Cukorbetegség - A glukoz paradoxon

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Mit jelent a cukorbetegséggel kapcsolatban egyre gyakrabban emlegetett glukóz paradoxon fogalma? A cukorbetegség – kezeletlen formában – magas vércukorszinttel jellemzett állapot. S bár hátterében összetett anyagcsere-károsodás áll, amely a fehérje- és zsíranyagcserét is érinti, közvetlen kiváltója az inzulinelválasztás és/vagy -hatás károsodása.

E megfontolásokból adódóan az lenne várható, hogy a vércukorszint tartós rendezése a késői szövődmények elkerülésének leghatékonyabb eszköze. Míg a kisérszövődmények vonatkozásában ez többé-kevésbé helytálló, a nagyérszövődmények tekintetében csak korlátozott mértékben igaz.

Több vizsgálat azt mutatta ki, hogy más keringési kockázati tényezők, elsősorban az emelkedett vérzsírszintek és a magas vérnyomás normalizálása legalább ennyire fontos tényező. Ezt nevezi az újabb keletű szakirodalom glukóz paradoxonnak.

(Azért paradoxon, mert az ismereteink szerinti elsődleges károsodás, a vércukorszint- emelkedés normalizálása csak kismértékben véd a nagyérszövődményekkel szemben.) Ez persze nem jelenti azt, hogy lemondhatunk a vércukorszint tartós rendezéséről. Ellenkezőleg.

Mi az a "diabéteszes memória?"

Egy nemrég napvilágot látott értékelés, az Egyesült Államokban, 1DM-es cukorbetegek körében folytatott, az anyagcserekontroll és a szövődmények összefüggését elemző vizsgálat (Diabetes Control and Complications Study, nemzetközi rövidítéssel: DCCT vizsgálat) utánkövetése (Epidemiology of Diabetes Interventions and Complications: EDIC tanulmány) azt állapította meg, hogy a szervezet „emlékszik” az anyagcsere-állapotra, a glikémiás kontroll minőségére.

Ez az ún. diabéteszes memória segít abban, hogy az anyagcsere későbbi, kis mértékű romlása ellenére kisebb mértékű legyen az érkárosodás a kis- és nagyerekre vonatkozóan egyaránt, azokéhoz viszonyítva, akik anyagcserehelyzete hosszú időn keresztül elmaradt a kívánttól.

Mit mutat meg a glikémiás index?
A GI-ből arra tudunk következtetni, hogy milyen gyorsan szívódik fel az adott ételekből a szénhidrát. A vizsgált élelmiszer 50 g szénhidrátot tartalmazó mennyiségének elfogyasztását követő vércukorszint-emelkedést egy referenciához viszonyítják, s az érték 0 és 100 közé esik. Szénhidrátok és a glikémiás index

E diabéteszes memória közelebbi természetét tekintve egyelőre nem rendelkezünk adatokkal, nem ismert molekuláris háttere sem. A felismerés alátámasztja azonban azt a régóta követett gyakorlatot, hogy a vércukorszint tekintetében is a hosszú távú, célértékre törekvő kezelésre kell törekedni.

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség könyvborító

A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed Kiadó)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

Budai Endokrinközpont - Dr. Koppány Viktória, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.