Kígyómarás - Mit tegyünk?

szerző: Dr. Horváth Balázs, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

Kígyómarás esetén az első és legfontosabb tennivaló, hogy próbálja megjegyezni a kígyó kinézetét, orvosa ugyanis később ez alapján tudja a leggyorsabban elkezdeni a megfelelő kezelést!

Magyarországon mindössze két olyan kígyófaj él, melynek mérgező marása van, a nagyobb testű (60-80 cm) keresztes vipera, és a kisebb (40-50 cm) parlagi vipera. Mindkettő ritka, és fokozottan védett állatfaj. A keresztes vipera a Zempléni-hegységben, illetve a Tiszaháton fordulhat elő, míg kisebb rokona a Hanságban és a Kiskunságban él(t), de mára nagyon megfogyatkozott állománya. A két faj közül súlyos mérgezést kizárólag a keresztes vipera okozhat.

Valószínűleg jóval több magyar állampolgárt mart meg vadon élő kígyó külföldi tartózkodás során, mint idehaza. Mérgező marású kígyókkal szinte bárhol találkozhat az utazó, mégis leggyakrabban trópusi országokban fordulnak elő.

Teendők kígyómarás esetén

  • A seb ellátása kizárólag steril sebfedésből álljon!
  • Tilos szorítókötés alkalmazása!
  • Tilos a seb kivágása, szívása!

Amennyiben valakit kígyómarás ér, a legfontosabb, hogy a megmart egyént eltávolítsuk a kígyó közeléből. Azonnal orvosi segítséget kell hívni, vagy a beteget kórházba szállítani!

A sérültet lehetőleg fektetni kell, és a megmart területet nyugalomba helyezni, és rögzíteni (de nem szorosan!) A megmart végtagról a gyűrűket, órát és az esetleg szorító ruhadarabokat le kell venni. A seb ellátása szappanos vagy alkoholos lemosást követően kizárólag steril sebfedésből álljon, tilos szorítókötés alkalmazása, a seb kivágása, szívása! Próbálja meg megjegyezni a kígyó kinézetét, hogy az orvosoknak le tudja írni!

Dr. Horváth Balázs, általános orvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.