Halitózis gyermekeknél

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos megjelent:

A halitózis, vagyis kellemetlen szájszag gyakori a gyermekek körében, mivel hajlamosak a rossz leheletet okozó arcüreggyulladásra, és gyakran tapasztalatlanok még a megfelelő szájhigiéniával és szájápolással kapcsolatban. Noha a rossz leheletnek számos oka lehet, azok azonosításával hatékonyan kezelhető.

Mi okozhatja?

Bizonyos ételek

A gyermek szájában az élelmiszer darabkák, részecskék a fogak, íny, és nyelv területén összegyűlhetnek, ami kellemetlen szagot okozhat, különösen, ha maga az étel is erős szagú volt. A hagyma és fokhagyma a fogyasztást követően még 72 óra múlva is oka lehet a szájszagnak. Amikor ezek az ételek lebomlanak a gyermek testében, az étel olajtartalmának egy része felszívódik a véráramba, eljut a tüdőbe, ahonnan a légzési folyamattal kellemetlen szagként távozik. Ez a fajta rossz lehelet csak átmeneti.

Nem megfelelő szájhigiénia

A nem megfelelő szájápolás szintén okozhat halitózist, mivel az élelmiszer maradék így nincs alaposan eltávolítva a szájüregből, és rothadni kezd. Legalább naponta kétszer kell a gyermek fogait megmosni, és egyszer fogselymezni. A nyelvet is tisztítsa meg a fogkefével, hiszen a baktériumok ott is jelen vannak. Évente kétszer vigye a gyermeket fogorvosi szűrésre!

Egészségügyi okok

A gyermek tüdejének fertőzése okozhat rossz leheletet, valamint a sinus fertőzés miatt a torokban lecsorgó orrváladék is. Előfordulhat halitózis mandula-vagy orrpolip eltávolítás után is, de jelezhet cukor-,máj-, vagy vesebetegséget is.

Ha a gyerek orrában idegen tárgy van, előfordulhat orrfolyás, ami kellemetlen szájszagot okozhat.

A szájszárazság is okozhat rossz leheletet, hiszen a nyál távolítja el a szájban lévő elhalt sejteket. Amikor ez nem történik meg, a sejtek bomlásnak indulnak, ami a közismert reggeli szájszagot okozza. Különösen igaz ez akkor, ha a gyerek orrdugulás miatt nyitott szájjal alszik. Ilyenkor az orrjáratok tisztítása és sok folyadék fogyasztása segíthet.

Mi árthat a gyerek fogainak?

Mindennapos az olyan látvány, hogy egy kicsi szájából vagy az ujja vagy a cumi lóg, esetleg egész nap a cumisüveg. A szakorvos szemével ezek egy bizonyos életkoron túl már ártalmasak, ha a kicsi fogacskák fejlődését tekintjük. Egyáltalán nem törvényszerű, hogy a tejfogak elromoljanak, hiszen valóban kiesnek, de nem mindegy, milyen állapotban. Mi árthat a gyerek fogainak?

Egyéb okok

Csecsemőknél - Felmerülhet a kérdés, mitől van a csecsemőknek rossz lehelete, ha még nem is fogyasztanak szilárd élelmiszert?

A csecsemőkori halitózist okozhatja, ha a baba hozzászokik, hogy cumisüveggel alszik el, hiszen az abban lévő tej vagy tea lepedéket képez a baba ínyén és nyelvén. Éppen ezért fontos, hogy ne engedjük a kicsit cumisüveggel elaludni, és rendszeresen töröljük át az ínyét egy gézlappal. Amint kinőnek az első fogak, az ezek tisztítására szolgáló, gumisörtéjű kefével tisztítsuk azokat – ebben az életkorban még nincs szükség fogkrémre.

Amennyiben a baba az ujját szopja vagy cumizik, az arról a nyállal szájba kerülő baktériumok is okozhatnak rossz leheletet. Ennek megelőzésére mossa a baba kezét rendszeresen szappanos vízzel, vagy sterilizálja a cumiját!

Tipegőknél – Tipegőknél a rossz leheletet okozhatja a szájban lévő baktériumok reagálása a nyállal vagy egyes élelmiszerekkel. Mivel a kisgyermekek gasztrointesztinális traktusa még fejlődésben van, így gyakoribb, hogy a reflux, mikor a gyomor tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe.

Óvodásoknál – Ovis korban a rossz lehelet leggyakoribb oka, hogy a gyerekek, noha már önállóan, de nem elég alaposan tisztítják a fogaikat. Emellett okozhatja mandulagyulladás, reflux betegség vagy gingivosztomatitisz is, mely herpesz vírus okozta fertőzés, amit a szájnyálkahártyán apró, fájdalmas hólyagok jellemeznek.

Megelőzés

A gyermek a fogait és nyelvét naponta kétszer, étkezés után mossa meg, ha kell, segítsen neki – erre általában 6 éves kor alatt még szükség van. Két évesnél fiatalabb gyermeknek elég csak a vizes fogkefés tisztítás, fogkrémre még nincs szükség. Ne használjon szájvizet 5 éves kor alatt, mert fennáll a veszélye, hogy azt a gyerek lenyeli. A fogkefét, akárcsak a felnőtteknél, háromhavonta vagy betegség után cserélni kell, és ajánlott a félévenkénti szűrővizsgálat is.
Ha nincs nyilvánvaló oka a gyermek rossz leheletének, vigye őt orvoshoz. A rossz lehelet hátterében állhat betegség vagy akár mérgezés is.

(WEBBeteg - Cs. K., fordító; forrás: livestrong; lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.