Növekvő drogfogyasztás a keleti régióban

MTI-Press
megjelent:

Figyelmeztető adatok kerültek nyilvánosságra a kábítószer-fogyasztásról Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében: tavaly ötvenhatan kértek orvosi segítséget drogprobléma miatt a térségben, huszonhatan pedig már kábítószer-függőséget gyógyító kezelésre kényszerültek.

A drog mindennapos jelenlétére utal a rendőrségi statisztika is, amely szerint tavaly 257 kábítószerrel összefüggő bűncselekményt regisztráltak a régióban.

Heroin, kokain, kannabisz és amfetaminszármazékok

A megye egyetlen droglaboratóriumában 2010-ben 2053 esetet láttak el, átlagosan havonta mintegy százhetvenet - derült ki a nyíregyházi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum jelentéséből, amelyet a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely önkormányzatának készített. Persze a járóbeteg-ellátás természetéből fakadóan ettől jóval kevesebb volt a ténylegesen kezelt páciensek száma. Összesen 96 férfi és 31 nő jelent meg a rendeléseken, ők havonta több alkalommal is igénybe vették az egészségügyi szolgáltatást.

Drog okozta gondok miatt 41 férfi és 15 nő fordult orvoshoz. Huszonhat ember tünetei már a kialakult kábítószer-függőséget bizonyították, ami külön kezelési mód alkalmazását indokolta. A többi páciens közül 55 férfi alkoholproblémái miatt kereste fel az ambulanciát, a nők között pedig 16 volt az italozás miatt orvosi segítségre szorulók száma. A drogambulancián egyébként megelőző-felvilágosító szolgáltatást is nyújtottak az elmúlt évben, amelyet 138-an vettek igénybe.

Visszatérve a kábítószer-fogyasztókra: a drogozók csaknem fele, 24 férfi és 3 nő kannabiszt használt. Nyolcan heroinnal és kokainnal kábították magukat, míg a többiek különböző amfetaminszármazékokat próbáltak ki.

Az érintettek kábítószer-fogyasztási szokásai egyébként megegyeztek az országos mintával, ugyanolyan arányban használták Szabolcsban is a különböző hatóanyagú szereket. Egyedül csak a gyógyszerfüggők aránya volt kisebb a megyében, közülük tavaly mindössze hét nő és egy férfi kért orvosi segítséget.

A szakemberek azt állítják, hogy a gyógyszerfüggők azért voltak kevesebben, mert ők feltehetően más ellátási formában jelentek meg, így a fekvőbeteg vagy a pszichiátriai járóbeteg-szolgáltatást vették igénybe.

Harmincegy kábítószer-kereskedő bukott le

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság statisztikai adatai szerint tavaly 257 kábítószerrel összefüggő bűncselekményre derült fény a Nyírségben. A tettesek majd' tíz százaléka fiatal volt. A 14-18 év közötti korosztály tagjai közül 24-en buktak le, egy elkövető pedig gyermekkorú volt.

Az eljárások során több mint tízezer gramm drogot foglaltak le a rendőrök. A legnagyobb mennyiség, mintegy háromezer gramm marihuána volt. Amfetaminból 400 grammnyi került elő. Az úgynevezett kemény drognak számító kokainból pedig több mint 100 gramm fogyasztókhoz való jutását akadályozták meg a nyomozók.

Drogok és veszélyeik

A 257 bűncselekmény elkövetői közül 31-en kábítószer-terjesztők voltak. Ők kereskedtek a droggal, kínálták, forgalomba hozták a különböző bódító szereket.

A legtöbben, 213-an - állításuk szerint - önmaguknak termesztették, állították elő vagy más országból hozták be a kábítószert, illetve vitték ki a határokon túlra. Heten 18 év alatti fiatalt is bevontak a bűncselekményükbe, négyen már önmaguk is kábítószerfüggők voltak, míg további ketten közvetítői tevékenységet végeztek a hazai vagy külföldre történő forgalmazásban.

A legtöbb kábítószerrel összefüggő bűncselekményre, 107-re a nyíregyházi rendőrkapitányság területén derült fény. Mátészalka környékén 60-at, Kisvárda térségében 19-et, míg Fehérgyarmat körzetében 17-et követtek el. Nyírbátor, Tiszavasvári, Vásárosnamény és Záhony környékén egyaránt tíz alatti volt a büntetőeljárások száma.

A városi kapitányságok mellett további 28 bűncselekmény ügyében a megyei főkapitányság bűnügyi osztálya járt el. A rendőrség Szabolcsban tavaly 75 eset gyanúsítottja ellen a csekély mennyiségre tekintettel elhalasztotta a vádemelést, miután az érintett vállalta az úgynevezett elterelést és szakember segítségével gyógykezeltette magát.

Eredményesek a megelőzési programok

Figyelmeztető adatok ide, figyelmeztető adatok oda, Szabolcsban szerencsére évek óta stagnál vagy "alig mozdul" a kábítószer-fogyasztók és a droggal összefüggő bűncselekményeket elkövetők száma.

Figyelmeztető jelek

Ne hagyja figyelmen kívül a kamaszkori droghasználat figyelmeztető jeleit. Ha a lentebb felsorolt jelek közül ugyanabban az időperiódusban legalább hatot észlel gyermekénél, feltétlenül beszéljen vele, s kérje szakember segítségét! A kamaszkori drogfogyasztás figyelmeztető jelei

A hozzáértők szerint ez az eredményes megelőzési programoknak köszönhető, amelyek elsősorban a legveszélyeztetettebb korosztályt, a fiatalokat célozzák meg.

Nyíregyházán 2001-ben az országban elsőként alakult meg a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, amelynek a drogproblémával foglalkozó intézmények, egészségügyi ellátók, civil szervezetek és egyházak közül már 45 szerveződés vált a tagjává. Segíti a megelőzést, hogy létrejött az Észak-alföldi Regionális Kábítószerügyi Egyeztető Fórum is, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye részvételével. És az összehangolt prevencióra nagy szükség van, hiszen a legújabb kutatások szerint a fiatalok 14 százaléka biztosan kipróbál valamilyen kábítószert…

A drogmentes életre nevelésnek így már az alapfokú oktatási intézményekben el kell kezdődnie, és el is kezdődik. Az óvodai és iskolai nevelésnek része a komplex egészségnevelési program, amelyet minden évben a szükségleteknek megfelelően alkotnak meg. Emellett az iskolák rendszeresen pályáznak külön drogprevenciós programokra, amelyekben a pedagógusok és a diákok mellett részt vesznek a szülők, valamint az iskola-egészségügyi szolgálat, illetve a települési közösségek képviselői is.

A nyíregyházi kábítószerügyi fórum az oktatási intézményekben újra indította a drogügyi koordinációs hálózatot, és a feladatok összehangolásáért felelősöknek munkacsoportot is létrehozott. A pedagógusok 60 százaléka pedig részt vesz a prevenciós képzésen és a megszerzett tudását hasznosítja is megelőzésben.

A szakemberek szerint szükség lenne munkahelyi egészségfejlesztési programra is, de - sajnos - egyetlen hely kivételével eddig a munkáltatók mereven elzárkóztak a kezdeményezéstől.

Gina, az örök barátnő

A megelőzésben a kábítószerügyi fórumok mellett a rendőrség külön is igen nagy aktivitással vesz részt. Különösen a megyei fő- és a nyíregyházi kapitányság drogprevencióját tartják példásnak a hozzáértők.

A rendőrség által szervezett D.A.D.A. programban a legutóbbi tanévben húsz szabolcsi iskola 44 osztályának csaknem ezer tanulójával vett részt. Az Ellen-Szer Programba két iskola kapcsolódott be, ahol hatvanan sajátíthatják el a megelőzési ismereteket, amelyeket aztán tovább adhatnak.

A rendőrség bűnmegelőzési előadói a két programon kívül osztályfőnöki órákon és iskolai egészségnapokon is előadást tartanak tanulóknak, pedagógusoknak, illetve szülőknek. Az Iskola Rendőre program keretében ugyancsak hangzanak el előadások a drog veszélyeiről.

A Nyíregyházi Rendőrkapitányság és a megyei főkapitányság bűnmegelőzési osztálya egy uniós támogatású kezdeményezés keretében prevenciós filmet is készített Gina, az örök barátnő címmel. Az alkotás a legveszélyesebb drogfajta elkerülésére hívja fel a fiatalok figyelmét.

Kiállításokat szintén rendszeresen szervez a rendőrség a kábítószer-használat veszélyeiről.

A drogfogyasztás ellen küzdők ugyanakkor a legfontosabbnak a család szerepét hangsúlyozzák a megelőzésben: a szorosabb szülői felügyelet, a rendszeres ellenőrzés szerintük ugyanis a leghatékonyabb lenne a diszkók környékén rendre próbálkozó dílerek elriasztásához.

(MTI-Press)

Cikkajánló

Térdfájás
Térdfájás

Melyek a térdfájdalom leggyakoribb okai?

A baba neme
A baba neme

Befolyásolható-e a fogantatásnál?

WEBBeteg - Nagy Attila, fordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.