Este érdemes bevenni a vérnyomáscsökkentő gyógyszert

MTI
megjelent:

A magas vérnyomás elleni készítmények jobban védik az ereket és a szívet, ha az esti órákban alkalmazzuk őket – jelent meg a Chronobiology International folyóirat.

A gyógyszereket általában reggel vesszük be, és ha több tablettát kapunk, a reggeli adagokat a későbbiekben csak folytatjuk. Hasznos azonban, ha egy mérőműszer időről időre kimutatja az aktuális gyógyszerhatást, mert segít az optimális dozírozásban.

Magas vérnyomás esetén a vérnyomás normális szintre csökkentése jól követhető, mert a hordozható vérnyomásmérő műszer beállítástól függően, rendszeresen megméri és memóriájában följegyzi a nyomásértéket. Ezzel a módszerrel kideríthető, hogy napszaktól függően hogyan alakul óráról-órára a vizsgált személy vérnyomása.

Francesco Portaluppi és munkatársai öt évet meghaladó időtartam során követték 3344, magas vérnyomásban szenvedő felnőtt vérnyomásának alakulását. A betegek a legkülönbözőbb gyógyszereket szedték, általában két-háromféle készítményt a megfelelő hatás elérése végett. A spanyol kutatók ismételten végeztek 24 órás vérnyomásmérést, és így figyelték meg a gyógyszerek hatását.

Ez a fontos biológiai adat a napszaktól függően változik: a legtöbb ember vérnyomása éjszaka 10-20 százalékkal csökken, és vannak, akiknek a vérnyomása ébredés táján emelkedik a legmagasabb szintre. "A hagyományos eljárás szerint a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket reggel veszik be. Vizsgálatunk azt bizonyítja, hogy ez a megszokott gyógyszerszedési rend nem minden betegnek jelenti a legeredményesebb kezelést" - mondotta a munkacsoport vezetője.

A MAPEC betűszóval jelölt tanulmány során a többféle vérnyomáscsökkentő készítményt szedő betegek egyik csoportja a korábbi módon reggel vette be a tablettákat, de a másik csoport tagjai valamelyik gyógyszerét este szedte. Azok, akik egyik vérnyomáscsökkentőjüket a többi tablettától eltérően este vették be, az ötéves megfigyelési idő során jobb, egyenletesebb vérnyomáscsökkentő hatást tapasztaltak, és a szív- és érrendszeri események gyakorisága, például az infarktus vagy a szélütés egyharmadára csökkent.

(MTI)

Cikkajánló

Vérnyomás
A vérnyomást befolyásolja a testhelyzet, a napszak, az érzelmi állapot. Gyakran az orvosi rendelőben magasabb értékek kerülnek rögzítésre, mint az otthon mért vérnyomásértékek. A magasvérnyomás-betegség diagnózisának felállításában, valamint a kezelés hatékonyságának felmérésében is segíthet az otthoni mérés.
Térdfájás
Térdfájás

Melyek a térdfájdalom leggyakoribb okai?

A baba neme
A baba neme

Befolyásolható-e a fogantatásnál?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Jóna Angelika, Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Vincze Dóra, kardiológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.