Ízületi fájdalmak - A szteroidoknak sok a mellékhatása

Medipress
megjelent:

A The Lancet című folyóiratban megjelent tanulmány szerint számos káros hatást kifejtenek a teniszkönyökben az ínproblémákra alkalmazott szteroid-injekciók.

A Queenslandi Egyetem kutatói megállapították, hogy ugyan az első pár hétben csökken a fájdalom, azonban a hosszú távú hatások kedvezőtlenek. A vizsgálatban 41 korábbi tanulmányban szereplő 2600 ínfájdalmakkal küszködő beteg adatait elemezték, melyekben a szteroidok hatását viszonyították placebóhoz. A tanulmány számba vette a rövidtávú, a középtávú, és a hosszút ávú hatásokat, valamint azt is, milyen területen alakult ki a fájdalom (például a váll-, vagy a térdtájék volt-e érintett).

A szerzők megállapították, hogy a kortikoszteroidok hosszabb távon inkább károsak, tehát inkább a konzervatív beavatkozásokat érdemes alkalmazni. Például teniszkönyök esetén a szteroid 3-6 héten belül csökkenti a fájdalmat, azonban a 4-12. hónap közötti időszakban a kezelés előnye nem volt bizonyítható, sőt inkább még fokozta is a fájdalmat. A szakértők inkább testmozgásban látják az ínfájdalmak megoldását.

Teniszkönyök, golfkönyök

Golfkönyök fennállása esetén a könyök belső felszíne nyomásérzékeny, a kézfej behajlítása nagyfokú fájdalommal jár, és súlyos esetben a fájdalom nyugalomban sem szűnik. A beteg nem tudja megfogni a tárgyakat, minden kiesik a kezéből. Akkor, ha az alkar feszítő izmai voltak kitéve a túlzott igénybevételnek, teniszkönyök alakul ki. A könyök külső felszíne az érintett izomzat tapadási helyén fájdalmas, gyulladt.

A teniszkönyök jóval gyakoribb, mint a golfkönyök, az emberek körülbelül 2-3 százalékát érinti életük során. Ha teniszkönyöke van a betegnek, akkor a könyök, a kéz és az ujjak hátrafelé feszítésekor nagyon erős fájdalmat érez. Nehézséget okoz a tárgyak megfogása, a kézfogás, még egy üveg kinyitása is.

Teniszkönyök, golfkönyök - Hogy kerülje el?

(Medipress)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Lajtos Melinda, Dr. Reinhardt István
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.