Visszérbetegség: a férfiakat is érintheti!

WEBBeteg
megjelent:

Sokan gondolják, hogy kizárólag a gyengébb nemnél alakulhat ki a visszeresség, ez azonban nem így van. A nők esztétikai szempontok miatt többet foglalkoznak a betegség kezelésével, de ez korántsem jelenti azt, hogy a férfiakat nem érinti a probléma.

Bár a nőknél gyakoribb a visszeresség előfordulása, a férfiak ugyanúgy veszélyeztetettek a betegség kialakulását tekintve, különösen akkor, ha fennállnak az alábbi rizikófaktorok:

  • mozgásszegény életmód,
  • ülő vagy egy helyben álló foglalkozás (különösen 12/24 órában),
  • elhízás,
  • öröklött tényezők,
  • hosszú, gyakori utazás/autóvezetés esetén.

Honnan tudhatja, hogy visszere van?

A visszér sokáig panaszmentes, de a kezdeti tünetek megjelenésekor sem biztos, hogy erre a betegségre gondolunk. Visszérbetegség állhat fenn, ha lábfájdalmat, zsibbadást, lábdagadást, lábikragörcsöt, nehézláb érzést vagy viszketést tapasztal. Ha a tünetek és a fenti rizikófaktorok alapján úgy gondolja, hogy a visszérbetegség gyanúja áll fenn, akkor érdemes mielőbb felkeresnie orvosát. Egyszerű, gyors és fájdalommentes vizsgálatokkal kideríthető, hogy vannak-e olyan elváltozások, melyeknek alapján a visszérbetegség diagnózisa felállítható.

Miért és hogyan kell kezelni a visszereket?

Hogyan kezelhető a visszeres láb?

A visszérbetegség kezelése belgyógyász, érsebész és bőrgyógyász közreműködését egyaránt igényli, ugyanakkor az eredményes terápia a betegtől is életmódváltást követel meg, a mindennapi tevékenységekre való odafigyelést igényli. Hogyan kezelhető a visszeres láb?>>

Bár a nők elsősorban esztétikai okok miatt döntenek úgy, hogy visszeres lábukat kezelik, a visszértágulat enyhébb formái sem jelentenek kizárólag esztétikai problémát. A betegség súlyosbodhat, és olyan szövődményeket okozhat, mint a felületes visszérgyulladás és a lábszárfekély, ezért érdemes mielőbb kezelni.

A megfelelő életmód, testmozgás, visszértorna, rugalmas harisnya viselése elengedhetetlen részei a visszeresség tüneteinek csökkentésében. E mellett többféle visszérkenőcs is elérhető a panaszok enyhítésére. A visszérkenőcsök a már meglévő tünetek kezelésére alkalmazhatók, és van köztük olyan, ami az esetleges szövődmények megelőzésére is alkalmas. A készítményekben lévő hatóanyagok közül az egyik legnépszerűbb, a természetes eredetű heparin, amely gyulladásgátló hatású, és gátolja az érfalon keresztül történő folyadékkijutást, vagyis a lábduzzanatot, fájdalmas lábfeszülést.

Mire érdemes odafigyelnie?

1. Adja le a fölösleges kilóit! A túlsúllyal rendelkező betegek nehezebben és általában kevesebbet is mozognak, ezért az erek munkáját segítő izompumpa is kevésbé működik, ami visszerek tágulatához, lábdagadáshoz, lábszárvizenyőhöz vezethet.

2. Mozogjon rendszeresen! A visszérbetegeknek ajánlott a rendszeres, nem megerőltető testmozgás (pl. kerékpározás, úszás), mely javítja a vérkeringést.

3. Végezzen rendszeresen visszér-tornát! Nemcsak a rendszeres sportolásra fontos időt szakítania, hanem a visszér torna elvégzésére is. Minden olyan gyakorlat, ami az alsó végtagok izmait megmozgatja, jó hatással van az visszerekre: segíti az erek munkáját, az izmok, kötőszövetek és a bőr vérellátását. Bizonyos tornagyakorlatok megerőltetőek lehetnek vagy egyes társbetegségek fennállása esetén nem ajánlottak, ezért kérje ki kezelőorvosa tanácsát.

4. Figyeljen az étrendjére! Visszérbetegség esetén figyelnie kell arra, hogy nap mint nap biztosítsa szervezetének azokat a tápanyagokat, amelyek segítik az erek állapotának megőrzését. A legfontosabb, amire oda kell figyelnie az, hogy igyon minél több folyadékot, étkezzen változatosan, és fogyasszon C-vitaminban gazdag gyümölcsöket, zöldségeket.

5. Vegyen részt rendszeresen kontrollvizsgálaton! Fontos, hogy az erek állapotát időnként akkor is ellenőriztesse, ha bevált Önnél egy vagy több kezelési módszer.

(WEBBeteg)

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szabó Zsuzsanna és Dr. Zsuga Judit
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.