Rendkívül intenzíven terjed az influenza Európa keleti részén, Ukrajna és Oroszország is erről adott jelentést az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legutóbbi összefoglalójában. Magyarországon a 6. héten 43.700 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Járvány idején a fertőzés megelőzésében az általános személyi higiénés magatartás a döntő, ennek egyik legegyszerűbb módja a rendszeres és alapos kézmosás.
Hazánkban négy év után először sikerült megállítani az átoltottság csökkenését
A nátha és az influenza hatékony megelőzése |
Saját magunk is tehetünk a nátha és az influenza elkerülése érdekében. Minél egészségesebb az immunrendszer, annál könnyebben kivédheti a kórokozók támadásait, ezért a megelőzés kulcsa az immunrendszer erősítése. A nátha és az influenza hatékony megelőzése>> |
Nagyon magas, illetve magas volt az influenza aktivitása Oroszország, Ukrajna, Fehéroroszország, valamint Finnország, Írország és Görögország területén. Néhány országban már megkezdődött a megbetegedések számának csökkenése (pl. Oroszország és Ukrajna). Európában a laboratóriumi vizsgálattal igazolt megbetegedések 87 százalékát az influenza A (H1N1) pdm09 vírus okozta. Azokban az országokban, ahol a pandémiás H1N1 altípusú influenza A vírus jelenléte van túlsúlyban, ott a kórházi felvételt és az intenzív ellátást igénylő megbetegedéseket leggyakrabban a fiatal és középkorú lakosság körében diagnosztizálják.
Hazánkban lassult az influenza terjedése, az előző héthez viszonyítva a 6. héten kb. 38%-kal nőtt az influenzás panaszokkal orvoshoz fordulók száma. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumában végzett virológiai vizsgálatok során a betegek túlnyomó többségénél influenza B vírus fertőzést igazoltak.
Influenza járvány idején a fertőződés esélye csökkenthető, ha elkerüljük a zsúfolt helyeket és betartjuk az általános személyi higiénés szabályokat, különös tekintettel a kézhigiénére, a köhögéssel-tüsszentéssel kapcsolatos etikettre.
Gyakran mosson kezet meleg vízzel és szappannal, különösen köhögés, tüsszentés, orrfújás és a zsebkendő kidobása után. Ezzel megakadályozhatja, hogy a kezéről a szabad szemmel nem látható kórokozók tárgyakra, felületekre, onnan mások kezére, nyálkahártyájára kerüljenek. Az alkohol-bázisú kézfertőtlenítők is hatékonyak. Ne érintse a szemét, orrát vagy száját a kezével, mielőtt azt megmosná.
Az influenzával kapcsolatos leggyakoribb tévhitek |
Szakértők szerint, az influenzával kapcsolatos tévhitek elleni harc legalább olyan nehéz, mint a vírus legyőzése. Mivel az influenza veszélyes, akár még halálos is lehet, fontos hogy mindannyian tudjuk, mi a mese és mi a valóság. Íme a leggyakoribb tévhitek. Az influenzával kapcsolatos leggyakoribb tévhitek>> |
Köhögéskor, vagy tüsszentéskor tartson zsebkendőt a szája és az orra elé (ha épp nincs kéznél, akkor is inkább a könyökhajlatba, és ne a tenyerébe köhögjön/tüsszentsen). Javasolt az eldobható papírzsebkendő használata.
Lehetőség szerint kerülje a zsúfolt helyeket, különösen a zsúfolt zárt helyiségeket, a liftek használatát. Ha módja van rá, tartson nagyobb – minimum 1 méter – távolságot más személyektől.
Influenzajárvány idején kerülje az egyébként szokásos üdvözlési formákat (kézfogás, puszi), amelyek szintén növelik a megfertőződés kockázatát.
Lehetőség szerint kerülje a betegekkel való közvetlen kontaktust.
Zárt terekben gondoskodjon a gyakori alapos szellőztetésről.
Amennyiben az influenza tüneteit észleli magán, maradjon otthon és tartson távolságot másoktól, ezzel is védve őket a megfertőződéstől.
Az influenza megelőzésének leghatékonyabb eszköze a védőoltás. Hazánkban 2011 óta folyamatosan csökkent a térítésmentes influenza elleni védőoltásban részesített személyek száma. Idén azonban az előzetes felhasználás adatai azt mutatják, hogy négy év után először nem csökkent az influenza elleni oltóanyag felhasználása. Természetesen csak a végleges adatok fogják megmutatni azt, hogy az évek óta tapasztalt alacsony átoltottság ismét emelkedik-e.
Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt |
(Országos Epidemiológiai Központ, ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala)