Elsősegély mérgezések esetén

szerző: Dr. Soltész Annamária, általános orvos - WEBBeteg
lektorálta: Marsi Zoltán, elsősegélynyújtás-szakoktató frissítve:

Mindig fel kell, hogy merüljön a mérgezés gyanúja, ha a beteg eszméletlen állapotban van. Mivel nem tudhatjuk, milyen káros anyaggal állunk szemben, minden esetben fontos a mentők értesítése.

Mérgezésre utalhat még tudatzavar, könny- és nyálfolyás, szájszárazság, hólyagok megjelenése a bőrön, feltűnően szűk vagy tág pupilla, gyógyszer-, illetve keserűmandula-szagú lehelet. Az émelygés, hányás, görcsös hasi fájdalom, hasmenés, láz, fejfájás ételmérgezésre hívhatják fel a figyelmet.

Mivel nem tudhatjuk, hogy az elfogyasztott/beadott/belélegzett káros anyag milyen erősségű és milyen gyakran hoz létre károsodást a szervezetben, ezért a mentőszolgálat (104) vagy általános segélyhívó értesítése (112) életmentő kötelességünk akkor is, ha az érintett eszméleténél van, vagy ha tiltakozik az ellátás ellen.

Mit tehetünk a segítség megérkezéséig?

Ne hánytassuk a beteget, ez félrenyeléshez vezethet!

Ne érintkezzünk a veszélyes anyaggal!

Ha eszméletlen a beteg, fektessük oldalára, hogy az esetleges hányadék a szájon keresztül ki tudjon folyni, megelőzve ezzel a fulladást. Továbbá rendszeresen ellenőrizzük, lélegzik-e.

Ha háztartási méreg, növényvédő szer, kifolyt elem kerül a szembe vagy a bőrre, azt bő, folyó vízzel le kell mosni, a szennyezett ruhát pedig le kell venni. Vigyázzunk, nehogy mi is érintkezzünk a veszélyes anyaggal!

Gázmérgezés

Gázmérgezés esetén ugyanolyan fontos a saját magunk védelme, mint az áldozat kimentése. Gázzal telt helyiségbe ne lépjünk be megfelelő védőfelszerelés nélkül. Ebben az esetben a mentőket és a tűzoltókat is értesítsük. Ha mégis mód van rá, az áldozatot el kell távolítani a veszélyes helyről, lehetőleg friss levegőre.

Gáz halmazállapotú, a légutakon keresztül bejutó mérgek esetén a nyálkahártya megduzzadásának és az ennek hatására bekövetkező fulladásnak még nagyobb a veszélye. Ezért a sérültnek tiltsuk meg a beszédet és a mozgást. A segítség kiérkezéséig légzését rendszeresen ellenőrizzük.

Klórgázmérgezés. Háztartásokban is bekövetkezhető baleset a klórgázmérgezés, mely például hypo és vízkőoldó összeöntésekor képződik, és belélegezve életveszélyes tüdővizenyőt okozhat. A súlyosság a belélegzett gáz mennyiségétől függ, mely nagy koncentráció esetén perceken belül fulladásos halált okoz. Ezért minden tisztítószer használati utasítását alaposan olvassuk el, és ha van rá mód, takarítás közben csináljunk kereszthuzatot. Ha minden elővigyázatosságunk ellenére furcsa, szúrós szagot érzünk, vagy szédülés, hányinger jelentkezik, nehezen kapunk levegőt, azonnal menjünk friss levegőre.

Szén-monoxid-mérgezés. A szén-monoxid (CO) a földgáz tökéletlen égésekor keletkezik, és mivel az oxigénnél 300-szor erősebben kötődik a hemoglobinhoz, tartósan belélegezve könnyen fulladáshoz vezet. Azokban a lakásokban, ahol kályhával fűtenek, vagy régebbi típusú kazán, konvektor van, fennáll a szén-monoxid-mérgezés lehetősége. A mérgezésre kezdetben kábultság, fejfájás, fülzúgás, hányinger, szédülés, zavartság, a bőr kipirulása jellemző. Később izomgörcsök, hányás, bénulás, majd eszméletlenség és fulladás lép fel. Ha a fenti tüneteket észleljük, azonnal hívjunk segítséget (112), és ha van rá mód, az áldozatot azonnal vigyük ki a gáztérből.

Ezt olvasta már? A szén-monoxid mérgezés tünetei és megelőzése

Ételmérgezés

Az ételmérgezések az egyik leggyakoribb mérgezések közé tartoznak, szerencsére az esetek többségében csak csekélyek, ennek megfelelően a tüneteik is enyhék. Legfontosabb a megelőzési tanácsok betartása.

  • A húst és a tojást fogyasztás előtt alaposan süssük, főzzük meg!
  • Semmilyen ételt ne tartsunk hosszabb ideig hűtés nélkül!
  • Főzés előtt kezeinket alaposan mossuk meg!
  • A húst, zöldségféléket, tejtermékeket elkülönítve tároljuk!
  • A gyerekeket oktassuk ki arról, hogy kirándulások alkalmával semmilyen termést, bogyót ne vegyenek a szájukba!
  • Mindig vizsgáltassuk meg szakértővel a szedett gombát és két napon belül készítsük el azt!

Ételmérgezést baktériumokkal fertőzött, vagy romlott étel okozhat. A tünetek - hányás, fejfájás, hasi görcsök, hasmenés, láz, hidegrázás - viszonylag gyorsan, pár óra alatt kialakulnak. A betegnek ágynyugalomra, bő folyadékfogyasztásra van szüksége. Ha nem enyhülnek a panaszok, érdemes kihívni a háziorvost.

Ezt olvasta már? Ételmérgezés: Mi a teendő?

Gombamérgezés, mérgező növények

Gombamérgezés vagy egyéb mérgező növény miatti mérgezés gyanúja esetén a tünetek az elfogyasztott fajtától függően különböznek.

A beteget haladéktalanul kórházba kell szállítani, ha a gombás étel fogyasztását követően a következő tüneteket észleljük: verejtékezés, nyál-és orrfolyás, hányás, hasmenés, hasi görcsök, izomgörcsök, esetleg hallucinációk, nyugtalanság, vérnyomásesés, ájulás.

Ezt olvasta már? A gombamérgezés tünetei | Mérgező növények otthonunkban, kertjeinkben

Gáz- és gyógyszermérgezés - Tünetek és elsősegély

Bajbajutott embertársaink közül a mérgezettek azok, akik nagy valószínűséggel mindenképpen külső segítségre szorulnak. Magyarországon sajnálatosan igen magas az öngyilkosok száma, az elmúlt évtizedben az EU-n belül mindig benne voltunk az első ötben, világviszonylatban az első tízben. Az egyik leggyakoribb módszer a gyógyszerrel, vegyszerrel elkövetett szándékos mérgezés. Gáz- és gyógyszermérgezés - Tünetek és elsősegély

Dr. Soltész Annamária, általános orvosMarsi Zoltán, elsősegélynyújtás-szakoktatóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Lektorálta: Marsi Zoltán, elsősegélynyújtás-szakoktató

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.