A hajhullás és kopaszodás lehetséges okai

szerző: Dr. Antalffy Katalin Anita - WEBBeteg
frissítve:

A hajhullás akkor tekinthető kóros mértékűnek - alopeciának - ha naponta több mint 150 hajszál hullik ki. Napi 70-100 hajszál kihullása még normális. Ha a páciens ilyen problémával fordul orvoshoz, az első dolog, amit meg kell tennie, hogy fésülködés vagy hajmosás során meg kell számolnia a kihullott hajszálakat.

A hajhullás téma cikkei
4/1 A hajhullás és kopaszodás lehetséges okai
4/2 Hajhullás és a hormonok
4/3 Hogyan kezelhető a nagymértékű hajhullás?
4/4 Stressz és hajhullás: Van összefüggés?

A kóros hajhullásnak számos megjelenési formája van. Lehet körülírt területen jelentkező, vagy szétszórt, amikor a teljes hajas fejbőr érintett.

Különböző betegségek részeként fordulhat elő a nem hegesedés okozta kopaszodás, mint például a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése, másodlagos szifilisz, vashiányos vérszegénység, agyalapi mirigy elégtelenség. Ilyenkor az alapbetegség azonnali és megfelelő kezelésével a hajvesztés megállítható, visszafordítható.

Férfiak és nők kopaszodása

A férfias típusú kopaszság a leggyakoribb genetikailag meghatározott forma. A halántéktájon, fejtetőn és kétoldalt jelentkezik. A hajhullás kiterjedése változó és előre meg nem jósolható, genetikai eredete miatt nem is befolyásolható.

Tudta?

Átmeneti hajhullás kialakulhat a terhesség végén, drasztikus fogyókúra során, magas láz, műtét vagy stressz, helytelen táplálkozás vagy fogamzásgátló tabletta szedése során.

A nők esetében a hajhullást, illetve a hajszálak elvékonyodását ugyanazok az okok idézhetik elő, mint a férfiak kopaszodását, például a magas tesztoszteron (férfi nemihormon) szint. A változó korral a női nemi hormonok szintje csökken, ami szintén alopeciához vezethet.

A nők kopaszodása más mintázatot mutat, mint a férfiaké. A hajvesztés az egész hajas fejbőr területén észlelhető, míg a fejtető részen hosszanti ritkulás jellemző. Fontos azoknak a nőknek az ellenőrzése, akik hajritkulásról panaszkodnak, de a kopaszodásnak még nincs látható jele, mert a hajnak 20 százaléka kihullhat, mire az alopecia nyilvánvalóvá válik.

A hajhullás lehetséges okai

Nyugalmi hajhullás. Az átmeneti hajhullásnak telogen effluvium, vagyis nyugalmi hajhullás is lehet az oka, ezt a haj növekedési ciklusa során a nyugalmi fázisban lévő hajszálak számának átmeneti növekedése jellemzi. Az állapot felismeréséhez a legjobb módszer, ha a haj gyengéd húzása során nagy számban távoznak fehér tövükkel együtt a hajszálak. Egy kísérlet során a nyugalmi hajhullás fő okának a vashiány bizonyult.

Körülírt hajhullás. Az alopecia areata, vagy más néven a körülírt hajhullás ismeretlen eredetű, immunfolyamatnak vélt betegség. Típusos esetben lazac színű, teljesen sima, hegmentes foltokat látunk. A folt széléről a hajszálak könnyen eltávolíthatók. Az arc más szőrzete, a szakáll, szemöldök, szempillák is érintettek lehetnek. A betegség a teljes hajas fejbőr területére (alopecia totalis), sőt az orr belsejében lévő szőrszálakra (alopecia universalis) is kiterjedhet.

A kopaszság ezen fajtája általában magától gyógyul, a betegek 80 százalékánál a haj teljesen visszanő, de előfordulhatnak olyan esetek, melyekben nincs gyógyulás.

Trichotillomaniában (a beteg a saját hajszálait tépi ki) a kopasz foltok nem szabályosak, és növekedő hajszálak mindig láthatóak (hiszen amíg nem elég hosszúak, addig nem lehet kitépni). A foltok gyakran csak egyik oldalon, a beteg domináns kezével azonos oldalon találhatóak. Előfordul, hogy a beteg nincs is tudatában ezen szokásának.

Gyógyszer okozta kopaszság. Szóba jövő gyógyszerek lehetnek: nagy mennyiségű A-vitamin tartós szedése, retinoidok, sejtosztódást gátló gyógyszerek, véralvadásgátló szerek, pajzsmirigy működésre ható szerek, fogamzásgátlók, amfetaminok, szalicilátok, egyes antibiotikumok. Itt említendő meg a kemoterápia során bekövetkező drasztikus hajvesztés, amely igen elkeserítő a beteg számára, de feltétlenül tudnunk kell, hogy az ily módon bekövetkező hajvesztés nem tartós, a haj a terápia befejezését követően ismét kinő.

Hegesedés okozta kopaszodás. A hegesedés okozta kopaszodás kialakulhat kémiai, fizikai traumákat, súlyos bakteriális, gombás fertőzéseket és erős ionizáló sugárzást követően. A heges kopaszodás visszafordíthatatlan és maradandó. A sebészi hajátültetésen kívül egyéb kezelés nem áll rendelkezésre. Nagyon fontos a hegesedés folyamatának minél koraibb felismerése és kezelése.

Dr. Antalffy Katalin AnitaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Antalffy Katalin Anita

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.