A hanyatt fekve alvó babák közel felének ellaposodik a tarkója

MTI
megjelent:

Az újszülöttek közel felének keletkezik lapos terület a fején kéthónapos korára, ha a hirtelen csecsemőhalál megelőzése érdekében a hátukon altatják őket - olvasható a CBSNews amerikai hírcsatorna online kiadásában.

A tanulmány a koponya alvási testhelyzet miatt kialakult ellapulásának gyakoriságát vizsgálta hét-tizenkét hetes csecsemőknél a kanadai Calgary gyermekjóléti klinikáján - közli a Pediatrics című amerikai gyermekgyógyászati szaklapban megjelent tanulmány.

A kanadai Mount Royal Egyetem kutatói 440 egészséges, a várandósság 37. hete után született csecsemőt vizsgáltak meg. Közülük 205-nél, azaz 46,6 százalékuknál figyeltek meg laposodást a tarkó tájékán. A 205 baba 63,2 százalékának a feje jobb oldalán, 78,3 százalékuknál pedig egészen enyhe formában mutatkozott a tünet.

A laposság enyhe, átmeneti fejlődési lemaradást okozhat

"Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia 1992 óta ajánlja a csecsemők háton fekve altatását, és azóta látványosan csökkent a hirtelen csecsemőhalál gyakorisága. Azonban ezzel egy időben egyre több baba a fején jelent meg a laposodás" - állítják a kutatók közleményükben.

A laposság általában ártalmatlan jelenség, bár van jele, hogy enyhe fejlődési lemaradást okozhat, amely rendszerint a 18. hónapra eltűnik - emlékeztetnek a kutatók.

A tudósok szerint a deformációk nagy száma miatt a szülőket idejében fel kellene világosítani arról, hogyan előzzék meg a jelenséget.

Legtöbbször egyszerű és fájdalommentes a kezelése: álmában el kell fordítani a hanyatt fekvő baba fejét, hogy ne mindig ugyanabban a helyzetben tartsa.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia nem ajánlja az ék alakú párnák vagy más korrekciós eszközök használatát, és csak súlyos esetekben kell a babára speciális sisakot adni.

A gennyes agyhártyagyulladás védőoltással megelőzhető!

A gennyes agyhártyagyulladás leginkább a csecsemőket és a kamaszokat veszélyezteti. A súlyos, akár halálos kimenetelű betegség védőoltással megelőzhető, ne kockáztasson, előzze meg! Miért érdemes beoltatni magunkat a gennyes agyhártyagyulladás ellen?>>

(MTI)

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.