• Pánikbetegség gyógyszere miatti súlygyarapodás

        Legfrissebb cikkek a témában
         
        Gyakori kérdések

        Tisztelt Doktor úr/nő!2001-ben diagnosztizáltak pánikbetegséget nálam.2005.augusztusában kezdtem szedni zoloftot,majd sertralin-hexalt,most serlift tablettát.A súlyom rohamosan gyarapodott a gyógyszer szedését követően.Kértem az orvost váltsunk gyógyszert a fentieket irta fel,mind azonos hatóanyagú.A gyógyszer szedés elején 58kg voltam,most 80.Ha abbahagyom elkezd a súlyom csökkeni 1 hó alatt 5,5kg-ot fogytam,ha szedem a gyógyszert azonnal visszajönnek a kilók.Nem hiúsági kérdés nálam a súly hanem egészségügyi.Egészségügyi dolgozó vagyok 32 éves 2 gyermek édesanyja,akiknek szükségük van rám,nem szeretném ha magasvérnyomás vagy cukorbetegség alakulna ki nálam a súlyom miatt.Sok zöldséget gyümölcsöt eszem,teljeskiörlésű kenyeret.Hogy kérjem az orvosomat hogy welbutrilt vagy prozakot irjon mert azok a gyógyszerben lévő hatóanyagok nem okoznak súlyproblémát?Alig merem szedni a gyógyszert 25mg serliftet naponta hogy ne hizzak tovább,de igy jelentkeznek gyakran a pánikrohamok.Nagyon kétségbe vagyok esve,kérem segitsen,adjon tanácsot,a gyerekeimet fel kell nevelnem mellettük kell lennem,ők életemben a legszebb ajándékok.Mindig vigyáztam az egészségemre,az étrendre és testmozgásra.Csak a gyógyszer szedése óta vannak ilyen problémák.Önnek mi a véleménye a prozak illetve welbutril nevű készitményekröl?Segithetnek?Vagy komolyabb mellékhatásúak mint a serlift?Kérem válaszoljon pénteken megyek a pszichologusomhoz,szükségem van az ön tanácsára.Köszönöm hogy időt szakitott rám,elnézést a hosszú levél miatt,hálásan köszönöm segitségét,egy kétségbeesett anyuka: Vivien

        WEBBeteg szakértő válasza a pánikbetegeség témában

        Tisztelt Kérdező!

        Helyesen mondja, a Zoloft és a Serlift tényleg ugyanaz, a hatóanyag számít, nem a fantázianév. A Zoloft TB-támogatottsága megszűnt, így erről váltani szükségszerű lépés volt, és sajnos manapság az OEP akár havonta keveri meg a gyógyszerek támogatottsági rendszerét, így nem ritka, hogy ugyanazt gyakran kell más és más néven szedni, ez nem az orvosa hibája.

        A Zoloft, Serlift, stb. hatóanyagból 25 mg-ot (fél tbl) szedni aluldozírozás, ennyitől érdemi hatás nem várható. A dolog paradox volta, hogy mellékhatások provokálásához viszont az aluldozírozott adag is elég, így előállhat a helyzet, hogy segíteni nem segít, de ártani ugyanúgy tud!

        A Prozac a Zoloft-hoz hasonló csoportba tartozó szer (SSRI), az OEP jóvoltából a Prozac kapszula már ugyancsak nem létezik, bár más neveken kapható. A hasonló hatástani kategória miatt a Zoloft-hoz hasonló hatás várható, bár nem feltétlenül ugyanaz.

        A Wellbutrin más jellegű hatóanyag, mélyebb depressziók oldására, inaktív, energiaszegény állapotok "megmozdítására" igen jó, viszont tapasztalatom szerint ha valaki hajlamos a szorongásra, idegességre, akkor ezeket fokozhatja, így nem szabad gondolkodás nélkül átállnia rá.

        Sajnos figyelembe kell venni azt is, hogy az antidepresszív gyógyszerek gyakori velejárója a testsúlygyarapodás, és ez nem csak a Zoloft, Serlift, stb. lehetséges velejárója! Aki hajlamos erre, kérje ki dietetikus segítségét. A recept alapelve egyszerű, többet kell mozogni, kevesebbet kell enni. Ha ez kevés a súlygyarapodás leállásához, akkor többet kell sportolni, és még jobban figyelni a táplálkozásra. Figyeljen a mennyiségekre, inkább többször egyen keveset, és különösen este kerülje a nehezebb fogásokat.

        Jó egészséget kívánva:

        Dr. Dinya Zoltán pszichiáter

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        WEBBeteg szerkesztőség

        Kérdés: 2008-10-29 09:04:43; Megválaszolva: 2011. augusztus 11., 18:50

      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        Tisztelt Doktornő ! Súlyos májbetegségem van (alkohol+gyógyszer). Mirzaten45(este 1), Frontin 0,5(2x1) tablettákat szedek.Az alkoholt elhagytam, de mit tegyek a gyógyszerekkel? A betegtájékoztatók szerint ezeket a gyógyszereket nem szedhetném,...
        Kedves Doktornő! Már évek óta jellemző rám,hogy nagyon könnyen felkapom a vizet. A legnagyobb probléma az,hogy ezt egyáltalán nem tudom kezelni annak ellenére,hogy évek óta próbálok változtatni rajta;a családom pedig egyáltalán nem...
        Édesanyámról lenne szó az elmúlt pár hónapban nagyon megváltozott, eddig otthon ülős volt könyvet olvasott sorozatokat nézett, nem érdekelték a kozmetikai dolgok amik a női léthez úgymond tartoznak. Pl. fodrász, szép ruhák, smink, egyéb...
        Tisztelt Dr. Nő/Dr.Úr! Azzal kérdéssel fordulok önökhöz hogy ha valaki a lent említett gyógyszereket szedi az kaphat-e hormonleállítás ,fogamzásgátlás céljából Depo Provera injekciót?Váltana-e ki bármilyen kereszthatást ,okozhatna-e...
        Tisztelt Doktornő! Szeretném megérdeklődni, hogy milyen lehetőségeim vannak. Gyerekkortól kezdve több lelki probléma következménye maradt feldolgozatlanul (iskolai kudarcok, évismétlés, szorongás) , ezeket követte a fiatal felnőttkorban...
        Tisztelt Doktor Nő! Már több,mint 1,5 éve küzdök szapora pulzussal,gyomorideggel,fejfájás,enyhe hányinger,szédülés(mint ha ittam volna),néha gomboc érzés a torokban,ájulásérzés,fura nyomás érzés a fejben,fáradtság,gyengeség..ezek...
        Tisztelt Dr. Pálvölgyi Rita! Előjáróban annyit szeretnék írni, hogy egy olyan családból származom, ahol a függőségek jellemzőek például: az alkohol, a kapcsolat vagy a szexuális együttlét iránt. Születésemkor váltak el a szüleim és a...
        Tisztelt Doktor Úr/Doktornő! A következőben kérném segítségét. Iszonyatosan el vagyok keseredve. Pár hónapja kezdődött egy vírusos megbetegedéssel, napokig fel sem bírtam kelni. Azóta rengeteget szédülök, nem bírok egy helyben állni,...
        Tisztelt Doktornő! Azzal a problemaval fordulnék önhöz,hogy mar lassacskán 2eve olyan problémával kuzdok ami megnehezíti a mindennapjaimat. Folyamatosan szorongok,es felek az új emberektol valo ismerkedestol,de mar betegesen ha lehet ki kerulom...
        Tisztelt Doktornő/Doktor Úr! Tanácstalan vagyok, nem tudom kihez fordulhatnék. Több mint 1 évvel ezelőtt véget ért egy majdnem 6 éves párkapcsolatom, ami nagyon megviselt, sajnos csak pár napig. Néhány nappal a szakítás után fura...