Megelőzhető a koraszülés?

Versys Clinics
megjelent:

Amerikai kutatók megállapították, hogy a fogantatás időpontja befolyásolja a babák egészségét. A májusban fogant babák például nagyobb valószínűséggel korábban születnek a tervezettnél, és ez hátrányosan befolyásolhatja az újszülött egészségi kilátásait.

A Proceedingsben megjelent tanulmány szerint az idő előtti születés oka valószínűleg az, hogy a terhesség végén, januárban és februárban nagy az influenzafertőzések aránya, ami pedig elindíthatja a szülést. A szakértők úgy látják, a nyári hónapokban fogant, áprilistól kezdve születő gyermekek átlagosan 8-9 grammal nehezebbek a máskor fogant babáknál. Ez az anyák nagyobb mértékű súlygyarapodásával van összefüggésben.

A szocioökonómia is számít!

A kutatáshoz Janet Currie és Hannes Schwandt, a Princeton Egyetem tudósai több mint 1,4 millió egyesült államokbeli gyerek adatait elemezték. Az összefüggések pontosabb vizsgálata miatt csak olyan anyák adatait vették figyelembe, akik egynél több gyermeket szültek. Ha ugyanis egy anya az év különböző szakaszában szüli meg gyermekeit, akkor kizárható, hogy az összefüggésekhez az anya személyének köze van.

Már számos kutatás készült, amely a születés időpontját az utód későbbi állapotával, például a magasságával, az intelligenciahányadosával vagy jövedelmével hozta összefüggésbe. Általában mindezt a környezeti tényezők évszakonkénti változásával magyarázzák.

Nemrég arról számoltak be kutatók, hogy a születés időpontja szempontjából az anya szocioökonómiai helyzete is döntő. Kimutatták, hogy a szegényebb vagy kevésbé képzett anyák, a hajadon vagy kisebbségi nők gyermekeiket többnyire olyan hónapokban hozzák világra, amelyek hozzájárulhatnak a baba rosszabb egészségi állapotához – adta hírül az MTI.

Táplálkozás és életmód gyermekvárás idején

A terhesség alatt szabadon ehetünk bármit, amit a szervezet megkíván - tartja a mondás. Sokan vallják ezt, de sajnos nem így van. A terhesség alatti kalóriák nem szállnak el nyomtalanul. Azzal, ha a szükségesnél sokkal több táplálékot fogyasztunk, nem segítjük gyermekünk növekedését.

Az édesanyák sokat tehetnek annak érdekében, hogy egészséges gyermekük szülessen és megelőzzék a koraszülést

Dr. Vereczkey Attila szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista szerint az édesanyák sokat tehetnek annak érdekében, hogy egészséges gyermekük szülessen, és megelőzzék a koraszülést. A szakember szerint a fejlettebb országokban, például Magyarországon, illetve az Egyesült Államokban a koraszülés legfőbb oka, hogy a nők egyre idősebb korban vállalnak gyermeket.

További okok a koraszülés hátterében

Sajnos a dohányzás is növeli ezt az arányt, emellett egyre gyakoribb az orvosilag nem alátámasztott, 29. hét előtti császármetszés is, amely szintén hozzájárul a koraszülések számának növekedéséhez. A kutatások egyértelműen alátámasztották, hogy akár az egy hónappal korábban született gyermekeknek is kisebb az esélyük a túlélésre, mint akik 9 hónap után jönnek a világra. A fejletlen, illetve alacsonyabb jövedelemmel rendelkező országok esetében a táplálkozás és a fertőzések jelentik a legnagyobb problémát, továbbá a koraszülésben olyan krónikus megbetegedések is szerepet játszanak, mint a cukorbetegség, illetve a kezeletlen magas vérnyomás. A pontosabb diagnózis és kezelés érdekében a terhességet megelőző időszakra, illetve magára a várandósságra is nagy figyelmet kell fordítani.

A dohányfüst és a passzív dohányzás hatásai a magzatra

Azoknak a várandós nőknek, akik dohányosok társaságában töltik napjaikat, némiképp nagyobb a kockázatuk arra, hogy magzatuk halva születik - állapították meg kanadai kutatók. A passzív dohányzás árt a magzatnak

Azoknál a babáknál, akik a terhesség alatt dohányfüst ártalomnak vannak kitéve, sérül a vérnyomás kontrollálásáért felelős rendszer, ami magyarázat lehet arra, miért magasabb náluk a bölcsőhalál kockázata. Bölcsőhalál: a dohányfüst árt a baba vérnyomásának

Dr. Vereczkey Attila felhívja a figyelmet arra, hogy az elsősorban koraszüléssel, valamint és fejlődési rendellenességekkel foglalkozó szervezet, a March of Dimes adatai alapján a szubszaharai régiókban és Afrikában elképesztően elkeserítő a helyzet, hiszen ebben a térségben a 28. hét előtt megszületett és elhalálozott gyermekek 90%-a megmenthető lenne, ha fejlettebb országokban jött volna a világra. Sajnos ezekben a régiókban a gyermekeknek húszszor nagyobb az esélyük arra, hogy nem élik meg a felnőttkort, mint azoknak a kisbabáknak, akik Magyarországon, vagy akár az Egyesült Államokban születtek, ez pedig a magyar meddőségi és endoszkópos specialista, valamint a külföldi szakértők szerint egész egyszerűen elfogadhatatlan. A March of Dimes a Lancetben is publikált egy beszámolót, melynek segítségével nemcsak sikerült felhívniuk a figyelmet a probléma súlyosságára, hanem megelőzési tervet is javasoltak a probléma rendezésére.

Dr. Vereczkey Attila követendő példának a March of Dimes felépített felvilágosító programját tartja, amely a média segítségével több nyelven elérhető a jövendőbeli szülők számára, továbbá létrehoztak egy terhességi, és újszülött gondozást segítő oktatóközpontot is. A korszerű újdonságok közé tartozik, hogy kifejlesztettek egy olyan egyedülálló programot is, amelynek segítségével a várandós édesanya minden héten kap egy üzenetet a telefonjára, amely emlékezteti, hogy milyen teendői vannak az adott héten, így például a megfelelő időben felajánlja az ultrahangos gondozást, emellett számos praktikus tanáccsal segíti a kismamát.

(Forrás: Versys Clinics)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.