A szivárványhártya és a sugártest gyulladásának (iridocyclitis) okai, tünetei és kezelése

Dr. Papp Júlia
szerző: Dr. Papp Júlia, szemész - WEBBeteg
frissítve:

A szem szivárványhártyájának (írisz) és a lencse mozgatásáért felelős sugártestnek a gyulladásos megbetegedése gyakori, kedvező prognózisú szemészeti betegség. Általában tünetmentesen gyógyul, ugyanakkor számolnunk kell a gyakori visszatérés lehetőségével is.

A fiatalok és a középkorúak – főleg nők – körében gyakori. A gyulladás oka még teljeskörű kivizsgálást követően is az esetek közel felében ismeretlen marad.

A szivárványhártya gyulladása bármely életkorban jelentkezhet, de 20-50 éves kor között a leggyakoribb. Időseknél ritkán észlelhető.

A szivárványhártya és a szemlencse mozgatásáért felelős „sugártest” gyulladása miatt a szemmozgás, a közelre nézés, az olvasás nagyon sok panaszt okoz.

Az emberi szem sémás anatómiája

A fény hatására bekövetkező reflexes szembogár szűkülés tovább fokozza a panaszokat: intenzív fájdalmat, könnyezést vált ki. A gyulladásos törmelék és sejtek gomolyognak, és idővel kitapadnak, leülepednek. A látás tovább romlik.

Jellegzetes panaszok, tünetek

Intenzív fájdalom jelentkezik a szemgolyóban és a környékén. A tompa fájdalom oka lehet a gyulladás miatt megemelkedett szemnyomás – ezért nagyon fontos a szemnyomás ellenőrzése. Szemmozgásra és közelre nézéskor fokozódik.

  • Fénykerülés, fényérzékenység
  • Erős könnyezés
  • Homályos látás, különböző mértékű látáscsökkenés
  • Szempirosodás – a mélyebb rétegek gyulladása miatt nem élénk piros, inkább lilás gyűrű figyelhető meg a szaruhártya körül. Fontos, hogy érösszehúzó szemcsepp nem szűkíti ezeket a tágult ereket.
    A pupilla alakja szabálytalanná
    válik

    pupilla

  • Megváltozik a gyulladt szem színe. Szivárványhártya gyulladása, vizenyője miatt a szerkezete megváltozik, színe „piszkos zöld” árnyalatot vesz fel.
  • A gyulladt szivárványhártya kis csipkékkel letapad, lenő a mögötte lévő szemlencséhez.
  • Fény hatására, közelre nézéskor a szembogár reflexesen beszűkül, ami kifejezett fájdalmat okoz.
    A gyulladt szivárványhártya hosszabb-rövidebb szakaszon letapad a mögötte lévő szemlencséhez. A kör alakú pupilla alakja szabálytalanná válik.
    Fontos, hogy a beteg hozzátartozóinak erre különösen oda kell figyelni, mert ha kialakul a végleges letapadás már nagyon nehéz felszabadítani. Időben alkalmazott pupilla torna nagyon sokat segíthet.
  • A gyulladás következtében a csarnokvízben gyulladásos sejtek, fehérjék, szövettörmelék, rostok jelennek meg. Ezek áramlanak, gomolyognak (Tyndall-jelenség) és idővel leülepednek vagy kitapadnak a szaruhártya felületén.

A szivárványhártya-gyulladás következményei és szövődményei

Néha a szivárványhártya mellett a szem többi részét (látóideg, ideghártya és a szemfenék érhálózata stb.) is érintheti a gyulladás.

A szaruhártya vizenyőssé válik a gyulladásos anyagok lerakódása miatt. A vizenyő miatt a beteg látása homályossá válik – olyan mintha ködön vagy tejüveg át látna. Nehézkes, lassú a gyógyulás és sajnos néha már csak a szaruhártya átültetés jelenthet megoldást.

A gyulladás miatt a szemlencse fokozatosan elszürkülhet és kialakul a szürke hályog, amit csak műtéttel lehet megoldani. A műtétet követően a gyulladás fellángolhat, ezért különösen fontos a megfelelő gyógyszeres műtéti előkészítés.

Előfordulhat még szövődményként endophthalmitis, a szem szinte összes részének gyulladása. Ilyenkor már sajnos nagyon rosszak a gyógyulás esélyei.

Ez a cikk is érdekelheti A szürke hályog tünetei

Mi okozza a szivárványhártya gyulladását?

Vannak esetek, amikor speciális kórokozó igazolható a háttérben: – herpeszvírus, szifilisz, tbc, rubeola, a kullancs által okozott Lyme-kór stb.. Gyerekek esetén a veleszületett toxoplasma, toxocara lehet a kórok.

Szempirosodás

szem

A szervezet egyéb részének gyulladása „góca”, válthatja ki a vissza-visszatérő szivárványhártya-gyulladást.

Nem fertőzéses eredetű – izületi betegségeket (Spondylitis ankylopoetica, Reiter-kór, rheumatoid arthritis), gyulladásos bélbetegségeket, sarcoidosis, immunológiai betegségek (SLE, Wegener-granulomatosis, polyartheritis nodosa), fogászati (gyulladt foggyökér, elhanyagolt szuvas fogak), fül-orr-gégészeti (arcüreg- vagy homloküreg-gyulladás), urológiai vagy nőgyógyászati gyulladásos megbetegedés.

Nagyon fontos a kiváltó ok felkutatása a góckutatás. Teljeskörű kivizsgálás magában foglalja a belgyógyászati, immunológiai, reumatológiai, fogászati, fül-orr-gégészeti, nőgyógyászati, urológiai vizsgálatot is.

Szükség lehet különböző röntgen felvételre (mellkas, keresztcsont, medence bemenet, kéz), koponya MRI-re, indokolt esetben gerincvíz mintavételre a speciális labor vizsgálatok mellett.

Tisztában kell lennünk azzal azonban, hogy minden második esetben még a teljes góckutatás után is ismeretlen marad a kiváltó ok.

A szivárványhártya-gyulladás kezelése

A kiváltó góc megszüntetése (góctalanítás) mellett a megfelelő gyulladáscsökkentés, ismert fertőzéses eredet esetén pedig a speciális terápia jelent gyógyulást. Szemcsepp, szemkenőcs mellett, ha szükséges tabletták esetleg injekciók is szükségessé válhatnak.

Gyulladás csökkentők mellett nagyon fontos a szembogár tágító cseppek és szükség esetén szemnyomás csökkentő cseppek alkalmazása. A pupilla tágítók „nyugalomba helyezik”, ellazítják a szivárvány hártya izomzatát – ezért képtelen lesz összeszűkülni fény hatására a szembogár. Ugyanakkor a szembogár mozgatásával, a „pupilla tornával” meggátolhatjuk a szivárvány hártya szélének a letapadását a szemlencséhez.

Számolnunk kell a pupilla tágítók kellemetlen hatásaival: a fényérzékenység fokozódásával és a közeli munkavégzés, olvasás nehezítettségével is.

A nagyon intenzív panaszokat csökkentheti a szem pihentetése, langyos vizes borogatása. A gyulladás és a pupilla megtágítása miatt szinte elviselhetetlen a fény. Intenzív könnyezés, káprázás miatt feltétlenül be kell szerezni egy megfelelően takaró napszemüveget, esetleg kalapot, simléderes sapkát.

Gyógyulási esélyek

Nagyon kedvező prognózisú szemészeti betegség: általában tünetmentes gyógyulás várható. Ugyanakkor tisztában kell azzal lenni, hogy gyakran visszatérhet a gyulladás. Visszatérő gyulladás esetén a pácienseknek már az első figyelmeztető jelek észlelésénél érdemes a szemészeti szakrendelést felkeresni.

Az időben elkezdett kezelés lerövidíti a gyógyulási időt, kisebb a komplikációk kialakulásának a veszélye is (szemnyomás emelkedés, szivárványhártya szélének letapadása, szemlencse vagy a szaruhártya elváltozása).

Ha a gyulladás a szem többi részén is jelentkezik sajnos már rosszabbak a gyógyulás esélyei, gyakrabban jelentkeznek komplikációk.

Tovább Mit tegyünk szemünk egészségének megőrzéséért?

Dr. Papp Júlia, szemészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet - Dr. Hangyál Éva, szemész
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Papp Júlia, Halmosi Edina
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.