Miért jó a pezsgő?

szerző: K. J., fordító - WEBBeteg
megjelent:

Napi két pohárnyi pezsgő jótékonyan lendületbe hozza vérkeringésünket, s ennek érrendszerünk és szívünk is hasznát látja. Brit kutatók a közelgő szilveszteri pezsgődurrogtatás előtt nem is időzíthettek volna jobban bejelentésükkel.

Biztosan megmosolyogják mindazokat, akik „szíverősítő” gyanánt egy-egy pohár pezsgővel kínálják meg magukat.

Mostantól azonban nincs ok a kétkedésre: tudományosan bizonyított, hogy az erősen szénsavas, alkoholtartalmú ital ténylegesen jót tesz szívünknek és érrendszerünknek – ahogy azt az angliai Reading-i Egyetem kutatói – élükön Jeremy Spencerrel – nemrégiben bejelentették.

Hol kezdődik az alkoholizmus?
"Hol kezdődik az alkoholizmus és milyen tünetekről lehet felismerni?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Az orvos válasza

A kutatók azt kívánták nagyító alá venni, hogy a pezsgőnek van-e a vörösborhoz hasonlóan kifejtett pozitív hatása az emberi szervezetre. Utóbbiról ugyanis már régóta köztudott az egészségre gyakorolt előnyös effektus, s mivel „egy családból” származnak, Spencer és munkatársai a vörösborhoz hasonló tulajdonságokat feltételeztek a pezsgőről is.

A kutatók megállapították, hogy a pezsgőben található polifenolok (szőlőben megtalálható másodlagos növényi anyagok) a vérben lévő nitrogénoxid koncentrációját növelik.

Ez a gáz pedig elengedhetetlen jelentőségű a vérnyomás és vérkeringés szempontjából, a polifenolok jelenléte pedig azt eredményezi, hogy a nitrogénoxid tovább van jelen a szervezetben.

Ebből következik, hogy a gáz tovább fejtheti ki az ereket erősítő hatását, s Jeremy Spencer megállapítása szerint a pezsgő is éppolyan hasznos, mint az orvosok által is sokat dicsért vörösbor.

Mérsékelt fogyasztás esetén hasznos

Szociális ivók és nagyivók - Az alkoholizmusról
A magyar lakosság 10 százaléka absztinens, azaz nem fogyaszt alkoholt. 80 százalék szociális ivó, vagyis alkoholfogyasztása alkalomszerű, kultúrált. 10 százalék viszont bizonyíthatóan alkoholfüggő!Az alkoholfogyasztási szokásokról

Az angol kutatók három csoport bevonásával készítették el tanulmányukat: az első társaság pezsgőt, a második egy alkoholból, szénhidrátból és gyümölcssavból álló oldatot, míg a harmadik placebót kapott.

Az orvosok négy, illetve nyolc órával az italok elfogyasztása után kizárólag a pezsgőt kortyolók esetében tudta kimutatni értágító hatást, a másik két csapat esetében semmiféle előny nem mutatkozott.

A kutatás eredményéből Spencer és kollégái véleménye szerint napi két pohárnyi pezsgő nem jelent a benne található alkohol szempontjából megterhelést a szervezetre, ám ahhoz már elegendő, hogy a vérnyomást és a trombózis kialakulásának kockázatát csökkentse.

Alkohol és gyógyszer

A legtöbb gyógyszer fogyasztása alatt szigorúan kerülni kell az alkoholt, mert egészen váratlan hatásokkal kell szembenéznünk. Van azonban néhány gyógyszercsoport, melyre nem jelentős, vagy nincs hatása az alkoholnak.
Alkohol és gyógyszer

„Hangsúlyozzuk ugyanakkor, hogy a pozitív hatás csak mérsékelt fogyasztás esetében tapasztalható

Ellenkező esetben a túlzott alkoholbevitel negatív következményei minden egészségi előnyt semmissé tesznek, s utóbbi végső soron többet árt a szervezetnek” – hangsúlyozza a tudós, aki a közeljövőben a pezsgőfogyasztás és a szívinfarktus, valamint az agyvérzés összefüggéseit kívánja részleteiben megvizsgálni.

(WEBBeteg - K.J., fordító, lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.