Visszeresség - Öt fontos hajlamosító tényező

szerző: Ötvenentúl.hu - WEBBeteg
megjelent:

Sokan szégyellik, ha visszeres a lábuk, nyáron is csak harisnyában járnak, és nem mennek strandra. A visszér olykor nagyon kellemetlen panaszokkal jár: ólomnehéz lábak, vizesedés, görcsös fájdalom, mintha szét akarna esni a vádli. A harmadik baj vele, hogy idővel súlyos szövődmény (pl. fekély vagy trombózis) alakulhat ki belőle.

Kinek van visszere?

Mindenkinek. A szívtől a szervezet többi része felé haladó ereket hívjuk ütőérnek (verőér, artéria), visszafelé pedig a visszereken (gyűjtőér, véna) áramlik a vér. A köznyelv azonban csak az alsó végtag megvastagodott, bőrön keresztül is jól látható vénáit hívja visszérnek.

Orvosi értelemben visszerességről akkor beszélünk, ha a vénák tágak, ujjal elnyomhatók. Az artériák fala vastag és izmos, bennük a vér viszonylag nagy nyomással áramlik. Ezzel szemben a vénák vékony falúak, a vér áramlása bennük a környező izmok munkájától és a szív szívóhatásától függ.

Hajlamosító tényezők

Pontosan még nem ismert a visszerességért felelős gén, de az biztos, hogy a betegség jelentős családi halmozódást mutat, elsősorban női ágon ismétlődik, de férfiaknál sem ritka. A vénák falának rugalmasságát adó fehérjék ugyanis nem olyan ellenállók, mint a többieknél.

  • Nagyobb a rizikó, ha állómunkát végez, vagy ha rendszeresen 12 óránál többet dolgozik egyfolytában: pékek, felszolgálók és egészségügyi dolgozók tartoznak a veszélyeztetettek közé.
  • A vénás véráramlás egyik fontos feltétele a környező izmok munkája, emiatt a mozgásszegény, ülő vagy egy helyben álló életmód fokozza a visszeresség kockázatát.
  • További rizikótényező, ha valami akadályozza a vér visszafolyását a szív felé. Ilyen ok a várandósság, sokaknak a babavárás közben jelentkeznek az első visszerei.
  • Visszerességet okozhat az elhízás is, a zsírpárnák ugyanis összenyomják a hasüreg vénáit, amitől még jobban megnő a lábakra terhelődő nyomás.
  • Alhasi daganat is okozhat visszerességet, ilyenkor viszonylag gyorsan és aszimmetrikusan jelennek meg a tágult erek, néha ez a betegség első jele.

A szívben minden összehúzódáskor vákuum keletkezik, a fellépő szívóhatás a vénás áramlás egyik legfontosabb tényezője. Szívbetegség esetén ez a hatás csökken, emiatt az alsó testfélen felhalmozódik a víz. Mindennek a visszeresség csak az egyik, sajnos nem is a legsúlyosabb részjelensége.

Ez is érdekelheti Ha kezeletlen marad a visszértágulat

Melyek a szövődmények?

A láb vénás rendszere igen összetett: a felületes, bőr alatti visszereken kívül a mélyben is húzódnak gyűjtőerek, a két rendszert pedig számos apró erecske köti össze.

Visszérbetegség esetén a felszíni rendszer tágult vénáiban pang a vér, ezért megnő a mély vénákra jutó „forgalom”, emiatt ott is tágulat jöhet létre. A tágult vénákban lassul az áramlás, márpedig ha a vér nem folyik, megalvad, azaz trombózis keletkezik.

A trombózis veszélyes betegség, mert az erek elzáródása tovább rontja a vénás keringést, és ha egy apró vérrög elszabadul, a szíven keresztül a tüdőbe sodródhat. Ez a tüdőembólia, amely életveszélyt jelent. Trombózisra a visszerességen kívül a dohányzás és a fogamzásgátlók szedése hajlamosít.

A rossz vénás keringés, a pangás miatt a láb szövetei állandó oxigénhiánnyal küzdenek. Ezt legjobban a bőr sínyli meg, elvékonyodik, emiatt fertőzések, a legrosszabb esetben fekély alakul ki.

Hogyan lehet megelőzni a visszerességet?

Az előrelátó gondolkodás sajnos nem jött igazán divatba, mintha furcsának számítana, ha valakinek már fiatalon eszébe jutna, hogy egyszer megöregszik. A visszeresség megelőzésének alapelveit felsorolni könnyű, csak betartani nehéz:

  • Testsúlykontroll és rendszeres mozgás, főleg családi halmozódás esetén.
  • A veszélyeztetettek rugalmas harisnyát (pólyát, fáslit) is viselhetnek, ez az eszköz éppen annyira szorítja a lábat, hogy ne fájjon, de a vénákat nem engedi kitágulni. Értelme csak rendszeres viselés esetén van, ám gyakran épp a nyári melegben nem hordjuk, amikor a legnagyobb szükség lenne rá.
  • A megelőzéshez tartozik, hogy a meleg fürdőt kerüljük, inkább a zuhanyzást válasszuk.
  • A vénás torna is hatékony: ez nem más, mint a láb izmainak rendszeres, alapos áttornáztatása terhelés nélkül (azaz fekve).
  • Ugyancsak a csökkent gravitációs terhelés miatt ajánljuk a biciklizést és az úszást, amíg a futás visszereseknek csak fáslival ajánlott.

Tovább Mit tehet erei védelmében? | A visszérbetegség fokozatai

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu

Cikkajánló

A mélyvénás trombózis tünetei és okai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Trombózis
A mélyvénás trombózis veszélyes, sokszor halálos szövődményekkel járhat. Ha a vénában kialakult trombus egy része leszakad és az embólus a tüdőbe jutva elzár egy verőeret, halálos kimenetelű tüdőembólia alakulhat ki.
Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Váróczy László, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.