Előrelépés történt a hepatitis C kezelésében

Nemzeti program a hepatitis C vírus-fertőzés magyarországi felszámolásának előkészítésére
megjelent:

Fontos mérföldkőhöz érkezett Magyarország a hepatitis C vírus fertőzés felszámolásában. Az állam 600 millió forintos támogatással járul hozzá 2018-ban az egyik kiemelt rizikócsoport, az egészségügyi dolgozók szűréséhez és legmodernebb terápiás gyógyításához, amely egy újabb jelentős előrelépés a HCV-fertőzés kezelésében és a betegség visszaszorításában.

A kormány célja a fertőzöttek számának nullára csökkentése

Hepatitis C
Ma már Magyarországon is elérhetők azok a gyógyszerek, melyek segítségével interferon-mentesen, az eddiginél lényegesen kevesebb mellékhatással és 90 százalékot meghaladó gyógyulási aránnyal kezelhető a fertőzés.

Részletesen a hepatitis C-ről!

A hepatitis C vírus (HCV) egy vér úján terjedő fertőzés, amely az elmúlt években egyre komolyabb népegészségügyi problémát jelent világszerte. A WHO adatai szerint jelenleg mintegy 70 millió HCV fertőzött beteg él a világon, Magyarországon pedig akár 70.000 érintett is lehet a szakértők szerint. A kormány jelenlegi célja, hogy a fertőzöttek számát 2030-ra nullára csökkentse, és megszűntesse a hepatisis C vírus magyarországi jelenlétét. A jövő évben induló állami program keretein belül hozzávetőlegesen 25.000 egészségügyi szakdolgozó szűrésére, és az így felderített fertőzöttek terápiás kezeléseire lesz lehetőség.

A betegség teljes felszámolásának egyik legnagyobb nehézsége, hogy a hepatitis C vírus kezdetben nem okoz tüneteket, hanem – akár évtizedekig – lappangva bújik meg a szervezetben, éppen ezért a fertőzöttek közel 75%-a nem tud arról, hogy halálos, ugyanakkor gyógyítható betegségben szenved. A hepatitis C okozta kór felelős évente körülbelül 2000-4000 magyar beteg májzsugorának és 600 májrákos esetnek a kialakulásáért. Jó hír, hogy az elmúlt években új lehetőségek nyíltak a HCV kezelésében, így ma már a diagnózist követően gyors, biztonságos és minimális mellékhatásokkal járó kezelés útján érhető el a vírusmentesség.

Elsősorban vér útján terjed

Sokan nem tudják a betegségről, hogy elsősorban vér útján terjed, így különösen veszélyeztetettek lehetnek az egészségügyben dolgozók, a fertőzöttekkel egy háztartásban élők és szexuális partnereik, a HCV-pozitív anyák gyermekei, illetve a büntetés-végrehajtási intézetekben elhelyezettek.

„Az egyik kiemelt rizikócsoport, az egészségügyben dolgozók szűrése államilag támogatott keretek között valósul meg a jövő évben, ami óriási előrelépés a HCV magyarországi felszámolásában. A vírus teljes visszaszorításához a betegek, a betegszervezetek, a szakemberek és a döntéshozók együttes munkájára lesz szükség, de azt gondolom, jó úton haladunk a célunk felé” – mondta Dr. Werling Klára, a Vírusos Májbetegek Országos Egyesületének (VIMOR) elnöke.

A szűrési programok elindítása mellett a lakosság rendszeres, széleskörű tájékoztatása is szükséges a HCV átviteli útjairól, kockázati tényezőiről és a betegség veszélyeiről. A betegséggel és a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos bővebb felvilágosítással a www.vimor.hu honlap, illetve a háziorvosok tudnak szolgálni.

Hepatitis C: új időszámítás kezdődött
A hepatitis C korábban az egyik legkisebb eséllyel gyógyítható fertőzésnek számított, így az érintettek többsége a sikeres kezelés reménye nélkül, és családja, barátai, munkatársai reakciójától tartva még ma is inkább titkolja, bagatellizálja állapotát. Nemcsak környezete, hanem önmaga előtt is. A több éves, évtizedes szégyenérzet miatt sokan beletörődtek állapotukba, és még ma is elkerülik az orvost. A közelmúltban elérhetővé vált korszerű terápiák eredményeként azonban új lehetőségek nyíltak meg a - döntően önhibájukon kívül - megfertőződöttek számára, így a szégyen helyébe fokozatosan a gyógyulni akarás léphet.

Hepatitis C: új időszámítás kezdődött


(Nemzeti program a hepatitis C vírus fertőzés magyarországi felszámolásának előkészítésére)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

Hepatológiai Központ - Dr. Németh Alíz, hepatológus, gasztroenterológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, Dr. Árki Ildikó
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.