Hideg végtagok - Mi okozhatja?

WEBBeteg
frissítve:

A hideg nagy megterhelést jelent a keringési rendszerünknek. Mit tehet végtagjai lehűlése ellen? Betegséget is jelezhet, ha folyton hidegek a végtagjai!

Főleg a nőkre jellemző, hogy hidegben nagyon könnyen le tud hűlni a lábuk, és nehezen tud újra felmelegedni. Ennek oka, hogy testükben az izom aránya körülbelül 25 százalék, ezzel szemben a férfiak szervezetében 40 százalék körüli. Így a nők izommozgással kevesebb hőt tudnak termelni.

A szervezet elsődleges feladata a létfontosságú szervek védelme, számukra megfelelő hőmérséklet (36-37 oC) biztosítása. Szervezetünk csak akkor fordít energiát a végtagok, az orr és a fülek felmelegítésére, ha a belső szerveink védve vannak. Az erek szállítják a vért a szervekbe, testrészekbe. Azért, hogy a hidegben a létfontosságú szerveknek jusson elegendő hő, az erek összeszűkülnek a test perifériáin, és végtagjaink lehűlnek.

Mit tehet végtagjai lehűlése ellen?

A megelőzés érdekében:

  • Öltözzön rétegesen, viseljen kesztyűt, sapkát, sálat, meleg harisnyát, illetve zoknit!
  • Az erek egészséges működéséhez elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás. Kerülje a kávét és a szénsavas italokat! Hideg időben kellemes hatású a meleg leves és a meleg italok, például tea fogyasztása.
  • Az ereit edzheti váltófürdővel, vérkeringését javíthatja ujjai, lábujjai rendszeres tornáztatásával. Az óramutató járásával megegyező irányba lábfejével/csuklójával végezzen körkörös mozdulatokat, majd nyújtsa ki és hajlítsa be lábujjait/ujjait.
  • Ne viseljen se túl szoros lábbelit, se túl szoros zoknit!

Ha már lehűltek a végtagjai, próbálja meg serkenteni vérkeringését. Ehhez a következő módszereket próbálhatja ki:

  • Vegyen meleg lábfürdőt! A víz kiindulási hőmérséklete kb. 33 oC-os legyen, két percenkét öntsön hozzá ennél melegebb vizet, míg a víz hőmérséklete el nem éri a 40 oC-ot.
  • A gyengéd talpmasszázs javítja a vérkeringést. Vérkeringést serkentő krémeket is használhat.
  • Melegítheti végtagjait meleg vizes palackkal vagy patikákban kapható thermotasakkal.
  • Az említett ujj- és lábujjgyakorlatok ez esetben is alkalmazhatók.

A fenti tanácsok azokra az enyhe esetekre vonatkoznak, ha hűvös időben mezítláb tartózkodik a lakásban, fürdés után vagy a lakás szellőztetését követően hűlnek le végtagjai, esetleg azért, mert sokáig ül egy helyben, vagy ha takaró alatt nagyon nehezen tudnak felmelegedni végtagjai. Fagyási sérülések esetén feltétlenül forduljon orvoshoz, mert ezek ellátása orvosi, esetenként kórházi kezelést igényel!

Betegséget is jelezhet, ha folyton hidegek a végtagjai!

A külső hőmérséklettől függetlenül, állandóan hűvös vagy hideg tapintatú végtagok betegségre utalhatnak, amit minden esetben ki kell vizsgáltatni. A háttérben valószínűleg komoly kórállapot(ok) húzódnak meg.

A folyton hideg kéz és hideg láb hátterében valamilyen keringési vagy idegrendszeri probléma áll, ami a végtagok rossz vérellátását okozza.

A vegetatív idegrendszer befolyásolja a vérkeringést. Ha a végtagok erei összehúzódnak, a végtagok vérellátottságának mértéke csökken és ennek következményeként a végtagok hőmérséklete is csökken. Nőknél gyakoribb a probléma.

Mi okozhatja az érszűkületet?

A perifériás erek szűkületét számos betegség okozhatja, így többek között például:

  • generalizált érszűkület (atherosclerosis),
  • cukorbetegség,
  • alacsony vérnyomás,
  • pajzsmirigy-rendellenességek,
  • stresszes életmód,
  • dohányzás,
  • túlzott koffeinfogyasztás,
  • az érrendszer bizonyos gyulladásos állapotai,
  • vibrációs ártalom által kialakított állapotok, mely ártalom legtöbbször munkahelyi hatásként lép fel,
  • bizonyos gyógyszerek.
  • A dehidratáció rontja a keringést a vér besűrűsödése miatt. Ez elsősorban időseknél fordul elő.
  • A Raynaud-kór viszonylag gyakori, a betegek háromnegyede nő. Hideg hatására vagy pszichés, érzelmi megterhelést követően a betegek ujjaiban levő ütőerek összeszűkülnek, emiatt hirtelen kiáramlik belőlük a vér, ezért a betegek kéz- (ritkán láb)ujjai mindkét oldalon, szimmetrikusan, rohamszerűen, fájdalmasan elfehérednek, elsápadnak. Ezt követően az ujjakban az érgörcs enyhülése után ismét megindul a véráramlás, ebben a fázisban az ujjak lilás színűek lesznek. A harmadik szakaszban a fájdalom megszűnik, és az ujjak vörössé válnak, kipirulnak. A tünetek meleg hatására enyhülnek. A rohamokhoz általában a kéz zsibbadása, bedagadása, "idegen, furcsa érzése" is társul. A Raynaud-kór önálló betegség.
  • A Raynaud-szindróma tünetei ugyanazok, mint a Raynaud-kóré, de azzal ellentétben nem szimmetrikusak, hanem aszimmetrikusan, általában csak ez egyik kéz 1-2 ujján jelentkeznek. A Raynaud-szindróma nem önálló betegség, hanem gyakran valamilyen autoimmun betegséghez (pl.: SLE, szisztémás sclerosis) csatlakozik, vagy más kórkép áll a hátterében, mint például polycythaemia vera, myeloma multiplex, carpalis alagút szindróma. A Raynaud-szindrómát bizonyos gyógyszerek (béta-blokkolók, orális fogamzásgátlók, kemoterapeutikumok) is provokálhatják, súlyosbíthatják.

WEBBetegForrás: WEBBeteg

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.