Autizmus és a vérben lévő higany - nincs kapcsolat?

Független Hírügynökség
megjelent:

A Kaliforniai Egyetem davisi részlegének kutatói 452 kisgyereket vizsgáltak, életkoruk 2 és 5 év között volt. A gyerekekből 249 volt diagnosztizált autista, 60-nál volt valamilyen fejlődési rendellenesség, például Down-kór, 143 pedig normálisan fejlődött.

Amerikai kutatók szerint az autista és a nem autista gyerekek vérében nincs különbség a higanyszintben. A kutatók azt is vizsgálták, hogy a gyerekek környezetében előfordult-e higany. Így például nézték a halfogyasztást, és azt is, hogy kinek volt higany tartalmú amalgám tömése.

Megállapították, hogy magasabb volt a vér higanyszintje azoknál a gyerekeknél, akiknek volt amalgámtömésük is, és egyidejűleg fogcsikorgatósak vagy rágógumiznak.

De nem itt mutatkozott a legnagyobb eltérés, hanem a halfogyasztásban. Azoknak a gyerekeknek a vérében volt messze a legmagasabb a higanyszint, akik több halat ettek. Tengerit is (tonhal) és édesvízit. Viszont az autista és a nem autista gyerekek vérének higanyszintje között nem volt alapvető eltérés.

Nehézfémek és idegrendszer

Bár régóta ismert tény, hogy a nehézfémek zavarokat okozhatnak az idegrendszer fejlődésében, ez a vizsgálat azonban nem mutatott ki ok-okozati összefüggést a higany és az autizmus között.

"Az autizmus összetett betegség, nagy eltéréseket mutat a megjelenésében és a súlyosságában, ezért nagy a valószínűsége annak, hogy a kiváltó ok is sokrétű. Ideje sutba dobni azt az elképzelést,, hogy majd találunk egy ''füstölgő pisztolyt'', vagyis valamilyen egyedüli okot, amely megmagyarázná, hogy miért alakul ki az autizmus olyan sok gyereknél" - foglalta össze a kutatásvezető, Irva Hertz-Picciotto professzor.

"Most már bizonyosnak tűnik, hogy a genetikai hajlamosító körülményeket és a környezeti tényezőket is figyelembe kell venni, különben nem lesz teljes a történet" - tette hozzá a kutató.

A beszámoló az Environmental Health Perspectives című szakfolyóiratban jelent meg hétfőn.

(FH)

Cikkajánló

Térdfájás
Térdfájás

Melyek a térdfájdalom leggyakoribb okai?

A baba neme
A baba neme

Befolyásolható-e a fogantatásnál?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Orémuszné Kertész Tímea, pszichológus
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.