, inkább átlátszó!A menses előtti napok a legrosszabbak, kb.7 nappal a menses előtt! (PMS?)

        A Xanax betegtájékoztatója szerint alkalmazása során megemelkedhet a prolaktin szint, ami okozhatja, hogy a mellből tejszerű folyadék csöpögjön.A kortizol szint nővekedéséről azt olvastam, hogy a szintje hajnal 3 és 5 óra között a legmagasabb, és ha a szerotonin szint alacsony, akkor igen magas lehet a hajnali érték, ami a korai ébredést okozhatja!

         

        Szeretném megtudni, hogy a Xanax ilyen sok ideig és adagban történő alkalmazása okozhat-e ilyen jellegű hormonváltozásoklat, zavarokat, tüneteket?Már lassan azt sem hiszem, hogy pánikbeteg lennék, hanem pontosan a hormonzavar okoz a pánikbetegséghez,szorongáshoz hasonló tüneteket, és a xanax szedése csak ront a helyzeten!

        Vérvizsgálat során csak a pajzsmirigy értéket vizsgáltatta meg a háziorvosom, hiába kértem a másik két érték vizsgálatát is, pedig szerintem így talán kizárható lett volna a hormonális alapú tünetegyüttes!

         

        Teljesen tanácstalan vagyok, hiába kérem a hormonvizsgálat elvégzését, a háziorvosom szerint csak pánik ez, meg szorongás, nyugodjak meg, nem kell kutatni a betegséget, túlreagálok mindent!

        De már annyira gyenge vagyok és szinte sehová sem tudok menni a tünetek miatt, hogy én mindenféleképpen szeretném tudni, mi is a bajom igazából!

         

        Segítő válaszát előre is köszönöm!

         

        Ilona

         

         

        WEBBeteg szakértő válasza a szorongás, pánik témában

        Kedves Ilona!


        Igyekszem minden kérdésre, felvetésére válaszolni.
        1. a legfontosabb, hogy milyen jellegű tünetekkel indult a betegsége, és ezek hogyan alakultak a gyógyszeres próbálkozások során. Ugyanis felmerülhet a sikertelenségek mögött az is, hogy Önnek nem a hangulatjavítók a megfelelő gyógyszerek.
        Másik, ami a kivizsgálást illeti: amennyiben a betegség kezdeti tünetei nem utaltak hormonproblémára (minden endokrinológiai betegség összetett tünetegyüttessel leírható), akkor valóban elégséges a pajzsmirigyet ellenőrizni. Amennyiben a gyógyszer vált ki erre utaló tüneteket, már nem a mellékhatást kell vizsgálni, hanem szabadulni a kiváltó októl!

        2.  Xanaxról: valóban a gyógyszeralkalmazási előíratban szerepelnek ritka mellékhatásként hormonális, menstruációs problémák; ezt a gyakorlattal összevetve viszont nagyon ritkának mondható.(egyébként sokan kapnak/szednek évekig hasonló mennyiségben nyugtatót, de ezt csak akkor javasoljuk, ha amellett a pszichés panaszok múltak vagy javultak, és nem okoz mellékhatást)
        3. az első két pontra utalva azt a következtetést is levonhatjuk, hogy Ön nagyon érzékeny a gyógyszerekre (vajon ezt egyéb pl. belgyógyászati szereknél nem tapasztalta?), emiatt indokolt, hogy a pszichoterápiás lehetőségeket próbáljanak (ennek része pl. a reláxáció is), amiknek nincs mellékhatása. (Egyébként a Xanaxon kívül vannak még más feszültség- és szorongásoldók, ha ragaszkodik gyógyszerhez.) Az itt felsorolt kezelési lehetőségekről pszichiáterénél érdeklődhet.

        Dr. Bakos Cinnia Dóra pszichiáter

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        WEBBeteg szerkesztőség
        Orvos

         WEBBeteg Szakértő

        Kérdés: 2009-02-20 14:50:24; Megválaszolva: 2011. szeptember 05., 12:34

      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        Kedves Doktornő, 2012 óta szedtem napi 150 mg Ketileptet, amit (mivel szorongásos tüneteim nagy mértékben csökkentek) sikerült 2017 decemberére 12,5 mg Kventiaxra csökkenteni. Decemberben javasolta kezelőorvosom a Kventiax elhagyását (minden...
        Jó napot kívánok. 3x ért olyan amióta egyedül élek a lányaimmal hogy mellkas szorítás/heves szívverés/hidegrázás/labremegés. Elmentem a háziorvoshoz, Ő azt mondta ezek pánik roham tünetei, pszhilogus segítségét kérjem.De addig is a...
        Kedves Doktornő! Dióhéjban a gondom. Az elmúlt 4 évben pornófüggő voltam.Nyár elején már éreztem h nem nagyon izgulok a pornóra, plusz lett egy barátnőm akivel randiztam és mindig amikor kontaktus volt köztünk felállt de nem 100%osan Aztán...
        Jó napot kívánok. Segítséget szeretnék kérni. 31 éves egyedülálló anya vagyok iker kislányokkal. Amióta megszülettek a lányok a szüleimmel éltünk egy két szobás lakásban.Elkezdtek nőlni a lányok,kinőltük anyukámék házát (3éves...
        Tisztelt Doktornő! A napokban tudtam meg,hogy 5 hetes terhes vagyok a páromtól. Páromnál évekkel ezelőtt nagyon kevés esélyt adtak arra,hogy gyereke születhessen. (alacsony spermiumszám miatt) Mind kettőnket nagyon meglepett ez a hír. A...
        Tisztelt Doktornő! Állandó szorongásos problémák miatt szedek gyógyszereket. Korábban két évig Cymbaltát szedtem, ami bevált ugyan, de szexuális mellékhatásokat tapasztaltam (a libidó jelentős csökkenését), ezért kértem orvosomat, hogy...
        Tisztelt Doktor/Doktor nő! Több problémával keresem meg önt. Nos én egy 28 éves fiatal férfi vagyok. Áprilisban volt egy kapcsolatom ami sajnos nem úgy sült el, ahogy terveztem, sajnos merevedési problémáim voltak, valamint ürességet éreztem....
        Tisztelt Dr. Pálvölgyi Rita! Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy valószínűleg pánikbeteg vagyok. Február elejére kaptam időpontot pszochiátriára, de addig is szeretnék megnyugodni, legalábbis szakember véleményét hallani, hogy ez...
        Kedves Szakértő! Kb 2 hete egy mélyebb, letargikusabb állapotba kerültem, mindenben csak a rosszat látom, fáradékony vagyok, kiborulok olyan dolgokon, amiken ezelőtt nem. Édesanyámmal fiatalon megromlott a kapcsolatom, több év után most hívott...
        Jó napot kívánok. Olyan kérdésem lenne hogy a Frontin mellé amiből napi 4*, 5* 1db 0.25 gyógyszert veszek be ,vehetek e be mellé STRESS B-COMPLEX-VITAKOINGET? (B1,B2,B5,B6,B7,B12 ÉS C-vitaminbol áll napi 1db kapszula) Köszönöm szépen a...