Mit jelent a cilinderes szem?

Dr. Cserháti Zoltán
szerző: Dr. Cserháti Zoltán, szemész - WEBBeteg
frissítve:

Az astigmatizmus (astigmia) - a rövidlátás és a távollátás után - a harmadik leggyakoribb fénytörési hiba, mely speciális, hiszen a szem felszínére eső fénysugarak nem egy pontban vetülnek le, a szemnek nem egy fókuszpontja van.

Az astigmiás szem szaruhártyájának a felszíne/görbülete nem tökéletes gömbfelszín, hanem olyan, mintha egy gumilabdát kétoldalt megnyomnánk, enyhén tojásdad alakú: az egyik átmérő irányában görbébb (domborúbb) a felszín, míg a másik irányban laposabb. (Helytelenül nevezik az astigmiát kancsalságnak, szemtengelyferdülésnek.)

Asztigmiás szem (bal oldalt) és egészséges szem (jobb oldalt), Kép forrása: Enciclopeadia Britannica

Leggyakrabban anatómiai (a tengelyhossz, szaruhártya és lencse görbületi) eltérések okozzák a refrakciós (fénytörési) hibákat. Általában, ezek az eltérések veleszületettek, vagyis az élet folyamán nem változnak. Azonban bizonyos műtétek, sérülések, daganatok is befolyásolhatják a tengelyek szögeit. Az astigmia mértékét ugyanúgy dioptriában, cilinder dioptriában („plusz és mínusz”) határozzuk meg, mint a rövidlátás/távollátás esetében.

Kiknél fordulhat elő a cilinderes szem?

Ha valaki rövidlátó vagy távollátó, akkor jó esélye van arra, hogy astigmiája is legyen. A szem fénytörését genetikai és környezeti hatások is befolyásolhatják, de leggyakrabban a szaruhártya „szabálytalansága” következtében alakul ki az astigmia.

Az astigmia lehet veleszületett vagy később kialakuló (műtétet, sérülést, betegséget követően) szerzett is, de előfordulhat gyermekkorban is. Modern szűrőkészülékekkel gyakran mérhetünk 1 éves kor alatt magas cilinder értéket, melynek mértéke általában egyforma a két szemen, a tengelyek szimmetrikusak. Ezek az astigmiák legtöbbször elmúlnak, azonban érdemes követni, hiszen vannak esetek (2-4 éves kor után), amikor „nem növik ki” a gyermekek. A felnőtt korban észlelt astigmia mértéke általában nem változik.

A cilinderes szem tünetei

Látásélesség ábra; Kép forrása: Wikimedia CommonsMivel a szaruhártya a fényt nem egy pontba gyűjti össze, ezért az ilyen embereknél a látás életlen, kontúrmentes, elmosott. Gyakran fordul elő homályos látás és a látásélesség csökkenése. Ezekben az esetekben erőlködünk, hunyorítunk, ami fejfájáshoz és a szem gyors elfáradásához vezet. Gyakori jelenség, hogy csak az egyik szem érintett. Az astigmiás szem ellustulhat, mivel kevesebbet fixál, és kezeletlenül, hosszú távon akár tompalátóvá válhat.

A cilinderes szem kezelése

Az astigmia lehet fiziológiás, de a szem bizonyos fokú (0,5-0,75D) astigmiát képes korrigálni. Megkülönböztetünk kisfokú (0,25D-0,75D), közepes (0,75D-3D) és nagyfokú (3,0D felett) astigmiát. A vizsgálóeljárások közül a keratometria segít a szaruhártya görbületi sugarának mérésében. Szubjektív módon a látásélesség meghatározásával, míg objektív módon napjainkban automata refraktométerekkel mérjük a szaruhártya törőerejét, az astigmia mértékét, fokát és a tengelyállásokat.

Szemüveglencse

Az astigmia korrekciója általában cilinderes szemüveglencsékkel és úgynevezett tórikus kontaktlencsékkel történik, amely a különböző fókuszpontokat összegyűjti. A cilinderes lencsék/szemüvegek kétféle előjellel, valamint egy szöggel rendelkeznek. Egy hengerhez hasonlít, amit megfelelő irányokban/tengelyekben fordítva kiküszöböli a szaruhártya felszínének torzulásait. Tehát, megállapított dioptriát, megállapított tengelyben/szögben helyezzük el.

Kontaktlencse

Kontaktlencsék esetében kisebb cilinder is elegendő lehet, mivel a lencse közvetlenül ráfekszik a szaruhártya felszínére és a kontaktlencse alatti könnyfilm is segít kiegyenlíteni a szaruhártya görbületét. Fontos, hogy ügyelni kell a megfelelő felhelyezésre és a lencse pontos tengelyállására/szögére.

Műtéti beavatkozás

Egyre gyakoribbak a szaruhártya törőerejének műtéti megváltoztatását lehetővé tevő lézeres (PRK, FEMTO) beavatkozások, melyek végleges megoldást nyújthatnak, hiszen a szaruhártya feszínét lézerrel „megfaragják”, kijavítják a torzult állapotot. Ilyen, úgynevezett refraktív sebészeti módszerekre leginkább azok alkalmasak, akik nem tudnak kontaktlencsét viselni, valamint akik kedvelik a mozgást, amit szemüvegben, illetve kontaktlencsében nehéz végezni. Sokan a kényelem és esztétikai szempontok miatt végeztetik el a műtétet. Ugyanakkor nem minden töréshiba esetén javasolt eljárás. Még ha a távolra nézéshez nem is kell szemüveg, a 40 év felettiek többségének olvasáshoz továbbra is szüksége lesz szemüvegre a beavatkozást követően.

Mindamellett, lehetőség van szembe helyezett tórikus műlencsével is korrigálni az astigmiát, melyet leginkább szürkehályog műtétek során helyeznek be.

Nagyon fontos, hogy minden cilinderes lencse személyre szabott legyen, folyamatosan viseljék és pontosan illeszkedjen a viselője szemének görbületéhez, mert csak így lesz tökéletes a hatása. Ebben kérje szemész szakorvos segítségét.

Dr. Cserháti Zoltán, szemész Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Cserháti Zoltán, szemész
Képek forrása: Enciclopedia Britannica, Wikimedia Commons

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.