Hogyan kezeljük a szédülést?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus - WEBBeteg
frissítve:

A szédülés fokozza a sérülések és balesetek kockázatát, kezeletlen szédülés esetén pedig egy esetleges súlyosabb, veszélyes betegség is a háttérben maradhat. Éppen ezért a visszatérő szédülés orvosi kivizsgálást és kezelést igényel.

A téma cikkei - Szédülés
4/1 Szédülés - Mikor forduljon orvoshoz?
4/2 A szédülés típusai és okai
4/3 A szédülés kivizsgálása
4/4 A szédülés kezelése

Miért szükséges orvoshoz fordulni?

A háttérben álló okokat akkor lehet leszűkíteni, ha tisztázódott, hogy a szédülés melyik típusa áll fenn. Mindezt a kórtörténet, a szedett gyógyszerek, a fizikális vizsgálat, illetve további vizsgálatok eredményei alapján lehet megtenni. Előfordulhat, hogy fül-orr-gégészeti vagy neurológiai vizsgálatra is szükség lesz.

A kivizsgálást végző orvos valószínűleg számos kérdést fog feltenni szédülésével kapcsolatosan. A háttérben álló ok kiderítése érdekében, orvosa valószínűleg meg fogja kérdezni, hogy szédülése forgó jellegű, vagy csak bizonytalanságérzéssel jár. Társul-e a szédüléshez gyengeségérzet? Elveszti-e az egyensúlyát? Érez-e a fülében teltségérzést, van-e fülzúgása vagy halláscsökkenése?

Orvosának szüksége lesz a rendszeresen szedett gyógyszerek nevére. Meg fogja kérdezni továbbá, hogy milyen hosszan tart és milyen gyakran jelentkezik a szédülés.

Abban az esetben, hogyha nem találják meg a háttérben álló okot és a szédülés továbbra is fennáll, akkor a tüneteket különböző vényköteles gyógyszerekkel lehet enyhíteni.

A szédülés kezelési módjai

A szédülés kezelését az ok és a tünetek határozzák meg.

Benignus paroxysmalis pozicionális vertigó. A BPPV kezelésének célja, hogy a panaszokat okozó leszakadt kis tüskét kimozdítsák a belső fület ingerlő helyről. A cél az, hogy olyan helyre kerüljön át ez a kis leszakadt otolit darab, ahol nem okoz szédülést, és ahonnan idővel fel tud szívódni. Az eljárás sikeressége 90 százalék is lehet, előfordulhat azonban, hogy az eljárást időről időre meg kell ismételni.

A belső fül betegségei. Különböző gyakorlatok segítségével az akut vestibularis neuronitis, vagy labirintitis kezelhető. A gyakorlatok során egy fizikoterapeuta segítségével megtanulja a tüneteket enyhítő gyakorlatokat. A gyakorlatok segítségével megtanulja, hogyan mozogjon a fej, illetve a test az elvesztett egyensúly megtalálása érdekében.

Meniére-betegség. A Meniére-betegség kezelésében a szervezet folyadékvisszatartó képességét kell kezelni, éppen ezért vízhajtók, étrendi módosítások és alacsony sótartalmú étrend bevezetése szükséges. Néha műtéti kezelés is felmerül.

Vestibularis migrén. A vestibularis migrénnel társuló vertigó esetén elsősorban a migrént kiváltó okokat kell elkerülnie. Orvosa felvetheti, hogy bizonyos ételek fogyasztásának elkerülését is, a stressz csökkentését, és a rendszeres alvásminta elsajátítását. Mindezek mellett a gyakori testedzés is jótékony hatású. A vestibularis rehabilitáció során olyan speciális gyakorlatokat tanulhat meg, melyek segítségével egyensúlyérzékelő rendszere kevésbé lesz érzékeny a mozgásra. Bizonyos gyógyszerek segítségével meg lehet előzni a migrénes vertigó kialakulását, illetve másokkal a betegséggel együtt járó hányinger, illetve hányás enyhíthető.

Szorongásos betegségek. Orvosa a szorongás kezelését javasolhatja mind pszichoterápiával, mind gyógyszerekkel.

Egyéb megbetegedések. A szédülést kiváltó betegségtől függően orvosa ezek kezelését javasolhatja.

Életmódtanácsok

  • Legyen tisztában azzal, hogy elveszítheti egyensúlyát! Ez eleséshez, illetve súlyos sérülésekhez vezethet.
  • Ha szédülni kezd, azonnal üljön vagy feküdjön le!
  • Ha gyakran szédül, kerülje a vezetést!
  • Használjon erős megvilágítást, amikor felkel az ágyból!
  • Használjon botot a járása stabilizálása érdekében!
  • Kerülje a koffein- és alkoholfogyasztást, a dohányzást! Ezek az élvezeti szerek szűkítik az ereket és rontják a tüneteket.
  • Szorosan működjön együtt orvosával a tünetek hatékony csökkentése érdekében!

További tudnivalók A szédülés típusai | Gyakorlatok a szédülés mérséklésére

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Szédülés
A szédülést számos ártalmatlan ok és veszélyes betegség is okozhatja. A panaszok pontos megfigyelése, a szédülés jellege azonban rendszerint segít eldönteni, hogy a háttérben vérnyomásprobléma, valamilyen idegrendszeri rendellenesség, daganatos elváltozás vagy a fül megbetegedése áll-e.
Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.