Mit tehet bőre, haja és körmei egészségének megőrzéséért?

szerző: Dr. Soltész Annamária, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

A hibátlan bőr, az egészséges haj és köröm nagyrészt adottság, azonban életmódunkkal mi is sokat tehetünk megőrzéséért. És bár megállítani ugyan nem tudjuk, de késleltethetjük bőrünk öregedését.

A bőr testünk első védelmi vonala, mely sok fontos feladatot lát el, véd minket minden fizikai, kémiai hatással és fertőzéssel szemben. Fontos szerepe van szervezetünk hőszabályozásában, valamint az izzadás útján részt vesz a salakanyagok kiválasztásában is. Továbbá megakadályozza, hogy a víz és az ionok szervezetünkből eltávozzanak, és hogy a bőrre kerülő anyagok nagy mennyiségben felszívódhassanak. A bőr maga is egy érzékszerv, mely a külvilággal folyamatosan érintkezve ingerek felvételére alkalmas (fájdalom, hő, tapintás).

Tudta?

Bőrünk össztömege teljes testsúlyunk 10-15 százaléka. Egy átlagos termetű felnőtt esetén felülete 2 m2. Vastagsága a különböző területeken 1-5 mm között van.

A bőr általában könnyen felemelhető, elmozdítható alapjáról, azonban egyes helyeken - ujjak, talp, tenyér bőre - szorosan rögzül az inakhoz, csontokhoz. Ez rendkívül fontos a járás és a fogás szempontjából. Képzeljük csak el, mi történne, ha a megmarkolt tárgy a laza bőr miatt kicsúszna tenyerünkből!

Csak az egészséges lehet szép

Sokszor idézett, örökérvényű mondás, hogy a szépség belülről fakad. Ez alatt egyrészt lelki egészségünk értendő, hiszen aki boldog, kiegyensúlyozott, optimista, annak minden porcikájából sugárzik az életerő és ez meg is látszik szemein, bőrének, körmének, hajának állapotán is.

Ezen kívül minden elfogyasztott élelmiszer és ital is - vagy így vagy úgy - hatással van külső megjelenésünkre. Ha például elegendő mennyiségű ásványvizet, gyümölcslevet, teát (lehetőleg zöld teát) fogyasztunk, sejtjeink, így bőrünk sejtjei is megfelelően hidratáltak lesznek. Ennek megfelelően jó közérzetre, szép hajra és erős körmökre számíthatunk.

Az azonban még nem elegendő testünk szépségének és egészségének megőrzéséhez, hogy folyadékfogyasztásunkra odafigyelünk. Hiszen vannak olyan vitaminok és nyomelemek, melyeknek a hiányát nem viseli el észrevétlenül a szervezet. Ha táplálkozásunk kellően változatos, általában nem lép fel hiányállapot.

Ha valamelyik vitaminból mégsem lenne megfelelő mennyiségű a bevitel, testünk rövidebb-hosszabb idő után jelezni fog, amire érdemes odafigyelni! Ritkán lép fel egyetlen vitamin túl alacsony bevitele, általában többszörös vitaminhiánnyal találkozunk. Ennek fő okai közé tartoznak az emésztési, felszívódási rendellenességek, a nem megfelelő diéta, az egyoldalú táplálkozás, az alkoholizmus.

Mik azok a szabad gyökök és antioxidánsok?

A szabad gyökök a szervezetünk minden egyes sejtje által folyamatosan igényelt, az életünkhöz nélkülözhetetlen oxigénből képződnek, annak különböző átalakulásai során. Ezek káros hatású, agresszív tulajdonságú, oxigéntartalmú molekulák. Sok betegség kialakulásában felelőssé teszik őket, így szerepük lehet a daganatos betegségek, az érelmeszesedés, az Alzheimer-kór, és bizonyos bőrbetegségek kialakulásában is.

Antioxidáns tulajdonsággal több vitamin (A-, C-, E-) rendelkezik, melyek a szabad gyökök képződését akadályozzák, így azok nem képesek kifejteni káros hatásaikat. Ezért bevitelük a daganatos betegségek megelőzése miatt is szükséges!

Bőrünk felépítése

Szövettanilag három fő részre különíthető el: a hám (epidermis), az irha (dermis), és a bőralja (subcutis).

A hám bőrünk legkülső rétege, melyet több rétegben elhelyezkedő hámsejtek alkotnak. A felszíni sejtek folyamatosan kopnak, lelökődnek, a legalul elhelyezkedő sejtek pedig pótolják ezeket.

Az irha a bőr középső rétege, az epidermist támasztja alá. Kollagénből, rugalmas rostokból, kötőszövetből, erekből és idegekből áll. Vannak benne verejték és faggyúmirigyek, szőrtüszők is.

A bőralja elsősorban - tápláltságtól függő, testtájonként eltérő mennyiségű - zsírszövetből, laza kötőszövetből és erekből áll, ez a réteg teremt kapcsolatot a bőr és a mélyebben elhelyezkedő inak, izmok és csonthártyák között. Szerepe van a hőszigetelésben, valamint a benne található zsír a szervezet számára energiaraktárként szolgál.

Dr. Soltész Annamária, általános orvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Soltész Annamária, általános orvos

Cikkajánló

Térdfájás
Térdfájás

Melyek a térdfájdalom leggyakoribb okai?

A baba neme
A baba neme

Befolyásolható-e a fogantatásnál?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.