BRCA2 gén: felfedezés a petefészekrák kezelésére

Független Hírügynökség
megjelent:

Felfedezték, miért válik egyes nőknél a petefészekrák egy idő után "immunissá" a gyógyszeres kezelésre. Kiderült, hogy akinél a BRCA2 jelű gén módosult, annál a petefészekrák eleinte jól reagál a gyógyszerekre, és eltűnik, majd kiújul, és akkor már hatástalan a kemoterápia.

Az egészséges BRCA2 génnek az a feladata, hogy a sejt örökítőanyagának, a DNS-nek a meghibásodása esetén kijavítsa a torzulást. Ha viszont ez a gén meghibásodik, akkor nincs hibajavítás, és a hibás (rákos) sejtek elkezdenek szaporodni.

Mint most kiderült, a hibás BRC2 gén egy fajta kapcsolóként működik: eleinte csak nem végzi el a hibajavítást, ekkor szaporodni kezdenek a rákos sejtek, de ha ekkor adagolják a szokásos platina alapú gyógyszereket, akkor a rákos sejtek elpusztulnak. Idővel azonban a hibás BRCA2 sejt visszakapcsol hibajavításra, de ekkor már a rákos sejtek genetikai anyagában javítja ki a gyógyszerek okozta torzulást.

A felfedezés alapján meg lehet majd állapítani, hogy a petefészekrák kiknél lesz később immunis a platina alapú gyógyszerekre. A tudósok talán ki tudnak majd fejleszteni olyan szert, amely gátolja a meghibásodott BRCA2 gén működését.

A petefészekrák 10 százalékában a BRCA2, illetve a vele rokon BRCA1 gén a hibás. A felfedezéssel két tanulmány foglalkozik a Nature című brit tudományos folyóirat internetes kiadásában.

Ezek a cikkek érdekelhetik

(FH)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.