• lábdagadás, viszketés

        Legfrissebb cikkek a témában
         
        Gyakori kérdések

        Kedves Doktor Úr! Problémám: Két és fél éve tüdő sarcoidosissal kezelnek. A kezelés alatt kétoldali tüdőembóliám lett 2016 májusában (ekkor MVT nem volt igazolható, azóta tudom, genetikai hajlamom sincs). A legutóbbi egy éves (nemrégiben véget ért) metotrexat+medrol terápia alatt észrevettem, hogy folyamatosan dagad mindkét lábam. Az utóbbi hetekben fokozatosan (orvosi engedéllyel) sportolok ismét, futok többnyire csak, meg hasizomerősítés. A Xarelto szedése alatt sok helyen elkezdett (főleg a lábfejen, bokán, és környékén) ki is dagadni az ér. Ennek az oka magyarázható valamivel? A lábam egészén látszik is sok helyen még újabban az ér. Azelőtt ez nem volt jellemző egyáltalán. A dagadás, és ez utóbbi már előtte megvolt, minthogy sportolgattam volna újra. Három hete lassan, hogy leálltunk az említett gyógyszeres terápiával, és jelenleg már csak véralvadásgátlót szedek. A lábszár dagadás mintha ugyanúgy fokozódna. Hónapról-hónapra akár egy-egy centivel is vastagodott az elmúlt időben (február óta 3 centi körüli vastagodás észlelhető mindkét láb körtérfogatán, de estére jobban fokozódik a dagadás). Bár tény, sokat ülök számítógép előtt is, de igyekszem közben felállni többször, mozogni, mozgatni pluszban a lábaimat. Emellett feszül is a lábszáram hátsó része sokszor. Voltam duplex UH-n, de az nem mutatott olyan eltérést, ami ezt indokolná. Sőt, a kombinált szteroid kúra végeztével többször éreztem, hogy a lábszáram, és bokám erősen, néha elviselhetetlenül viszket is, főleg este, de napközben is volt ilyen. Ez a gyógyszerek szedése alatt nem volt. Mi okozhatja Ön szerint mindezt? Illetve, a meleg időjárást, a magasabb hőmérsékletet is nehezen viselem az utóbbi időben. Lehet-e ez az embóliának,a kár a az alvadásgátló gyógyszer szedésének a folyománya? Indokolt lehetne Ön szerint a detralex szedése, ilyen betegségeket követően, akár Xarelto mellett. Legutóbbi leleteimet mellékelem. Végül pedig még egy kérdés: Egy ismerős radiológus ránézett (az Ön felé is mellékelt) mellkas CT leletem képére), és mondta, idézem: "a tüdőben a jobb oldalon, és a balon is van nagyobb nyirokcsomóm, az arteria pulmonalis oszlásánal, mely nyomja". Ez mennyire lehet veszélyes? mi lehet ha tovább nőnek a nyirokcsomók ilyen esetben? Köszönöm válaszát!

        Dr. Szanyi Andrea válasza a láb dagadás témában

        Kedves Kérdező! A mellékelt alsóvégtagi Doppler ultrahang alapján a vénás elégtelenség kizárható, lábdagadását nem ez okozza. Így a Detralex szedését , amennyiben a felületes vénák nem gyulladtak, nem tartom indokoltnak. Nehéz látatlanban megítélni a lábdagadását, amennyiben az ujjbenyomatot megtartja, akkor ödémáról, vizesedésről beszélhetünk, amennyiben nem, akkor nyirokkeringési zavar, limfödema lehetősége is felmerül. Javaslom, hogy panaszát beszélje meg kezelőorvosával. A CT képeket a radiológus ismerőse láthatta, én nem, így azt megítélni nem tudom hogy a nyirokcsomók mennyire nyomják a tüdő artériákat. Azt látom hogy a leletben erre nem tértek ki Ezek a nyirokcsomók nem kifejezetten csak mérsékelt fokban nagyobbak. Ne aggódjon most amiatt , hogy mi lenne, ha növekednének, egyelőre a korábbi lelethez képest nem nőttek . Még az is lehet hogy később meg kisebbednek. Járjon továbbra is a kontroll vizsgálatokra a kezelőorvos tanácsai szerint.

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        Dr. Szanyi Andrea
        belgyógyász, háziorvos, geriáter

        Dr. Szanyi Andrea

        Kérdés: 2017. június 07., 16:01; Megválaszolva: 2017. június 13., 16:19

      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        Üdvözlöm! 3 éve kezdődött a jobb lábszáramon hátul a fájdalom! Ez olyan, mintha az izom görcsbe rándulna és nem állandó a helye ahol fáj, de mindíg a jobb lábdzáramon hátul, hol lent hol fent hol középen. Ilyenkor mozgatnom kell a lábam...
        Hisztamin intolerancia labor vizsgálatom eredménye 14,4 lett., alig az alsó határ felett. A vizsgálatot azért kértem, mert a laktoz és glutén intolerancis diétam mellett több, mint fél éve erősödő olyan allergiás reakcióim jelentkeznek, mint...
        Tisztelt Doktor Úr/Nő! Azt szeretném megtudni,hogy a combomat a térdemig hidegebbnek érzem a bal lábamon mint a jobbon,és mintha kicsit zsibbadna,ezt okozhatja-e a porckorongsérvem?Vagy más oka lehet?
        Tisztelt Doktor Úr! Két napja szedem a Savulin nevű tablettát, mert a felfázásom nem múlt el a Morual nevű készítménytől és hurutosan is igen erősen köhögni kezdtem. Fehér és zöld köpet is jelentkezett. A Savulin-t a Morual után 3 nappal...
        Kedves Doktornő! A problémám a következő volna: viszonylag kis mennyiségű alkohol (egy kupica pálinka és egy pohár bor) hatására másnapra nazális lesz a hangom. Mintha valami eldugulna a fejemben. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez Ön...
        Tisztelt Szakértő 2017. 08.17. én kerültem kórházba nyelőcső varix vérzéssel, amit elláttak, 7db gyűrű felhelyezésével. Utána néhány héttel befeküdtem a kórházba, ahol végstádiumú májchirrosist állapítottak meg (fibroscan...
        Tisztelt Doktor úr/nő! A problémám elég összetett. Kezdődött úgy, hogy fájt a kezem- kézfejem, illetve ujjaim. Majd folytatódott az egész karomra kiterjedve. Illetve fájt a hátam is. Mindez csak a bal oldalon. Azóta ezek megszűntek, nem...
        Tisztelt Doktor úr! Nagyjából 2 éve vannak jelen az alábbi panaszaim: Ha pl megnyomom a hasam (köldököm körül), az alhasam, illetve így egész végig a hasam, akkor érzek egy enyhe, kellemetlen, leginkább tompa érzést. Ez állandóan jelen...
        Kedves Doktor Úr! Az lenne a gondom, hogy kb-egy hónapja torok fájással és rossz közérzettel mentem orvoshoz. Kaptam antibiotikumot, de nem javult, majd a nyelvemen hólyagok jelentek meg amire ecsetelőt kaptam.Sokkal jobb nem lett, majd a...
        Tisztelt Doktornő! Jobb oldalt fejemben tompa zsibbadós érzés fog el naponta, az érzés elmúlik, majd később újra érzem. Bal oldalt a halántékomnál lüktet, már-már pattog az ér a fejemben. Ezekkel egy időben furcsa, nehezen leírható...