A tüdőrák tünetei - Milyen panaszokra figyeljünk?

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg összeállítás
aktualizálta: Dr. Balázs Anna frissítve:

A tüdőrák tüneteinek jelentkezése előtt is nagy százalékban felismerhető a megbetegedés, amennyiben rendszeresen részt veszünk a megfelelő szűrővizsgálatokon. A kezelés így korán elkezdődhet, és a gyógyulás esélye jelentősen megnőhet.

A téma cikkei - Tüdőrák
8/1 Tüdőrák - A leggyakoribb daganatos megbetegedés
8/2 Mi hajlamosít a tüdőrák kialakulására?
8/3 A tüdőrák tünetei
8/4 A tüdőrák diagnózisa
8/5 A tüdőrák típusai
8/6 A tüdőrák kezelési lehetőségei
8/7 Életmódtanácsok tüdőrákkal küzdőknek
8/8 Hogyan előzzük meg a tüdőrák kialakulását?

A tüdőrákban szenvedők gyakran teljesen tünet és panaszmentesek, csak a szűrés vagy egyéb okból végzett képalkotó vizsgálat (röntgen, CT) hívja fel a figyelmet a betegségre.

Kezdeti tünetei szegényesek

Általában a betegség korai stádiumában a tünetek szegényesek, nem specifikusak. Lehet esetleg enyhe köhögés, amelynek a beteg sokszor nem is tulajdonít jelentőséget, továbbá felléphet enyhe hőemelkedés, izzadékonyság. Gyakran nem is maga a tüdőrák, hanem annak valamely áttéte (metasztázisa) okoz először tüneteket, majd az elsődleges daganat keresése során derül fény a tüdőrákra az orvosi vizsgálatok folyamán.

Paraneoplasiás tünetcsoport

Van azonban egy tünetcsoport, mely a tüdőrákra terelheti a gyanút: ezt paraneoplasiás tünetcsoportnak nevezzük. A tünetek igen változatosak, többek között izomgyengeség, hát- és fejfájás, magas vérnyomás, csontritkulás, a bőr felületes fertőzései és érzékenysége figyelhető meg. Ismételten kialakulhatnak vesekövek, ízületi- és izomfájdalmak léphetnek fel, a lábak és a kezek zsibbadása alakulhat ki.

A tüdőszűrés nem száz százalékosan biztos módszere a tüdőrák diagnosztizálásának, hiszen pl. a kisméretű elváltozásokat sem mutatja ki. Ennek ellenére ajánlott a tüdőszűrésen való rendszeres részvétel, mivel a tüdőrákos esetek nagy részét így is tüdőszűrésen fedezik fel. Ennek hiányában csak jóval későbbi stádiumban, rosszabb gyógyulási eséllyel lehet csak felfedezni a daganatot.

Trombózisveszély

A paraneoplasiás tünetek közül leginkább figyelemfelkeltő a mindig más helyen jelentkező, ugyanakkor vissza-visszatérő mélyvénás trombózisok felbukkanása, esetleg az artériák elzáródása. A szervezet nagy vénáinak elzáródása súlyos kórállapot, melynek tünetei változatosak annak függvényében, hogy az elzáródás hol jött létre. A "klasszikus", alsó végtagi mélyvénás trombózisra utalhat, ha a láb feszül, húzódik, a beteg nehéznek érzi, és ezek a panaszok a láb vízszintes helyzetében csökkennek. Az érintett láb megvastagodott, körfogata nagyobb, mint az egészséges lábé, továbbá a bőr kifényesedett, feszes.

A hasi verőerek és gyűjtőerek elzáródása lehet tünetmentes, jelentkezhet étkezés utáni hasi fájdalom formájában, vagy okozhat állandó fájdalmat is. A hasi erek elzáródása hosszabb-rövidebb bélszakaszok pusztulását okozhatja, mely nagyfokú, görcsös fájdalommal kezdődik, majd átmeneti panaszmentesség után az egész has nagyon fájdalmassá válik, megkeményedik, a beteg egyre rosszabbul érzi magát. Az állapot sürgős sebészi beavatkozást igényel!

Köhögés és véres köpet: a tüdőrák tünete?

A tüdőrák klasszikus, leggyakrabban előforduló tünetei közé tartozik a köhögés. Főleg a száraz, köpetürítéssel nem járó köhögés fennállásakor gondolhat az orvos tüdőrák lehetőségére, vagy ha a köhögés a szokásos terápiára és tüneti szerekre nem reagál, esetleg még erősödik is. Ha két hét elteltével sem múlik, és az egyéb okok (például egy korábbi félrenyelés kapcsán a tüdőbe került idegentest) kizárhatók, ajánlatos elkezdeni a tüdőrák irányába történő kivizsgálását.

A köhögéssel távozó vér mennyisége változó, egyaránt lehet "csak" vércsíkos köpet, és nagy mennyiségű, friss piros vért tartalmazó köpet is. Ha a köhögéssel véres köpet ürül, az mindenképpen figyelemfelkeltő, riasztó jel. Míg a régebbi időkben, a múlt század elején a véres köpetet tüdőtuberkulózis jelének tartották, ma leginkább a tüdő rosszindulatú daganatára következtetnek belőle az orvosok. A köhögéssel távozó vér mennyisége változó, egyaránt lehet "csak" vércsíkos köpet, és nagy mennyiségű, friss piros vért tartalmazó köpet is. A laphámrák és a kissejtes tüdőrák esetében gyakrabban fordul elő vérzés.

Tüdőrákkockázat

29 éves vagyok, 16 éves korom óta dohányzom, először erősebb (8-10 mg), majd gyengébb (3-4 mg) cigarettákat szívtam, átlagban napi fél dobozzal (sokszor csak 5-6 szálat, de volt 2-3 év, hogy light cigiből napi 1 doboz is elment). Ez az idő és mennyiség a dohányzás kockázati tényezőinek szempontjából sok vagy kevés?
Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus válasza az orvos válaszol rovatban

Tünetek a tüdőrák előrehaladott stádiumában

Előrehaladottabb esetben fájdalom jelentkezhet. A fájdalom oka a mellkasi idegek tumoros érintettsége illetve a mellhártya irritációja. A fájdalom a tumornak megfelelő területen tapasztalható: lehet bizonytalan, alig észrevehető, nehezen meghatározható "kényelmetlen" érzés. Ha a mellkasfal idegeit beszűri a daganat, akkor a fájdalom akár a tűrhetetlenségig is fokozódhat. A daganat elhelyezkedése miatt okozhat a hát felől előresugárzó, illetve nyaki-, váll- és karfájdalmat.

Felléphet nehézlégzés is, elsősorban a nagyobb légutakban található daganatok esetén, mivel ez az elhelyezkedés nagyban gátolhatja a levegő szabad áramlását, ebből kifolyólag a gázcserét, illetve a szervezet oxigénnel való ellátottságát. A tüdőgyulladás gyakori szövődménye a tüdődaganatnak, ami szintén nehezíti a légzést. A daganat vérzése is nehézlégzést okozhat, főleg, ha a vér köhögés útján nem tud kiürülni a tüdőből. Fontos lenne, hogy 40 év fölött a tüdőgyulladásból való kigyógyulás után mindig készüljön ellenőrző mellkasi röntgen.

Ebben a stádiumban is felléphet hőemelkedés esetleg láz, jelentkezhet fokozott izzadékonyság. Az előrehaladott tüdőrák tünetei közt főként általános tünetek szerepelnek, amelyek nem korlátozódnak a tüdőre, hanem a daganat egész szervezetre kifejtett romboló hatását jelzik: étvágytalanság, esetleg az étel teljes elutasítása lehet jellemző, ennek következtében jelentős testsúlyvesztés következik be. Émelygés, hányinger, alvászavarok léphetnek fel, sok esetben ehhez az egyensúly zavarai társulnak. Felléphetnek visszatérő, egyre súlyosabb formában jelentkező fertőzések, jellemző a visszatérő tüdőgyulladások jelenléte.

További tudnivalók Milyen vizsgálatokra számíthat tüdőrák gyanúja esetén?| Hogyan előzzük meg a tüdőrák kialakulását?

Dr. Kónya Judit, családorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos
Aktualizálta: Dr. Balázs Anna, Onkomplex

Cikkajánló

Hazánkban az elmúlt két-három évtizedben robbanásszerűen nőtt meg a tüdőrákos megbetegedések száma. 1945-höz képest mintegy tízszeres a növekedés, s ez jelenleg évente mintegy tízezer újonnan felfedezett beteget jelent.
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Holányi Péter
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.