Fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatos tévhitek

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

Van néhány olyan állítás a fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatosan, amik a köztudatban sajnos igen elterjedtek, emiatt számos nő fél a fogamzásgátló tabletta szedésétől, cikkünk célja, hogy eloszlassuk a tévhiteket

A fogamzásgátló tabletta súlynövekedést okozhat

Meghízhatok, ha fogamzásgátló tablettát szedek?

A fogamzásgátlók egyik rettegett mellékhatása a testsúlynövekedés. Valójában a fogamzásgátló tabletta nem hizlal, csupán többféle gyógyszer van, többféle hatóanyaggal, amelyekből mindenkinek más-más tabletta válik be.
Fogamzásgátló tabletta és hízás

Ez a leggyakoribb tévhit, ami miatt a hölgyek félnek fogamzásgátló tablettát szedni. Egy vizsgálat igazolta, hogy a nők legnagyobb részénél a testsúly változatlan maradt, és arányaiban ugyanannyi nőnél alakult ki 2 kg-ot meghaladó fogyás és hízás, tehát alaptalan a súlynövekedésért a tablettát hibáztatni. Leginkább amiatt alakult ki ez a téves hit, mert a nők többsége a tinédzserkorban kezdi szedni a fogamzásgátló tablettát, a pubertáskorban bekövetkező súlynövekedés pedig teljesen normális. Egyes nőknél vízvisszatartás okoz testsúlygyarapodást, az erre hajlamos nőknél gyenge vízhajtó hatású drospirenone adásával kiküszöbölhető a probléma.

A fogamzásgátló szedése közben szünetet kell tartani

Szakmailag nincs alátámasztva, hogy szünetet kellene tartani a fogamzásgátló tabletta szedése alatt. A tabletta reverzibilisen függeszti fel a peteérést, tehát az alkalmazásának abbahagyása után a normális menstruációs ciklus helyreáll. A hosszas szedés után, vizsgálat igazolta, hogy a termékenység visszaáll, a szünet pedig csak a nem kívánt terhességek kialakulásának kedvez.

Mikor váltsunk fogamzásgátló tablettát?

A fogamzásgátló tabletta nagy biztonságossággal szedhető, kényelmes, korszerű családtervezési eszköz. Számtalan fajtával találkozhatunk, sok-sok gyógyszernevet hallhatunk, ha végigkérdezzük ismerőseinket arról, hogy ki mit szed.
Fogamzásgátló tabletta váltásáról

A fogamzásgátlók rendellenességeket okozhatnak a magzatnál

A hormonális fogamzásgátló tabletták a leggyakrabban tanulmányozott és felírt gyógyszerek közé tartoznak világszerte. A világon mintegy 100 millió nő szed fogamzásgátló tablettát, a legtöbb nőnek az életminősége jobb, ha szedi a fogamzásgátló tablettát, mintha nem. Ennyire elterjedt használat mellett sem igazolódott, hogy a magzatban károsodást okozna, még abban az esetben se, ha véletlenül tablettaszedés alatt esne valaki teherbe.

A fogamzásgátló tabletta tartós szedése meddőséget okoz

Nincs kapcsolat a tablettaszedés és a meddőség között. Gondoljunk csak bele, hogy ha egy tabletta kimarad, már védelmi intézkedések lehetnek szükségesek, mert nem kívánt terhesség alakulhat ki. A tévhit alapja valószínűleg az lehet, hogy a tabletta abbahagyása után egyes nőknél vérzészavar lép fel, sokáig nem jelentkezik vérzés, de ez a jelenség azoknál jellemző leginkább, akik korábban is vérzészavarral küszködtek, és sok esetben a fogamzásgátló elindításának célja a védekezésen kívül a ciklusbeállítás is volt.

A fogamzásgátló tabletták nagyjából azonosak

Koránt sincs így, többféle típusa létezik a hormonális fogamzásgátló tablettáknak: egy-, két-, háromfázisú, kombinált vagy minipill. A széles paletta is segíti, hogy minél inkább személyre szabottan lehessen a fogamzásgátló tablettát kiválasztani.

A legveszélyesebb a csomag közepén tablettát kihagyni

A tabletták működési alapjaival sajnos sokan nincsenek tisztában. Ezen tévhit alapja az, hogy a normál női nemi ciklushoz próbálják a tablettás ciklusokat is hasonlítani. A normál ciklusban legtöbbször a ciklus közepénél történik az ovuláció, ekkor van lehetőség teherbe esésre. Ezzel szemben a fogamzásgátló tabletta szedésénél az a „legveszélyesebb” időszak a teherbe esésre, amikor megnyúlik a tablettamentes időszak, azaz a csomag elején vagy lévő tabletták kihagyása esetében.

A fogamzásgátló tabletta csak fogamzásgátlásra alkalmas

A fogamzásgátló tablettáknak még számos előnyük van a fogamzásgátlás mellett, ilyen például a premenstruációs szindróma tüneteinek enyhítése, a kismedencei gyulladások elleni hatása, az akne ellenes hatás, a görcsös menstruációk enyhítése, a vérszegénység kialakulásának csökkenése, stb.

Dr. Csuth Ágnes Forrás: WEBBeteg
Orvos szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Amit a fogamzásgátlásról tudni kell

Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is.
Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Hazay Máté, nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Erdődi Balázs, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.