Az intim higiénia nyári kérdései

szerző: Balogh Mária, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

Még javában tart a nyár, a strandszezon, a hőség, csakhogy a meleg és nedves környezetben nemcsak mi érezzük remekül magunkat, hanem a baktériumok is. Gyorsabban szaporodnak ilyenkor, számtalan kellemetlenséget okoznak, így a fertőzésveszélytől is tartani kell. Érdemes elővigyázatosnak lenni, és a megszokottnál nagyobb gondot fordítani az intim higiéniára.

Sokan azt gondolják, hogy az intim higiéniai kérdésekről felesleges beszélni, mivel azt minden jó érzésű, igényes ember evidenciának tekinti. Igazán szép lenne a világ, és kevesebb fertőzés, szexuális- vagy más úton terjedő betegség ütné fel a fejét, ha a legelemibb szabályokat mindenki betartaná.

Sajnos azonban sokan még mindig óvatosan, kifejezetten pironkodva beszélnek családon belül is az intim területek tisztán tartásáról. Ez azért helytelen szemlélet, mert minden napunkban jelen van a tisztálkodásnak ez a fajtája, és nemcsak bennünket, hanem a környezetünkben élőket is érinti, ha probléma adódik. A gyermekek, a serdülők pedig szerencsések, ha szüleik, nagyobb testvéreik, barátaik higiéniás szokásai példaként állhatnak előttük.

Jó tanácsok mindenkinek a nyári tisztálkodáshoz

  • Fontos szabály, hogy fürdés, úszás után vegyünk egy alapos zuhanyt, törölközzünk meg, és lehetőleg ne hagyjunk magunkon nedves fürdőruhát vagy nadrágot, hanem cseréljük le szárazra.
  • Soha ne álljunk közös zuhanyzóba mezítláb, és ne menjünk a strand vagy a nyaralóhely mosdójába, toalettjébe papucs nélkül. Ha mégis megtesszük, a gombafertőzés mellett számos egyéb láthatatlan kórokozót gyűjthetünk be a pihenésünk idején, amivel a velünk nyaralókat is megbetegíthetjük.
  • A lábunkat, az arcunkat és az intim testrészeinket soha ne ugyanabba a törölközőbe töröljük. Bármilyen megbízható a barátunk, családtagunk tisztálkodási szokása, kerüljük a közös fürdőlepedő használatát.
  • Legyen elegendő tartaléktörölköző az útipoggyászunkban, és amit már nem használunk, azt otthon magas hőfokon mossuk ki.
  • Napozáskor szintén legyen egy saját, tiszta törlőnk, amivel felitathatjuk a verejtéket a testünkről.
  • Menstruáció idején nem ajánlott a fürdőzés, csak az erre a célra kifejlesztett, speciális tampon használatával.
  • Alapvető szabály, hogy nyilvános WC-ben soha ne üljünk az ülőkére, és mindig használjunk nedves törlőkendőt is.
  • Ha visszatérő hüvelyi vagy nemi szerv környéki panaszai (pl. viszketés, hüvelyi folyás, égő érzés, bőrhámlás, pirosodás, kiütések, fehér- vagy vöröses hólyagok) vannak, azonnal forduljon orvoshoz. A tünetektől függően bőrgyógyászhoz vagy nőgyógyászhoz – sorolta hasznos tanácsait dr. Kecskés Anna főorvos.

A fentiek betartása mellett a szőrtelenítést is ajánlott körültekintően, legalább egy nappal a strandolás előtt elvégezni, hiszen akár 24 órán át érzékenyebb lehet az intim terület, ami fogékonyabbá teszi a fertőzésekre. Ne használjunk közös borotvát másokkal, a gyantázást pedig inkább bízza kozmetikusra.

Az intim testrészek ellenségei a nyári forróságban

A nemi szervek verejtékezését, befülledését nemcsak a fizikai igénybevétel vagy a levegő magas hőmérséklete okozza. Veszélyesek lehetnek a higiéniára és az egészségre: a túl szűkre szabott nadrágok, a tanga alsók, a műszálas fehérneműk. Fontos, hogy a kánikula idején lenge, pamut ruhadarabokat válasszunk, zuhanyozzunk gyakrabban, használjunk tisztasági törlőkendőt.

Mire figyeljenek a nők?

A hüvelyflóra viszonylag sérülékeny, és ha nem megfelelő kozmetikumokkal ápolják, könnyen felborulhat az egyensúlya, ezzel szabad utat engedve a fertőzéseknek és persze számos kínos tünetnek. A tisztálkodószerek mellett, fontos szerepet kap a bőrbarát ruházat is. Érdemes kerülni a műszálas és sötét festékkel kezelt fehérneműket, helyettük természetes anyagból készült ruhadarabokat válasszon. Az intim tisztálkodás során tiszta, folyóvizet használjon. A hagyományos tusfürdő, és szappan nem alkalmas az intim testrészek higiéniás céljaira, helyettük illatmentes, 5-ös pH-értékű termékeket ajánlatos alkalmazni. A gyógyszertárakban, drogériákban ma már több típusú készítmény közül válogathat.

Dr. Kecskés Anna, bőrgyógyász szakorvos szerint ajánlatos a hüvelyi pH egyensúlyt visszaállító hüvelykapszula kúrát alkalmazni a strandszezon idején, a kánikulában ugyanis felborulhat a hüvelyflóra egyensúlya. Ez kiemelten ajánlott azoknak a nőknek, akik valamilyen antibiotikumos gyógykezelésen vannak túl. (Mindenképpen szakorvossal egyeztessenek bármely kúp használata előtt.) Ne bízzák a véletlenre a vízparti nyaralásukat azok sem, akiknél bármi okból gyakran előfordul a hüvely fertőzése. A megelőzés sokkal egyszerűbb, mint a kezelés, és még rosszabb, ha a strandszezonban felülfertőződik a gyanútlan páciens.

Menstruáció idején, főként a tikkasztó hőségben, nem szabad a tampont órákon át a hüvelyben hagyni. Aki erre a higiénés alapszabályra nem fordít figyelmet, melegágyat biztosít a veszélyes kórokozók megjelenésének. Ami a legnagyobb veszélyt jelentheti az elhanyagolt tamponcsere során, az a toxikus sokk szindróma előfordulása! - tájékoztatott dr. Kovács László szülész-nőgyógyász. Toxikus sokk szindrómára kell gyanakodni, ha tamponviseléskor vagy utána hasmenéssel járó láz, hányás, fejfájás, izomfájdalom, torokfájás, bőrpír, vérnyomáscsökkenés jelentkezik. A szindrómát a több szervet érintő, a normálistól eltérő működés jellemzi, pl. emésztőrendszeri tünetek, vérbőség a nyálkahártyában, idegrendszeri károsodás, vese- vagy májelégtelenség vagy a vérlemezkék kóros elváltozása.

Ez is érdekelheti A toxikus sokk szindrómáról részletesen

A hüvelygombásodás minden tini és felnőtt nő rémálma

A kellemetlen, égő, viszkető tüneteket a nők többsége élete során legalább egyszer megtapasztalja. A hüvely gombás fertőzését a Candida albicans gombák túlszaporodása okozza. A Candida jelenléte önmagában nem számít kóros állapotnak, hiszen e gomba a hüvely normál flórájában is megtalálható. A hüvely gombás fertőzésére több tényező is hajlamosít:

  • kezeletlen cukorbetegség,
  • antibiotikumok szedése, kemoterápia,
  • túlsúly,
  • szénhidrátban bőséges étrend,
  • menstruáció megléte, menopauza, az immunrendszer diszfunkciója,
  • nem megfelelő, netán túlzott vagy teljesen elégtelen intim higiénia

Hüvelygombára utaló tünet lehet a bőséges, fehér, sűrű, sok esetben túrószerű hüvelyváladék. Az érintettek a hüvelyben és a szeméremtájékon jelentkező irritációra (viszketés, égő, csípő érzés) panaszkodnak, amelyet a bőr és a nyálkahártya vörössé és érzékennyé válása kísérhet, illetve esetenként kellemetlen szag. Amennyiben a hüvelygomba kínos tünetei jelentkeznek, a kezelésre a patikákban recept nélkül kapható kúpok, zselék, krémek és kenőcsök már egy-egy használat után is gyógyulást eredményezhetnek. A kezeléssel egy időben tanácsos a partnert is kezelni, hogy elkerüljék a felülfertőződést.

Mire figyeljenen a férfiak?

A férfiak anatómiailag kevésbé hajlamosak a húgyúti fertőzésekre, mint a nők, elkerülhetetlen viszont az intim higiénia betartása, melynek hiányában számos kellemetlen probléma adódhat. A férfiak húgycső kimenetének nyílása a végbélnyílástól távolabb van, ezért a férfiaknál a gyomor-, és bélrendszeri fertőzései nem befolyásolják a húgy-, és ivarrendszer fertőzéseit (például a hasmenés vagy az antibiotikumos kezelés nem fenyegeti a pénisz vagy a húgyhólyag és a húgycső fertőzését). A hímvessző makkjában, a fityma alatt találhatók a smegma mirigyek, ennek a váladéka segíti a makk behatolását a hüvelybe. Ez a váladék viszont zsírsavakban gazdag, így remek táptalaja a baktériumoknak. Ezt a területet kötelező tisztán tartani, mert végtelenül fájdalmas gyulladás keletkezhet a makkon és a fitymán.

Ennek higiéniás szabályait már a kisfiúknak is megtanítják a szülők, serdülő-, és felnőttkorban alapvető tisztálkodási szabály kellene, hogy legyen a férfiak életében – tájékoztatott dr. Varga Gyula urológus főorvos, majd hozzátette: - A szexuális élet alkalmával, az ondóval új, a stabil hüvelyflóra által még nem ismert baktériumok jutnak a hüvelybe, ezért előfordulhat átmeneti fertőzés, vagy viszketés, csípő érzés. Állandó partner mellett a hüvelyflóra idővel alkalmazkodik a megváltozott helyzethez. Ezért is muszáj a megfelelő pH tartalmú géllel megmosakodni.

Igaz, hasonló fertőzést, gombás megbetegedést össze lehet szedni strandon, uszodában, WC ülőkén, szoláriumban, és akkor is, ha az izzasztó hónapokban nem fordít valaki rendszeres, és elegendő figyelmet az intim higiéniájára.

Mindkét nemet érintő probléma a nyári szezonban: a hólyaghurut

A felfázást - a nevével ellentétben - nem a hideg időjárás okozza, sőt, a hólyaghurut tipikusan nyári betegség. Ez egy bakteriális eredetű fertőzés, a hidegnek legfeljebb az immunrendszer gyengítése róható fel. A baktériumok nyáron találnak legkönnyebben utat a húgycsőbe, amelyek komoly gyulladást okozhatnak a húgyutakban. Kezelés nélkül pedig akár a vesében is komoly kárt okozhatnak, ezért a húgycső bármely betegségénél, mind a nőknek, mind a férfiaknak fokozottan ügyelni kell az intim higiéniára és a kezelés pontos betartására.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Balogh Mária, újságíró
Szakértők: Dr. Kecskés Anna, bőrgyógyász, Dr. Kovács László szülész-nőgyógyász, Dr. Varga Gyula, urológus

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.