Hogyan előzzük meg a tüdőrák kialakulását?

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

A tüdőrák - mai ismereteink szerint - leginkább a dohányzás mellőzésével előzhető meg, mivel a tüdődaganatok 90 százaléka erősen dohányzó személyeknél alakul ki.

A téma cikkei - Tüdőrák
8/1 Tüdőrák - A leggyakoribb daganatos megbetegedés
8/2 Mi hajlamosít a tüdőrák kialakulására?
8/3 A tüdőrák tünetei
8/4 A tüdőrák diagnózisa
8/5 A tüdőrák típusai
8/6 A tüdőrák kezelési lehetőségei
8/6 Életmódtanácsok tüdőrákkal küzdőknek
8/8 Hogyan előzzük meg a tüdőrák kialakulását?

A dohányzás abbahagyása bármilyen idős is a beteg, bizonyítottan csökkenti a tüdőrák kialakulásának a kockázatát, valamint a tüdőrákos halálozást!

Felmérések adatai alapján a magyar lakosság 34 százaléka (a férfiak 41 százaléka, míg a nők 28 százaléka) dohányzik, így a dohányzás visszaszorítása a legfontosabb megelőzési lehetőség.

Annál is inkább, mert nemcsak az aktív dohányzás, de a passzív dohányzás is fokozza a tüdőrák kialakulásának a kockázatát. Mindezek alapján négy fontos tanács, amelyek segítségével csökkentheti a rizikót.

Ne szokjon rá a dohányzásra, illetve szokjon le!

Dohányzás, COPD - Tüdőrákrizikó

Gyakori kérdések Férjemmel voltunk COPD-szűrésen. A műszer 42-t mutatott, amikor a férjem belefújt. Azt mondta a hölgy, hogy ez nagyon veszélyes, és javasolta, hogy menjen el a férjem tüdőszűrésre, és további vizsgálatra. De nem hajlandó. Apai ágon mindenki rákban halt meg a férjem családjában. Nagyobb az esélye az öröklésre? Mit tudunk tenni annak érdekében, hogy megelőzzük a betegséget? Nem akar leszokni a dohányzásról, napi két doboz cigarettát szív el.

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász, allergológus válasza az orvos válaszol rovatban

A dohányzás elleni harc mellett számos érv sorakoztatható fel. A cigarettázás nemcsak a tüdőrák, hanem számos más idült tüdő- és keringési betegségért, egyéb daganatos betegségért felelőssé tehető. Elhagyásával ugyanakkor a megbetegedés kockázata - 10 év alatt - a nem dohányzók szintjére esik vissza.

Járjon rendszeresen tüdőszűrésre!

A tüdő betegségei közül a tüdőszűrés jó hatásfokkal szűri ki a tünetmentes tbc-t, és jelentősége van a tüdőrákok idejében történő felismerésében. A vizsgálat megmutathatja a daganatot kezdeti stádiumában, ezzel lehetőség nyílik a korai operációra, amely a gyógyulási esélyeket növelő legfontosabb tényező.

Bővebben Hatékony-e tüdőrák felismerésére a tüdőszűrés? Mikor kötelező, kinek ajánlott?

Tartsa be a munkavédelmi előírásokat!

A légszennyezés, a sugárforrások és az egyéb kémiai rákkeltő anyagok kerülése kockázatcsökkentő hatással bír, ám ennek megvalósítása a hétköznapi élet folyamán jelentős nehézségekbe ütközik. A megelőzés ebben az esetben elsősorban munkavédelmi kérdés: azokban a munkakörökben, ahol a dolgozók fokozott kockázatnak vannak kitéve, a munkáltató kötelessége a veszély csökkentése, jogszabályokban meghatározott módon és eszközökkel. Természetesen a munkavállaló felelőssége is az előírásokat betartani saját egészségének védelme érdekében. A rákkeltő anyagok listáját itt találja.

Táplálkozzon egészségesen, kerülje a túlzott alkoholfogyasztást!

A túlzott alkoholfogyasztás - főleg az égetett szeszes italok fogyasztásának - elhagyása szintén csökkenti a betegség kialakulásának kockázatát. A megelőzést segíti a kiegyensúlyozott táplálkozás, elsősorban a növényi eredetű ételek fogyasztása is.

Tovább A szintetikus multivitaminok és a tüdőrák

Dr. Kónya Judit, családorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos
Lektorálta: Dr. Balázs Anna, onkomplex.hu

Cikkajánló

Hazánkban az elmúlt két-három évtizedben robbanásszerűen nőtt meg a tüdőrákos megbetegedések száma. 1945-höz képest mintegy tízszeres a növekedés, s ez jelenleg évente mintegy tízezer újonnan felfedezett beteget jelent.
Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Holányi Péter
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.